E Hënë, 06.21.2021, 07:56pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
AFORIZMA
 
AFORIZMA NGA SARAH PALIN (Sara Pejlin, 1964)
E Shtunë, 04.14.2012, 04:40pm (GMT+1)

Voal-online 14 prill - Amerika është në kërkim të përgjigjeve. Ajo është duke kërkuar për një drejtim të ri; bota është duke kërkuar për një dritë. Kjo dritë mund të vijnë nga Ylli i Madh i Amerikës; mund të vijë nga Alaska.

Më të mirët e Amerikës - burrat dhe gratë tona në uniformë, janë një forcë e së mirës në të gjithë botën, dhe nuk ka asgjë për të kërkuar falje.

Amerikanët na presin për të shkuar në Uashington për arsyen e duhur, dhe jo vetëm për të shoqëruar njerëzit e duhur.

Assange nuk është 'gazetar' ashtu si 'redaktori' i revistës së re të al-Kaedës në gjuhën angleze 'Inspire' nuk është 'gazetar'. Ai është një operativ anti-amerikan me gjak në duart e tij.

Arsyeja e thjeshtë na tregon se përpjekjet e qeverisë për të zgjidhur probleme të mëdha më shpesh krijojnë të reja. Arsyeja e thjeshtë gjithashtu na tregon se një plan nga lart-poshtë, një plan sa për plan nuk do të përmirësojë funksionimin e një sistemi kombëtar të kujdesit shëndetësor që përbën një të gjashtën e ekonomisë sonë.

Pavarësisht se çfarë ekspertë duan që ne të mendojmë, parapraket e kontestuara nuk janë luftë civile, ato janë demokracia në veprim, dhe kjo është e bukur.

Secili prej nesh e di se ne kemi një detyrim për t'u kujdesur për të vjetrit, të rinjtë dhe të sëmurët. Ne qëndrojmë të fortë kur ne qëndrojmë me të dobëtit mes nesh.

Për një sezon, një drejtues i talentuar mund të frymëzojë me fjalët e tij, por për një jetë John McCain ka frymëzuar me veprat e tij.

Këtu ka një replikë për gazetarët dhe komentuesit: Unë nuk jam duke shkuar në Uashington për të kërkuar mendimin e tyre të mirë. Unë jam duke shkuar në Uashington për t'i shërbyer këtij vendi të madh.

Unë jam një republikane konservatorw, një besimtarw i fortë në kapitalizmin e tregut të lirë. Një sistem i tregut të lirë lejon të gjitha palët për të konkurruar, çka siguron projekti më i mirë dhe më konkurrues fiton, dhe siguron një proces të drejtë demokratik.

Unë kam ardhur në zyrën duke premtuar reforma të mëdha të etikës për t'i dhënë fund kulturës së komoditetit vetja. Dhe sot reforma e etikës është një ligj. Derisa isha në detyrë, i hoqa qafe disa gjëra në zyrën e guvernatorit që unë nuk besoj se qytetarët tanë duhet të duhet të paguajnë për to. Jeta luksoze ishte mbi gjithçka. E vura atë në eBay.

Unë jam vetëm një nga nënat e shumta, të cilët do të thonë një lutje shtesë çdo natë për bijtë tanë dhe bijat që shkojnë në rrugë të shtrembër.

Unë jam pro-jetës. Unë do të bëj gjithçka që çdo fëmijë që është krijuar të ketë një të ardhme dhe mundësira. Legjislativi duhet të bëjë gjithçka që mundet për të mbrojtur jetën e njeriut.

Në politikë ka disa kandidatë që përdorin ndryshimin për të promovuar karrierën e tyre, dhe pastaj ka nga ata si John McCain që përdorin karrierën e tyre për të nxitur ndryshimin.

Bashkatdhetarë të mi, Presidenca amerikane nuk është menduar të jetë një udhëtim i zbulimit personal.

Termat e reja që përdoren si, 'operacion të paparashikuara jashtë' në vend të fjalës 'luftë' - pasqyrojnë një botëkuptim që është jashtë kontaktit me armikun që është përballë. Ne nuk mund të shmangim rrugën tonë nga ky kërcënim.

Qeveria jonë duhet të miratojë një axhendë pro-tregut që nuk ka fitues dhe humbës, por fton për konkurrencë dhe nivelon fushën e lojës për të gjithë.

Politika nuk është vetëm një lojë e partive që përleshen dhe e interesave konkurrente. Arsyeja është e drejta për të sfiduar status quo-në, për t'i shërbyer së mirës së përbashkët, dhe për të lënë këtë komb më mirë se e gjetëm.

Ndonjëherë edhe gëzimet më të mëdha sjellin sfida, dhe fëmijët me nevoja të posaçme frymëzojnë një dashuri shumë, shumë të veçantë.

Fakti që çmimet nuk do të zgjidhin çdo problem nuk ka asnjë justifikim për të mos bërë asgjë fare.

Ne nuk kemi nevojë të transformohet rrënjësisht Amerikën. Ne kemi nevojë për të rikthyer Amerikën.

Ne hamë, prandaj gjuajmë.

Ne kemi nevojë për një politikë të jashtme që dallon miqtë e Amerikës nga armiqtë e saj, dhe njeh kërcënimet e vërtetë që ne përballim.

Ne kemi nevojë për burime amerikane, ne kemi nevojë për energji amerikane, krijuar nga zgjuarsia amerikane dhe prodhuar nga punëtorët amerikanë./Elida Buçpapaj

Elida Buçpapaj


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
AFORIZMA NGA PLATO (Platoni, 427-347 para Krishtit) (04.08.2012)
AFORIZMA NGA MARY-KATE OLSEN (Meri-Keit Olsen, 1986) (03.09.2012)
AFORIZMA NGA YOKO ONO (Joko Ono, 1933) (02.20.2012)
AFORIZMA NGA GEORGE ORWELL (Xhorxh Oruell, 1905-1950) (02.04.2012)
AFORIZMA NGA RICHARD NIXON (Riçard Nikson, 1913-1994) (01.05.2012)
AFORIZMA NGA JACK NICHOLSON (Xhek Nikollson, 1937) (12.26.2011)
AFORIZMA NGA VACLAV HAVEL (Vasllav Havel, 1936-2011) (12.18.2011)
AFORIZMA NGA PABLO NERUDA (1904-1973) (12.14.2011)
AFORIZMA NGA KIM NOVAK (1933) (11.17.2011)
AFORIZMA NGA ROBERT DE NIRO (1943) (10.31.2011) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2021  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]