E Mërkurë, 05.12.2021, 12:46am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
AFORIZMA
 
AFORIZMA TË NDRYSHME ANONIME DHE AUTORIALE
E Mërkurë, 08.17.2011, 03:45pm (GMT+1)

Voal-online 17 gusht - Armikut dhe eres tregoi gjoksin ( Shqiptare)

Armiku mbetet armik , edhe i vdekur qofte ( I.Kadare)

Me nje arme te zbrazety mund ta trembesh armikun, por nuk mund ta zhdukesh ( Xoxa )

Me mire te njohesh armikun se mikun ( Latine )

Kush ka 3 armiq , se paku me njerin duhet te pajtohet ( Gjermane )

Çdo njeri ka armiq ( Cankiari)

Kur flet per armikun tend mos harro mos harro se nje dit mund ta besh mik ( Periandri )

Suksesi me i madh i kundershtarit tend eshte ne qofte se edhe ty te bind per ate qe flet ( Parker )

Per armikun mos fol keq , por mendo per te ( Latine )

Ne familjen e harmonishme , lumturia vjen vet vetiu (Kineze)

Derrit dhe dhendrit mjafton tu tregosh shtepine vetem nje her , heret e tjera do ta gjejne vet (Spanjolle)

Te gjitha familjet e lumtura jane te njejta , te gjitha te palumturat , ne menyra te veçanta (Tolstoi)

Lehte eshte te sundosh mbreterine , veshtir familjen (Kineze)

Armikut dhe eres tregoi gjoksin ( Shqiptare)

Armiku mbetet armik , edhe i vdekur qofte ( I.Kadare)

Me nje arme te zbrazety mund ta trembesh armikun , por nuk mund ta zhdukesh ( Xoxa )

Me mire te njohesh armikun se mikun ( Latine )

Kush ka 3 armiq , se paku me njerin duhet te pajtohet ( Gjermane )

Çdo njeri ka armiq ( Cankiari)

Kur flet per armikun tend mos harro mos harro se nje dit mund ta besh mik ( Periandri )

Suksesi me i madh i kundershtarit tend eshte ne qofte se edhe ty te bind per ate qe flet ( Parker )

Per armikun mos fol keq , por mendo per te ( Latine )

Ne familjen e harmonishme , lumturia vjen vet vetiu (Kineze)

Derrit dhe dhendrit mjafton tu tregosh shtepine vetem nje here, heret e tjera do ta gjejne vet (Spanjolle)

Te gjitha familjet e lumtura jane te njejta , te gjitha te palumturat , ne menyra te veçanta (Tolstoi)

Lehte eshte te sundosh mbreterine, veshtir familjen (Kineze)

Femijet marrin grushtat qe u takojn prinderve ( Italiane )

Babai duhet te jete shok dhe person i besuar , dhe jo tiran i femijeve (Xhoberti)

Femijet njihen ne fatkeqesite permes njerezve ( Btshlari)

Ne diten e lindjes tate lulezuan te gjitha lulete botes ( Spanjolle)

O vite te lumtura , kush nuk do te edhe njehere te behet femi (Bajroni)

Çupeza pa kukulla eshte si gruaja pa femije ( Hygo)

Meqenese i durojme gabimet e miqeve tane , pse mos ti durojm dhe gabimet e femijeve tane ( Plutarku)

A e dini cila eshte menyra me e sigurte per te çuar femijen tuaj ne fatkeqesi , lereni te bej gjithmon ate qe deshiron ( Ruso)

Miku eshte pasuri me e madhe ne jete ( Latine )

Ha me miq por mos lidh pune me ta (Armene )

Me te çmuar jane ata miq , qe nuk i njohim mire (Arcibe)

Nuk e ke mik ate qe te lavderon , por ate qe te kritikon (Sllovene )

Femijet marrin grushtat qe u takojn prinderve ( Italiane )

Babai duhet te jete shok dhe person i besuar , dhe jo tiran i femijeve (Xhoberti)

Femijet njihen ne fatkeqesite permes njerezve ( Btshlari)

Ne diten e lindjes tate lulezuan te gjitha lulete botes ( Spanjolle)

O vite te lumtura , kush nuk do te edhe njehere te behet femi (Bajroni)

Çupeza pa kukulla eshte si gruaja pa femije ( Hygo)

Meqenese i durojme gabimet e miqeve tane , pse mos ti durojm dhe gabimet e femijeve tane ( Plutarku)

A e dini cila eshte menyra me e sigurte per te çuar femijen tuaj ne fatkeqesi , lereni te bej gjithmon ate qe deshiron ( Ruso)

Miku eshte pasuri me e madhe ne jete ( Latine )

Ha me miq por mos lidh pune me ta (Armene )

Me te çmuar jane ata miq , qe nuk i njohim mire (Arcibe)

Nuk e ke mik ate qe te lavderon , por ate qe te kritikon (Sllovene )
Nevoja zbullon a ke miq apo vetem emrat e tyre (Publie Sir)

Miqesia nderpritet kur futet borxhi (Labishi)

Kujdesi eshte rruga me e mire per miqesine (Spenser)

Nqs je rob , nuk mund te jesh mik , ne qofte se je tiran , nuk mund te kesh miq (Niçe)

Edhe miqve duhet tu themi te vertetn ne sy (Cankiari)

Fati na jep prinderit , kurse miqte i zgjedhim vete (Moriaku)

Miqte jane si shalqiri , per te gjetur nje te mire , duhen provuar disa (Merime)

Çdokush mund tju tregoje sa dhen e dhi ka , por jo sa miq (Sokrati)

Njeriu duhet çmuar si perkrah numrit te armiqeve qe ka , ashtu dhe perkrah numrit te miqve (Risheli)

Me thuaj ke ke mik , se ai me tregon kush je (Averçenko)

Me mire pa miq , sesa me miq te keqinj (Srini)

Kemi me pak miq se mendojme , kurse me shum se sa dime (Stali)

Fati formon miqesi , ndersa fatkeqesia e provon (Seneka)

Eshte rrezik i madh ti njohesh mire miqt e tu (UCldi)

Pa shoke dhe me shoke , njerezit kure nuk jane te kenaqur (Xheferson)

Ai qe eshte i sinqerte ne shoqeri , nuk angazhohet te bej miq , por te behet mik (K.Simoni)

Me me deshire do te behesha gjykates ne ndonje shqyrtim mes dy armiqeve te mi, sesa mes dy miqve (Biasi)

Armiku i armikut tim nuk eshte miku im (Kaneti )


Miku i rreme eshte si hija ,qe na ndjek vetem derisa ndrit dielli(Dosi)

Njeriu kurre nuk mund ti bhet mik ndonje femre , nese mund ti behet dashnor (Balzaku)

Plaga qe shkaktohet nga miku , asnjeher nuk sherohet(Kineze)

Ish miku eshte me i rrezikhem se armiku (Ruse)

Nga alkoli mund te dehemi ne fillim , nga miqte ne fund (Zoshçenco

Mik eshte ai njeri qe ka armiq te njejte si ju (Linkolni)

Vetem dora e mikut e nxjerr therren nga zemra(Zafari)

Mikun veçan kritikohe, por ne shoqeri lavderoje (Latine)

Shpesh varrosen miqesite, por jo miqte (Mirabo)

Ne fatkeqesin e miqeve tane gjejme diçka qe na gezon (Ruso)

Miqte tuaj nuk din shum gjera , mirepo dine çte bejne po te jene ne vendin tuaj (De Sika)

Dashurin ne tok e krijoi nena (Petrctrka)

Njeriu i keq eshte fatkeqesi e vednit te vet (Shqiptare puro )

Lum ai qe nuk harron epigramin :Njeri,njih,veten.(A.Moisiu)

Eshte veshtire te jesh njri(H.Sulejmani)

Njeriu nuk ha per te rrojtur , por jeton per te ngren(N.Bulku)

Ashtu siç eshte arti i vertete gjithmone i ri , ashtu mbete i ri dhe njeriu qe bart kurdohere mendime te reja (Spasse)

NJerezit s`shtrojne pyetjen kure sjane te nxituar prej dhembjes apo dashurise(R.Qosja)

Shpesh here njerezit e keqij jane si qente e dobet : po ike te sulen me keq , po i sulmove , hikin me vrap (J.Xoxa)

Njeriu eshte i mrekullueshem sa eshte femija (H.Sulejmani)

Çdo njeri eshte i dhene pas nje diçkaje dhe sa me e rendesishme te jete ajo ¨Diçka¨ sa me e madhe , aq me e çmuar eshte jeta e njeriut (R.Qosja)

Askush smund te lavderohet se do mund te jetoje pa njerez(Prydoni)

Behuni si ora e sakte , por mos u beni si ora qe çdokush tju kurdise (Pitagora

Njeriu eshte vetem femi i rritur(Drajdeni)

Ne zemren e çdo njeriu fshihet luani (Turke)

Çdo gje do perkushtuar njeriut . vetem jo njerezve te tjere(Leci)

Njeriu ne jete eshte shpesh bagazh,te cilin e perdorin te tjret (Shibelli)

Ashtu siç eshte arti i vertete gjithmone i ri , ashtu mbete i ri dhe njeriu qe bart kurdohere mendime te reja (Spasse)

NJerezit s`shtrojne pyetjen kure sjane te nxituar prej dhembjes apo dashurise(R.Qosja)

Shpesh here njerezit e keqij jane si qente e dobet : po ike te sulen me keq , po i sulmove , hikin me vrap (J.Xoxa)

Njeriu eshte i mrekullueshem sa eshte femija (H.Sulejmani)

Çdo njeri eshte i dhene pas nje diçkaje dhe sa me e rendesishme te jete ajo ¨Diçka¨ sa me e madhe , aq me e çmuar eshte jeta e njeriut (R.Qosja)

Askush smund te lavderohet se do mund te jetoje pa njerez(Prydoni)

Behuni si ora e sakte , por mos u beni si ora qe çdokush tju kurdise (Pitagora

Njeriu eshte vetem femi i rritur(Drajdeni)

Ne zemren e çdo njeriu fshihet luani (Turke)

Çdo gje do perkushtuar njeriut . vetem jo njerezve te tjere(Leci)

Njeriu ne jete eshte shpesh bagazh,te cilin e perdorin te tjret (Shibelli)

Njerezit prej natyre jane me te zot per te mos u marre vesh sesa per te rene ne godi.
Marin Barleti

Njeriu nuk i eshte i perjetshem; le te perpiqet te jete e pavdekshme ajo qe do te thote dhe ajo qe do te beje.
Sami Frasheri

Ma njeri asht nji malsur si kush, se nji shkollar, si askush.
Anton Harapi

Njeriu me vedi bishe mbet e s'ndrohet, ne dem te tjetrit rron dhe gezohet.
Asdreni

Ne lumni njeriu nuk do te kete as ndonje pjesetar, por ne mjerim ose ne hidherim do ta baje shoke gjithe boten.
Haki Stermilli

Njerezve te medhenj duhet t'u shenohet vetem data e lindjes.
Lasgush Poradeci

Une kisha pasqyren per karshi. Kur e pashe veten ne pasqyre, m'u duk shume e shemtuar.
Nonda Bulka

Sa te jete gjalle njeriu nuk duhet te te jete hije.
Rexhep Hoxha

Ne njeriun duhet te sundoje arsyeja e jo ndjenja!
Sterjo Spasse

Vdesin njerezit por s'vdesin orvatjet dhe pesimet e tyre.
Rexhep Qosja

Te cuditshe jemi ne njerezit, harrojme sa te medhenje jemi kur dashurojme e sa te vegjel kur urrejme.
Azem Shkreli

Njeriu sikur ndryshket pa kokecarje.
Skender Drini

Jetegjati s'behet kurre jeteshkurter.
Hasan M. Petrela

Njeriu mbetet gjithmone i parealizuar.
Zejnullah Rrahmani

Njeriu me afer e ka gabimin se vetveten.
Murat Isaku

E kush ndien kollen ne lumen e njerezve te bulevardit.
Dritero Agolli

O, sa drite te njeriu - kur eshte njeri,
O, sa terr te njeriu - kur s'eshte njeri.
Hivzi Sulejmani

Durimi eshte i hidhur, por frytin e ka te embel.
Sefedin Fetiu

Njerezit e mire jane te rralle si xeheja e cmueshme.
Sefedin Fetiu

Temperatura ia zbulon njeriut ca te fshehta.
Sefedin Fetiu

Njeriu nuk jeton dot pa njeri.
Spiro Gjikondi

Marifeti asht me i krijue njerezit, me i rrite, me i edukue dhe me i ba njerez te denje, se per me i zhduke, s'asht ndonji pune e veshtire.
Kasem Trebeshina

Ne jemi njerez dhe perseri, shume pak nga ne e kuptojme cdo te thote kjo.
Fatmire Alimani

Njeriu harron kur ngjitet lart. Ai harron shpejt qe ishte poshte.
Fatmir Alimani

Duhet ecur neper bote per te gjetur pasqyren, per ta njohur vetveten.
Musa Ramadani

Njerezit e medhaj jane te medhaj kur dijne me u ba edhe te vegjel.
Pal Duka Gjini

Njeriu vete, me deshiren e tij, nuk sakrifikohet, nuk behet fli, ate e sakrifikojne te tjeret.
Ukshin Hoti

Njeriu qenka si pema, taman sa piqet, bie poshte.
Azem Zogaj

Kush ka mish njeriu nuk eshte Zot.
Albert Nikolla

Ka gjithmone kohe qe njerezit te bejne dicka per popullin e tyre.
Ismail Kadare

Njeriun - Sa pak e gjej te njeriu.
Visar Zhiti

Njeriu eshte liber i madh qe kurre s'lexohet deri ne fund.
Rexhep Qosja

Mbi cdo arme eshte njeriu.
Astrit Bishqemi

Njeriu sapo lind vdes perdite ngapak e ne menyre te pakthyeshme, ne te frymimi i fundit.
Myftar Gjana

Eshte gje e cuditshme se si njeriu mesohet me erresiren.
Veli Karahoda

Njeriu eshte me tri aftesi qe nuk i kan shtazet; me kujtese, me arsyetim dhe me pendim.
Rexhep Qosja

Njeri! O krijese fisnike kaq shume e lanun ne duert e botes pa mend, e ne meshiren e landes pa jete.
Sami Repishti

Njeriu pa endrra eshte me i vdekur se i vdekuri.
Anton Nike Berisha

Njerezit nuk e shpiken fundin kur u mbyten ne uje ose kur rane neper hone, por kur e shtyne njeri tjetrin.
Agim Gjakova

Kur njeriut t'i mungoje zemra nuk asht ma njeri.
At Zef Pllumi

Mire eshte qe e perdorin disa njerez parfumin, qe te mos u ndihet era e keqe.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
AFORIZMA NGA NICCOLO MACHIAVELLI (Nikolo Makiaveli, 1469-1527) (08.05.2011)
AFORIZMA NGA ABRAHAM LINCOLN (Abraham Linkoln, 1809-1865) (07.13.2011)
AFORIZMA NGA MARTIN LUTHER (Martin Luter, 1483-1546) (07.03.2011)
AFORIZMA TË COURTNEY LOVE (Lindi më 9 korrik 1964) (06.24.2011)
AFORIZMA TË JEAN DE LA FONTAINE (Zhan de La Fonten, 1621-1695) (06.06.2011)
AFORIZMA NGA JOHN LENNON (Xhon Lenon, 1940-1980) (05.25.2011)
AFORIZMA NGA OMAR KHAYYAM (Omar Khajam, 1048-1131) (05.07.2011)
AFORIZMA NGA JOHN KEATS (Xhon Kits, 1795-1821) (04.26.2011)
AFORIZMA NGA CALVIN KLEIN (Kalvin Klain, lindur më 1942) (04.19.2011)
AFORIZMA NGA FAIK KONICA (1875-1942) (04.11.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2021  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]