E Djelë, 06.20.2021, 01:11pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
AFORIZMA
 
AFORIZMA NGA ABRAHAM LINCOLN (Abraham Linkoln, 1809-1865)
E Mërkurë, 07.13.2011, 10:53am (GMT+1)

Voal-online - Mik është ai që ka të njëjtët armiq që ke ti.

Një shtëpi e përçarë në vetvete nuk mund të qëndrojë.

Një grua është e vetmja gjë që unë kam frikë nga që unë e di se ajo nuk do të më lëndojë mua.

Gjithë jetën time kam provuar të këpus një gjembaç dhe të mbjellë një lule kudo që ajo mund të rritet në mendime dhe meditime.

Gjithçka që jam, apo të shpresojmë se do të jem, unë i detyrohem nënës sime engjëll.

Lejoni që presidenti të pushtojë një komb fqinj, sa herë që ai e gjykon të nevojshme ta ndërmarrë një pushtim, dhe lejoni atë ta bëjë këtë sa herë që ai mund të vendosë që të thotë se e sheh të nevojshme për një qëllim të tillë - dhe lejoni atë ta bëjë luftën me kënaqësi.

Gjithmonë ta kesh parasysh se vendosmëria jote për të pasur sukses është më e rëndësishme se çdo gjë tjetër.

A nuk jam duke i shkatërruar armiqtë e mi, kur i bëj ata miq?

Amerika nuk do të shkatërrohet kurrë nga jashtë. Nëse ne i bjerim dhe i humbim liritë tona, kjo do të ndodhë ngaqë ne e shkatërruam veten.


Çdo popull kudo, duke qenë i vetëdijshëm dhe duke pasur pushtetin, ka të drejtë të ngrihet, të tundë qeverinë ekzistuese dhe të formojnë një të re që i përshtatet atij më mirë. Kjo është e drejta më e vlefshme - më e shenjtë - një e drejtë e cila ne shpresojmë dhe besojmë, ka për të çliruar botën.

Gjersa unë nuk do të jem skllav, atëherë nuk do të jem as sundues. Kjo shpreh idenë time të demokracisë.

Gjersa rasti ynë është i ri, ne duhet të mendojmë dhe të veprojmë edhe një herë.

Shmang popullaritetin në qoftë se dëshiron të kesh paqe.

Fletët e votimit janë pasardhëset e drejta dhe paqësore të plumbave.

Bëhu i sigurt që e ke vënë këmbën në vendin e duhur, pastaj qëndro i palëkundshëm.

Librat i shërbejnë njeriut për të treguar se mendimet origjinale e tij nuk janë aspak të reja.

Karakteri është si një pemë dhe reputacionin si një hije. Hija është ajo që ne e mendojmë për të, pema është e vërteta.

Njerëzit e thjeshtë në dukje janë më të mirët në botë: kjo është arsyeja pse Zotit ka bërë kaq shumë të tillë.

Dekurajo grindjen. Bindi fqinjët për kompromis sa herë që mundesh. Si një ndërmjetës avokati ka mundësi të lartë për të qenë një njeri i mirë. Prapë atij do t'i mbetet shumë punë për të bërë.

Mos cëno asgjë gjë në Kushtetutë. Ajo duhet të ruhet, sepse është vetëm për ruajtjen e lirive tona.

Mos u shqetëso kur nuk njihesh, por përpiqu të jesh i denjë për njohje.


Çdo njeri është e thënë të ketë ambicien e tij të veçantë. Është kjo e vërtetë apo jo, unë mund të them vetëm se nuk kam ambicie më të madhe sa për të qenë vërtet i vlerësuar nga bashkëqytetarët e mir, duke e bërë veten të denjë për vlerësimin e tyre.

Të gjithë duan të jetojnë gjatë, por askush nuk dëshiron të plaket.

Gjithkush i pëlqen lëvdatat.

Tetëdhjetë e shtatë vjet më parë etërit tanë e nxorën në këtë kontinent një komb të ri, i ngjizur në Liri, dhe i përkushtuar ndaj propozimit se të gjithë njerëzit janë krijuar të barabartë.

Më jep afat gjashtë orë për të prerë një pemë dhe unë do t'i kaloj katër të parat duke mprehur sëpatën.

Zoti duhet të ketë dashuri për njeriun e zakonshëm, ai bëri shumë të tillë.

Qeveria e popullit, nga populli, për popullin, nuk do të vdesë kurrë në Tokë.

Ka të drejtë për të kritikuar ai i cili ka një zemër për të ndihmuar.

Ai që shpërfill ndjenjën publike ... bën statute dhe vendime të pazbatueshme.


Sa këmbë ka një qen, nëse e quani bishtin këmbë? Katër. Quajtja e bishtit këmbë nuk e bën atë këmbë.

Unë jam një besimtar i fortë në njerëzit. Nëse u jepet e vërteta, ata mund të jenë mbështetje për të përballur çdo krizë kombëtare. Më e rëndësishmja është që t'u sjellim atyre fakte reale.

Unë nuk jam i detyruar të fitoj, por unë jam i detyruar të jem i vërtetë. Unë nuk jam i detyruar të kem sukses, por unë jam i detyruar të jetoj me dritën që kam. Unë duhet të qëndrojë me gjithkënd që është i drejtë, dhe të qëndroj me të sa kohë që ai është i drejtë, dhe ndahem prej tij kur ai shkon shtrembër.


Unë mund të bëj më shumë gjeneralë, por kuajt kushtojnë.

Unë nuk kujdesem shumë për fenë e një njeriu për të cilin qeni dhe macja nuk janë të mira.

Kam dëshirë në mënyrë t'i kryej punët e kësaj administrate e cila në qoftë se në fund ... Unë kam humbur çdo mik tjetër në tokë, të paktën një mik ende më ka mbetur, dhe ai miku do të jetë thellë brenda meje.

Unë i shkatërroj armiqtë e mi kur i bëj ata miqtë e mi.

Unë nuk mendoj shumë për një njeri që nuk është më i ditur sot se ishte dje.

Unë bëj më të mirën e mirave që di - më të mirën e të mirave që unë mundem të bëj; dhe pastaj vazhdoj kështu deri në fund.

Unë nuk e di se kush ishte gjyshi im, unë jam shumë më i shqetësuar të di se çfarë do të jetë nipi i tij.

Mua nuk më pëlqen ai njeri. Unë duhet ta njoh atë më mirë.

Unë kam gjetur gjithmonë se mëshira jep fruta më të mirë se drejtësia e rreptë.

Unë shpresoj që të qëndroj mjaft i vendosur për të mos shkuar prapa, dhe prap nuk shkoj përpara mjaft shpejtë për të rrënuar kauzën e vendit.

Më pëlqen të shoh një njeri krenar për vendin në të cilin ai jeton. Unë do të doja të shihja një njeri që jeton në atë mënyrë që vendi i tij të jetë krenar për të.

Unë kurrë nuk kam pasur një politikë; unë kam provuar vetëm për të bërë më të mirën e të mirave ndaj secilit dhe çdo ditë.

I mbaj mend lutjet e nënës sime dhe ato më kanë ndjekur gjithmonë mua. Ato kanë tingëlluar për mua gjatë gjithë jetës sime.

Unë ec ngadalë, por unë kurrë nuk ec prapa.

Unë isha duke humbur çdo interes në politikë, kur shfuqizimi i Kompromisit të Misurit më ngjalli përsëri. Çfarë kam bërë prej atëherë është shumë e njohur.

Unë do të përgatitem dhe një ditë shansi im do të vijë.

Unë jam një këmbësor i ngadalshëm, por unë kurrë nuk ec prapa.

Nëse unë kam dy fytyra, a duhet ta mbaj këtë?

Nëse një herë ti humbni besimin e bashkëqytetarëve, atëherë nuk mund ta rifitosh më respektin dhe nderimin e tyre.


Nëse ka ndonjë gjë që një njeri mund ta bëjë mirë, unë them le ta bëjë atë. Jepini atij një shans.

Nëse kjo është kafe, ju lutem, më sillni çaj, por nëse ky është e çaj, ju lutem, më sillni kafe.

Nëse së pari ne e dimë se ku jemi, dhe për ku po shkojmë, ne mund të gjykojmë më mirë atëherë se çfarë të bëjmë, dhe si të bëhet kjo.

Parimet e rëndësishme mund dhe duhet të jenë të paprekshme.

Në garat e mëdha secila palë shpall se vepron në përputhje me vullnetin e Perëndisë. Të dy mund të jenë, ose vetëm njëri mund të jetë i gabuar.

Në fund nuk janë vitet ato që numërohen në jetën tënde. Është jeta ajo që numërohet në vitet tua.

Nga përvoja ime kam parë se njerëzit që nuk kanë vese, kanë shumë pak virtyte.

Është më mirë të heshtësh dhe të mendohet se je budalla se sa të hapësh gojën dhe të heqësh çdo dyshim.

Pandershmëria dhe mburrja janë motra.

Punës është para dhe e pavarur ndaj kapitalit. Kapitali është vetëm fryt i punës, dhe nuk mund të kishte ekzistuar kurrë në qoftë se puna nuk kishte ekzistuar më parë. Puna është superiore ndaj kapitalit, dhe meriton konsideratë shumë më të lartë.

Ai që është i pastrehë le të mos shemb shtëpinë e një tjetri, por le të punojnë me zell dhe të ndërtuar një për veten e tij, duke u siguruar me këtë shembull se shtëpia e tij do të jetë e sigurt nga dhuna, kur ai ta ketë ndërtuar.

Le të kemi besim se e drejta bën fuqi; dhe ky besim, në fund, le të na bëjë të guxojmë për të kryer detyrën tonë ashtu si ne e kuptojmë.

Martesa nuk është parajsë as ferr, ajo është thjesht purgator.

Njerëzit janë aq të lumtur sa ua thotë mendja mendjen e tyre se janë.

Ëndrra ime është për një vend dhe një kohë kur Amerika edhe njëherë do të shihet si shpresa e fundit më e mirë e tokës.

Shqetësimi im i madh nuk është nëse ju keni dështuar, por nëse ju jeni të kënaqur me dështimin tuaj.

Pothuajse të gjithë njerëzit mund t'i përballin vështirësitë, por në qoftë se ju doni të provoni karakterin e një njeriu, jepi atij pushtet.

Asnjëherë mos nxis grindje. Një njeri më i keq zor se mund të gjendet se sa ai që e bën këtë.

Asnjë njeri nuk ka një kujtsë mjaft të mirë sa të jetë një gënjeshtar i suksesshëm.

Asnjë njeri nuk është mjaft i mirë për të qeverisur një njeri tjetër pa pëlqimin e tjetrit.

Mbrojtja jonë është në ruajtjen e shpirtit që çmon lirinë si një trashëgimi të të gjithë njerëzve, në të gjitha vendet, kudo. Shkatërroni këtë frymë dhe ju keni mbjellë farën e despotizmit rreth dyerve tuaja.

Opinioni publik në këtë vend është çdo gjë.

Ndjeshmëria e publikut është çdo gjë. Me ndjeshmërinë e publikut asgjë nuk mund të dështojë. Pa të, asgjë nuk mund të ketë sukses.

Republikanët janë për të dy: njeriun dhe dollarin, por në rast konflikti njeriu është para dollarit.

Sir, shqetësimi im nuk është nëse Perëndia është në anën tonë, shqetësimi im më i madh është të jemi në anën e Perëndisë, sepse Perëndia është gjithmonë e drejtë.

Një ditë unë do të jem President.

Qëndro me të gjithë ata që janë me të drejtën, qëndro me të kur ai ka të drejtë dhe largohu kur ai nuk ka të drejtë.

Me siguri Perëndia nuk do të kishte krijuar një qënie të tillë si njeriu, me një aftësi që ta kuptojë pafundësinë, të ekzistojë vetëm për një ditë! Jo, jo, njeriu u bë për pavdekësi.

Takt është aftësia për të përshkruar të tjerët si ata e shohin veten e tyre.

Që disa kanë arritur sukses të madh, është provë për të gjithë se edhe të tjerët mund të arrijnë atë fare mirë.

Pohimi se "të gjithë njerëzit janë krijuar të barabartë" nuk kishte dobi praktike për të ndikuar në ndarjen tonë nga Britania e Madhe dhe ajo u vendos në Deklaratë jo për atë, por për përdorim në të ardhmen.

Fleta e votimit është më e fortë se plumbi.

Gjëja më e mirë për të ardhmen është se ajo vjen një ditë në një kohë.

Mënyra më e mirë për ta shkatërruar një armik është që ta bëj atë mik.

Mënyra më e mirë për të bërë që një ligj i keq të shfuqizohet është ta zbatosh atë në mënyrë rigoroze.

Dogmat e së kaluarës të qetë janë të papërshtatshme për të tashmen e stuhishme. Rast është grumbulluar shumë me vështirësi, dhe ne duhet të rritemi me rastin. Ashtu si rasti ynë është i ri, ashtu ne duhet të mendojmë përsëri dhe të veprojmë përsëri.

Arti më i lartë është gjithmonë ai që është më religjiozi, dhe artisti më i madh është gjithmonë një person i devotshëm.

Zoti preferon njerëzit që duken të rëndomtë. Kjo është arsyeja pse ai e bën kaq shumë të tillë.

Vetë njerëzit, dhe jo shërbëtorët e tyre, mundet mrekullisht t'i anulojnë vendimet e tyre të qëllimshme.

Njerëzit do t'i shpëtojë qeverinë e tyre, në qoftë se vetë qeveria do t'i lejojë ata.

Filozofia e klasës së shkollës në një gjeneratë do të jetë filozofia e qeverisë në tjetrën gjeneratë.

Mundësia që ne të mund të dështojmë në luftën tonë nuk duhet të na pengojë ne së mbështeturi një kauzë e cila ne besojmë është e vërtetë.

Bariu e largon ujkun nga delet sepse delet e njohin bariun si çlirimtar të tyre, ndërsa ujku denoncon atë për të njëjtën vepër si shkatërruesi i lirisë. Qartë, delet dhe ujku nuk janë pajtuar rreth një përkufizimi të lirisë.

Gjërat që unë dua të di janë në librat, shoku im më i mirë është ai që më dërgon një libër që nuk e kam lexuar.

Vjen koha për çdo njeri publik, kur është e mirë për atë t'i mbajë të mbyllura buzët e tij.

Rrugën për një djalë të ri të rritet është të përmirësojë veten në çdo mënyrë që ai mundet, kurrë të mos dyshojë se dikush dëshiron ta pengojë atë.

Është një tjetër poet i vjetër emri i të cilit unë tani nuk më kujtohet, që tha: "E vërteta është bija e Kohës."

Nuk ka asgjë të vërtetë diku, e vërteta nuk është askund për ta parë, e nëse ju thoni se ju shihni të vërtetën, kjo që shikoni nuk është e vërtetë.


Këta kapitalistët në përgjithësi veprojnë në mënyrë harmonike dhe në bashkëpunim, për t'i qethur njerëzit.

Këta njerëz kërkojnë vetëm të njëjtën gjë, drejtësi dhe vetëm drejtësi. Këtë, aq sa në është në fuqinë time, ata, dhe të gjithë të tjerët, do ta kenë.

Gjërat mund të vijnë për ata që kanë shpresë, por vetëm gjërat e lëna nga ata që janë në ngutje.

Ky vend, me institucionet e tij, iu takon njerëzve që e banojnë atë. Sa herë që ata do të lodhen prej qeverisë ekzistuese, ata mund të ushtrojnë të drejtën e tyre kushtetuese të ndryshimit të saj, ose ta ushtrojnë të drejtën e tyre revolucionare për të shkatërruar atë.

Ata që mohojnë lirinë të tjerëve, nuk e meritojnë atë për veten e tyre.

Për t'i dhënë fitoren së drejtës, jo plumbat e përgjakshëm, por vetëm fletët e votimit paqësore, janë të nevojshme.

Të mëkatojnë në heshtje, kur duhet të protestojnë, krijon njerëz të frikësuar.

Gjeniu i tmerrshëm ngurron të ecë në një rrugë të rrahur. Ai kërkon rajone deri tani të pashkelura.

Ne duhet të jetë shumë të mëdhenj për t'u sulmuar dhe tepër fisnikë për të sulmuar.

Ne njerëzit jemi zotërit e ligjshëm të Kongresit dhe gjykatave, jo për ta përmbysur Kushtetutën, por për të përmbysur njerëzit që shtrembërojnë të Kushtetutës.

Kushdo që je, ji i mirë.

Kur unë jam gati të arsyetoj me një njeri, shpenzoj një të tretën e kohës sime të të menduarit për veten dhe se çfarë do të them - dhe dy të tretat në lidhje me atë njeri e me çfarë ai do të thotë.


Kur bëj mirë, ndihem mirë. Kur bëj keq, ndihem keq. Kjo është feja ime.

Kur dëgjoj një njeri të predikojë, më pëlqen ta shoh atë duke vepruar si bletët luftarake.
Kur keni kapur një elefant nga këmbët e prapme dhe ai është duke u përpjekur për të ikur, është më mirë ta lësh të vrapojë.

Sa herë që dëgjoj dikë duke argumentuar për skllavërinë, ndjej një impuls të fortë për ta parë atë duke e provuar skllavërinë në kurrizin e tij.

Me keqdashje ndaj askujt, me dashuri për të gjithë, me vendosmëri ndaj së drejtës, ashtu si Zoti na jep ne mundësinë për të parë të drejtën, le të përpiqemi për të përfunduar punën që kemi, për të lidhur plagët e të kombit.

Me ndjenjën e publikut, asgjë nuk mund të dështojë. Pa të, asgjë nuk mund të ketë sukses.

Me tendosjen e frikësuar që është në mua natën dhe ditën, në qoftë se unë nuk qesh më duhet të vdes.

Ti mund t'i gënjesh të gjithë njerëzit disa herë, dhe disa nga njerëzit gjatë gjithë kohës, por ti nuk mund t'i gënjesh të gjithë njerëzit gjatë gjithë kohës.

Ti nuk mund ta ndërtosh karakterin dhe kurajon duke larguar iniciativën e një njeriu dhe pavarësinë e tij.

Ti nuk mund t'i shpëtosh përgjegjësisë së të nesërmes duke e shmangur atë sot.


Ti duhet të merresh me rritjen tënde, pa marrë parasysh sa ishte i gjatë gjyshi yt./Elida Buçpapaj

 

Elida Buçpapaj


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
AFORIZMA NGA MARTIN LUTHER (Martin Luter, 1483-1546) (07.03.2011)
AFORIZMA TË COURTNEY LOVE (Lindi më 9 korrik 1964) (06.24.2011)
AFORIZMA TË JEAN DE LA FONTAINE (Zhan de La Fonten, 1621-1695) (06.06.2011)
AFORIZMA NGA JOHN LENNON (Xhon Lenon, 1940-1980) (05.25.2011)
AFORIZMA NGA OMAR KHAYYAM (Omar Khajam, 1048-1131) (05.07.2011)
AFORIZMA NGA JOHN KEATS (Xhon Kits, 1795-1821) (04.26.2011)
AFORIZMA NGA CALVIN KLEIN (Kalvin Klain, lindur më 1942) (04.19.2011)
AFORIZMA NGA FAIK KONICA (1875-1942) (04.11.2011)
AFORIZMA NGA SOREN KIERKEGAARD (Soren Kirkegard, 1813-1855) (04.05.2011)
AFORIZMA NGA MARTIN LUTHER KING, Jr. (Martin Luter King junior,15 Janar 1929-4 Prill 1968) (03.30.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2021  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]