E Hënë, 06.21.2021, 08:48pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
AFORIZMA
 
AFORIZMA NGA RICHARD NIXON (Riçard Nikson, 1913-1994)
E Enjte, 01.05.2012, 11:53am (GMT+1)

Voal-online 5 janar - Një njeri nuk merr fund kur e mundin. Ai merr fund kur jep dorëheqjen.

Një njeri publik nuk duhet të harrojë kurrë se e humbet dobinë e tij kur ai, si individ, bëhet çështje më shumë se politika e tij.

Gjithmonë mbaj mend se të tjerët mund të të urrejnë, por ata që urrejnë nuk fitojnë nëse ti nuk i urren ata. Dhe pastaj, nëse i urren ata, ti e shkatërron veten.

Amerikanët admirojnë një popull që mund ta zerojnë një shkretëtirë dhe të krijojnë një kopsht. Izraelitët kanë treguar cilësitë me të cilat amerikanët identifikohen: guximin, patriotizmin, idealizmin, pasionin për liri. Unë kam parë atë. Unë e njoh. Unë i besoj kësaj.

Çdo ndryshim has kundërshtim, sepse burokratët kanë një interes të dhënë në kaosin në të cilën ata ekzistojnë.

Çdo gruaje që është e zonja e parë i pëlqen që është zonja e parë. Unë nuk dua t'ia di çfarë thone ato, atyre iu pëlqen kjo gjë.


Teksa kjo luftë të gjatë dhe të vështirë përfundon, unë do të doja të adresoja disa fjalë të veçanta për popullin amerikan: durimi juaj në mbështetje të insistimin tonë në paqen me nder e ka bërë paqen me nder të mundshme.

Nga koha që ti fillon të vishesh për të shkuar të luash golf, pasi të kesh bërë 18 vrima dhe të kesh ardhur në shtëpi, ke shpenzuar shtatë orë. Ka gjëra më të mira që mund të bësh me kohën tënde.

Kastro nuk mund të shkojë në banjo nëse Bashkimi Sovjetik nuk i vë nikel në tualet.

Sigurisht në 50 vitet e ardhshme ne do të shohim një presidente grua, ndoshta më shpejt se sa ju mendoni. Një grua mund dhe duhet të jetë në gjendje të bëjë çdo punë politike, që një burrë mund ta bëjë.

Mos e krijoni përshtypjen se ju po ngjallni zemërimin tim. Shikoni, njeriu mund të jetë i zemëruar vetëm me ata që ai i respekton.

Nëse ti zë vend të dytë në Olimpiadë, atëherë merr medalje argjendi. Nëse zë vend të dytë në politikë, atëherë ti merr harresën.

Unë nuk jam i lig.

Unë besoj në betejën - qoftë ajo beteja e një fushate apo beteja e kësaj zyre, çka është një betejë e vazhdueshme.

E rrëzova veten. Unë e fajësova veten duke dhënë dorëheqjen.

Unë mund të shoh qartë tani ... se isha gabim duke mos vepruar më me vendosmëri dhe shumë më haptazi në përballjen me Watergate.

Unë nuk di gjë tjetër që krijon më mirë dëshirën për fitore sesa gara sportive.

Nuk mendoj se një lider mund të kontrollojë, në ndonjë masë të madhe, fatin e tij. Shumë rrallë ai mund të çohet dhe ta ndryshojë situatën në qoftë se forcat e historisë do të ngarendin në një drejtim tjetër.

Unë iu dhashë atyre një shpatë. Dhe ata e mbërthyen atë, dhe ata e vërtitën atë me mjeshtëri. Dhe unë mendoj se po të kisha qenë në pozicionin e tyre, unë do ta kisha bërë të njëjtën gjë.

Unë kam rrëzuar veten duke dhënë dorëheqjen.

Unë kurrë nuk kam qenë një frikash. Largimi nga posti para përfundimit të mandatit tim kundër çdo instinkti në trupin tim. Por si president unë duhet të vë mbi çdo gjë interesat e Amerikës. Për këtë arsye, dorëheqja ime nga presidencës do të jetë në fuqi nesër në mesditë.

E zhgënjeva popullin amerikan.

Kam luajtur me rregullat e politikës ashtu si kam gjetur ato.

Unë hedh poshtë pikëpamjen cinike se politika është një biznes i ndyrë.

Unë do të dëshiroja të ju jap shumë këshilla, bazuar në përvojën time të debateve të fituara politike. Por unë nuk e kam këtë përvojë. Përvoja ime e vetme është në humbjen e tyre.

Unë jam i kënaqur se nuk jam Brezhnevi. Nuk jam udhëheqësi rus në Kremlin. Ti nuk e di kurrë nëse dikush po regjistron në kasetë atë që ti thua.

Unë e kam analizuar sa më mirë që kam mundur... dhe nuk kam gjetur një vepër penale e cila mund të më shkarkonte nga detyre, dhe për këtë arsye dorëheqja nuk është një kurs i pranueshëm.

Unë kurrë nuk kam anuluar një abonim në një gazetë për shkak të karikaturave apo editorialeve të këqija. Nëse do të ishte kështu, nuk do të mbetej ndonjë gazetë apo revistë për të lexuar.

Nëse një individ dëshiron të jetë udhëheqës dhe nuk është i diskutueshëm, do të thotë se ai kurrë nuk u qëndroi për ndonjë gjë.

Nëse unë do t'i bëja publike këto kaseta, që përmbajnë vërejtje të hapura dhe të sinqerta në lëndë të ndryshme, konfidencialiteti i Zyrës së Presidentit do të ishte gjithmonë i dyshuar.

Nëse nuk merrni rreziqe përsipër, ju nuk do të vuani kurrë humbje. Por në qoftë se nuk merrni rreziqe përsipër, ju nuk do të arrini asnjë fitore.

Nëse doni të bëni muzikë të bukur, ju duhet t'i luani notat e zeza dhe të bardha së bashku.

Në afat të gjatë, ne mund të shpresojmë se feja do të ndryshojë natyrën e njeriut dhe të zvogëlojë konfliktin. Por historia nuk është inkurajuese në këtë drejtim. Luftërat më të përgjakshme në histori kanë qenë luftëra fetare.

Në moshën televizive, dallimi kyç është në mes të kandidatit i cili mund të flasi në poezi dhe atij i cili mund të flasi vetëm në prozë.

Kam folur në lidhje me Watergate, isha përshkruar sikur po luftoja për të çliruar veten nga bataku. Nëse nuk do të flisja për Watergate, unë do të isha akuzuar se isha jashtë kontaktit me realitetin.

Është e nevojshme për mua të krijoj një imazh fituesi. Prandaj, unë kam për të palosur dikë.

Është një copë tortë deri sa të arrini në krye. Ju kuptoni se nuk mund të ndaleni së luajtur lojën në mënyrën si e keni luajtur gjithmonë.

Le të fillojmë duke angazhuar veten për të vërtetën që të shohim se si ajo është, dhe që të tregojmë se si ajo është, për të gjetur të vërtetën, për të folur të vërtetën, dhe për të jetuar të vërtetën.

Le të lëvizim nga epoka e konfrontimit në epokën e negociatave.

Jeta nuk ka për qëllim që të jetë e lehtë. Është e vështirë të jesh në krye - ose në fund. Dyshoj se jam disi i nënshtruar ndaj fatit. Ju duhet të keni një sens të historisë, mendoj unë, për t'i mbijetuar disa nga këto gjëra ... Jeta është një krizë pas tjetrës.

Sot shqetësim im nuk është gjatësia e flokëve të një personi, por sjellja e tij.

Pikëpamja ime personale është se regjistrimi i bisedave për qëllime historike ishte një vendim i keq nga ana e të gjithë presidentëve. Unë nuk mendoj se Kennedy duhej ta kish bërë atë. Unë nuk mendoj se Johnson duhej ta kishë bërë atë, dhe unë nuk mendoj se ne duhet ta kishim bërë atë.

Pika ime e fortë, në qoftë se unë kam një pikë e fortë, është performanca. Unë gjithmonë bëj më shumë se them. Unë gjithmonë prodhoj më shumë se unë premtimoj.

Kurrë mos lejo që koka jote të varet poshtë. Asnjëherë mos u dorëzo, mos u ndal dhe mos u brengos. Gjej një tjetër mënyrë. Dhe mos u lut kur bie shi nëse nuk lutesh kur dielli shkëlqen.

Kurrë mos thoni jo, kur një klient kërkon diçka, edhe nëse nuk është kollaj. Ju mund gjithmonë të përpiqeni, dhe gjithsesi ka mjaft kohë për të shpjeguar më pas se ajo diçka nuk ishte e mundur.

Asnjë rast në historinë amerikane është më i keqkuptuar se Lufta e Vietnamit. Ajo ishte e keqraportuar atëherë, dhe është e keqmbajtur mend tani.

Pasi të hyni në këtë lumë të madh të historisë, ju nuk mund të dilni kurrë jashtë.

Vetëm në qoftë se ju keni qenë në luginën më të thellë, mund të keni menduar ndonjëherë sa madhështore është të jeni në malin më të lartë.

Krerët tanë të drejtësisë kanë pasur më shumë ndikim të thellë dhe të qëndrueshëm ndoshta në kohën e tyre dhe në drejtimin e kombit se sa shumica e presidentëve.

Njerëzit duan të dinë nëse presidenti i tyre është apo jo një hajdut. E pra, unë nuk jam hajdut. Kam fituar çdo gjë që e kam arritur.

Mos harroni, gjithmonë të jepni më të mirën tuaj. Asnjëherë mos u dekurajoni. Asnjëherë mos u bën të vegjël. Gjithmonë mbani mend, të tjerët mund të të urrejnë. Por ata që të urrejnë ju nuk fitojnë nëse ju nuk i urreni ata. Dhe pastaj ju e shkatërroni veten.

Zgjidhjet nuk janë përgjigje.

Sigurisht ka burra pandershëm në qeverisjen lokale. Por ka njerëz të pandershëm në qeverinë kombëtare gjithashtu.

Populli amerikan ka të drejtë për të parë presidentin dhe për të dëgjuar pikëpamjet e tij drejtpërdrejt, dhe jo për ta parë atë vetëm përmes shtypit.

Lufta e Ftohtë nuk është shpërbërje; por është djegie me një ngrohje vdekjeprurëse. Komunizmi nuk është gjumë; por është gjithmonë, komplot, intriga, përpjekje, luftë.

Nderi më i madh që historia mund të të dhuroj është ai i paqebërësit.

Shenjë e një politikani të vërtetë është se ai nuk është në hall për të gjetur fjalë, sepse ai është gjithmonë gjysmë duke pritur t'i kërkohet të mbajë fjalim.

Kujtimi i asaj skene për mua është si një fragment filmi i ngrirë përgjithmonë në atë moment: qilim i kuq, lëndinë e gjelbër, shtëpia e bardhë, qielli i zymtë. Presidenti i ri dhe zonja e tij të parë.

Sa më shumë që të qëndroni në këtë lloj pune, më shumë e kuptoni se një figurë publike, një figurë e madhe publike, është një njeri i vetmuar.

Presidenca ka shumë probleme, por mërzia është më e pakta prej tyre.

Shtypi është armiku.

Ka disa njerëz, ju e dini, ata mendojnë se mënyra për qenë një njeri i madh është që të bërtasin dhe të çiren dhe asgjë se kurrë në të vërtetë nuk ndodh. Unë nuk jam si këta, nuk kam xhiruar kurrë bosh.

Nuk do të ketë zbardhje në Shtëpinë e Bardhë.

Sonte - juve, pjesës më të madhe të bashkëqytetarëve të mi amerikanë - unë kërkoj mbështetjen tuaj.

Nën doktrinën e ndarjes së pushteteve, mënyra në të cilën presidenti personalisht ushtron kompetencat e tij ekzekutive të caktuara, nuk është subjekt për pyetje nga një tjetër degë e qeverisë.

Votuesit shpejt harrojnë se çfarë një njeri iu thotë.

Ne nuk mësojmë nga përftimet, konkluzionet dhe aplikimi i matematikës në filozofi, por nga marrëdhëniet dhe simpatia e drejtpërdrejtë.

Ne duhet të kujtojmë gjithmonë se Amerika është një komb i madh sot jo për shkak të asaj që qeveria bëri për njerëzit, por për shkak të asaj që njerëzit bënë për veten dhe për njëri-tjetrin.

Çfarë e fillon procesin, me të vërtetë, janë të qeshurat dhe nazet e trillet kur ju jeni një fëmijë. Në qoftë se zemërimi juaj është mjaft i thellë dhe i fortë, ju mësoni se mund t'i ndryshojë ato qëndrime me përsosmëri dhe punë të mirë personale.

Kur të dal në pension do të kaloj mbrëmje time pranë zjarrit nëpër ato kutira. Ka gjëra atje që duhen djegur.

Kur Presidenti e bën këtë, do të thotë se kjo nuk është e paligjshme.

Ju kurrë nuk duhet të jenë të kënaqur me humbjen. Ju duhet të zemëroheni tmerrësisht për humbjen. Por shenja e humbësit të mirë është se ai merr zemërimin në veten e tij dhe jo në kundërshtarët e tij fitimtare ose në shokët e tij.

Ju duhet të vazhdoni këtë hetim të Watergate edhe në qoftë se çon te presidenti. Unë jam i pafajshëm. Do të besoni se unë jam i pafajshëm. Nëse jo, unë merrem me punën time.

Ju nuk do të duhet të kurseheni me Niksonin më, sepse, zotërinj, kjo është konferenca ime e fundit për shtyp.

Ju keni për të mësuar ta mbijetoni një humbje. Kështu ju zhvilloni karakterin.

Watergate ishte bërë qendra e universit e medias, dhe gjatë vitit të mbetur të presidencës sime media u përpoq për të detyruar çdo gjë tjetër që të rrotullohet rreth tij.

Ne nuk mund të mësojmë nga njëri-tjetri deri sa të ndalet duke thirrur kundër njëri tjetrit - deri sa ne flasim qetë mjaftueshëm në mënyrë që fjalët tona mund të dëgjohet, si dhe zërat tanë.

ELIDA BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
AFORIZMA NGA JACK NICHOLSON (Xhek Nikollson, 1937) (12.26.2011)
AFORIZMA NGA VACLAV HAVEL (Vasllav Havel, 1936-2011) (12.18.2011)
AFORIZMA NGA PABLO NERUDA (1904-1973) (12.14.2011)
AFORIZMA NGA KIM NOVAK (1933) (11.17.2011)
AFORIZMA NGA ROBERT DE NIRO (1943) (10.31.2011)
AFORIZMA NGA RUPERT MURDOCH (Rupert Mardoh, 1931) (10.29.2011)
AFORIZMA NGA DEMI MOORE (Demi Mur, 1962) (10.27.2011)
AFORIZMA NGA GABRIEL GARCIA MARQUEZ (Gabriel Garsia Markes, 1927-17 Prill 2014) (10.24.2011)
AFORIZMA NGA MATA HARI (1876-1917) (10.22.2011)
AFORIZMA NGA MALCOLM X (Malkolm Iks, 1925-1965) (10.14.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2021  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]