E Enjte, 09.16.2021, 10:21pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
AFORIZMA
 
AFORIZMA NGA ANTHONY QUINN (Entoni Kuin, 1915- 2001)

E Shtunë, 08.11.2012, 03:26pm (GMT+1)Voal-online 11 GUSHT - Dhe unë kisha njohur Peter O'Toole më parë në Londër. Dhe e pëlqeva atë shumë. Dhe mendimi i të qenit në një film me të ishte shumë sfidues për mua. Dhe ai ishte duke luajtur rolin kryesor.

Dhe e kam dashur Frank Lloyd Wrightin. Unë mendoj se ai ishte njeriu më i madh që kam takuar ndonjëherë në jetën time.

Bob Taylor dhe unë kemi luajtur vëllezërit. Dhe unë kam qenë një bandit meksikan. Dhe ai ishte sherifi i qytetit. Dhe ne e kemi dashur njëri-tjetrin. Ne e kemi dashur njëri-tjetrin shumë.

Para së gjithash, unë marr vetëm 50 për qind të saj, sepse, dua të them, publiku merr 50 dhe 60 për qind. Unë e kuptoj këtë, kjo është normale. E kuptoj. Unë nuk grindem kurrë për këtë.

Unë nuk e kisha ndërmend të bëhem aktor.

Unë kam një djalë në Barcelonë të cilin e dua çmendurisht.

Unë kam jetuar në një stuhi e imazheve, por do të përfundoj në një kornizë ngrirë.

Më pëlqente më shumë të skulpturoj se të pikturoj. Njeriu ka më shumë liri në të skulpturuar.

Kam mbetur pa babain kur isha 10 vjeç, dhe unë gjithmonë shikoj për një baba. Humbja e babait ka qenë shumë e rëndë për mua.

E dashuroj skenën.

Dua të them se një djalosh meksikan nuk mund të jetë asgjë gjë tjetër veçse një indian. Dhe atëherë pse e ke marrë mbiemrin e Quinn, filluan të më thonë. Hej, ti je një indian, kështu që unë i kam luajtur indianët.

Dua të them, ju e dini, aktorët jetojnë - ju keni harruar. Shikoni Barrymore, dhe shikoni të gjithë aktorët e mëdhenj. Ata janë harruar pas një çasti.

Kam studiuar mbi të gjitha Gauguin. Ai ishte një bankier. Ai ishte një bankier i cili kishte zakon për të pikturuar të dielave. Dhe një ditë ai e urreu veten e tij pse pikturonte të dielave.

Në Evropë një aktor është një artist. Në Hollivud, në qoftë se ai nuk është duke punuar, ai është një lypës.

Asnjë prind nuk është përgjithmonë. Kështu që unë nuk do të jem përgjithmonë me këta fëmijë.

Marlon dhe unë - për disa arsye, edhe sot - madje edhe sot, ne nuk mund të themi dy fjalë me njëri-tjetrin. Ne me të vërtetë nuk mund të flasim me njëri-tjetrin.

Ju e dini, unë i them atij - Marlon nuk mund të flasë. Dua të them, ai do të donte të fliste. Por ai nuk mund të flasë.

Oh, irlandeze ishin duke ndërtuar hekurudhat përmes Meksikës, përmes Chihuahua. Ata i përfunduan hekurudhat kur ato arritën në Bregun Perëndimor, dhe ata zbritën më poshtë dhe i prunë trenat në Meksikë.

Në skenë, ju keni për të gjetur të vërtetën, edhe nëse ju duhet të humbisni audiencën.

Piktori lë shenjën e tij. Dhe unë kam vënë veten në dy statuja në Rhode Island ku unë jam duke punuar. Dhe unë mendoj se ato do të zgjatin në kohë më shumë se unë.

Kam trembëdhjetë, 13 fëmijë, dhe unë i dua - i dua ata të gjithë. Dhe mendoj se kam qenë një baba i mirë për të gjithë ata.

E pra, unë e thirra atë dhe i thashë, z Wright, çfarë mund të bëj? Studio Universal më ofroi një kontratë $ 300 ne jave. Ai më tha ta pranoj. Ti kurrë nuk do të marrësh aq para prej meje.

E pra, dua të them, ti ke një emocion, që don ta shprehësh. Ti nuk mund të shikosh në kamera dhe ta arrish atë. Ti dëshironi që të fshihesh nga ndrojtja prej vëllait tënd duke i thënë se nuk je i lejuar për të ardhur në qytetin tim./ELIDA BUÇPAPAJ


ELIDA BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
AFORIZMA NGA EZRA POUND (Ezra Paund, 1885-1972) (07.31.2012)
AFORIZMA NGA NATALIE PORTMAN (1981) (07.12.2012)
AFORIZMA NGA MARCEL PROUST (Marsel Prust, 1871-1922) (06.23.2012)
AFORIZMA NGA EDGAR ALLAN POE (1809-1849) (05.22.2012)
AFORIZMA NGA ELVIS PRESLEY (Elvis Presli, 1935-1977) (05.08.2012)
AFORIZMA NGA PLUTARCH (Plutarku, 46-120) (04.20.2012)
AFORIZMA NGA SARAH PALIN (Sara Pejlin, 1964) (04.14.2012)
AFORIZMA NGA PLATO (Platoni, 427-347 para Krishtit) (04.08.2012)
AFORIZMA NGA MARY-KATE OLSEN (Meri-Keit Olsen, 1986) (03.09.2012)
AFORIZMA NGA YOKO ONO (Joko Ono, 1933) (02.20.2012) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2021  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
 

 
VOAL
[Shko lart]