E Enjte, 09.16.2021, 10:08pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
AFORIZMA
 
AFORIZMA NGA ARTHUR RIMBAUD (Artur Rembo, 1854-1891)

E Mërkurë, 09.19.2012, 04:20pm (GMT+1)Voal-online 19 SHTATOR - Unë është një tjetër.

Vetëm dashuria hyjnore jep çelësat e diturisë.

Jeta është një farsë të cilën të gjithë duhet ta luajnë.

Unë pashë se të gjitha qeniet janë të destinuar për lumturinë: veprimi nuk është jeta, por një mënyrë për të humbur ca forcë, është një dobësim. Morali është dobësia e trurit.

Por, në të vërtetë, unë kam qarë tepër! Agimet janë zemërdërmues. Çdo hënë është mizore dhe çdo dielli është i hidhur.

Unë i kam shtrirë litarët nga kambanorja në kambanore; vargjet e luleve nga dritarja në dritare; zinxhirët e artë nga ylli në yll, dhe unë hedh valle.

Rinia përtace, e skllavëruar ndaj çdo gjëje; duke qenë shumë i ndjeshëm unë e kam bjerrur jetën time.

Morali është dobësia e trurit.

Unë jam rob i pagëzimit tim. Prindër, ju e keni shkaktuar fatkeqësinë time, ju e keni shkaktuar dhe fatkeqësinë tuaj.

Gjenia është shërim i fëmijërisë sipas dëshirës.

Unë besoj se unë jam në ferr, prandaj unë jam atje.

Fatkeqësia ishte Perëndia ime.

Romantizmi nuk ka qenë gjykuar kurrë siç duhet. Kush mund ta gjykonte? Kritikët!


ELIDA BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
AFORIZMA NGA IBRAHIM RUGOVA (2.12.1944- 21.01.2006) (09.07.2012)
AFORIZMA NGA JEAN-JACQUES ROUSSEAU (Zhan-Zhak Ruso, 1712-1778) (08.31.2012)
AFORIZMA NGA ANTHONY QUINN (Entoni Kuin, 1915- 2001) (08.11.2012)
AFORIZMA NGA EZRA POUND (Ezra Paund, 1885-1972) (07.31.2012)
AFORIZMA NGA NATALIE PORTMAN (1981) (07.12.2012)
AFORIZMA NGA MARCEL PROUST (Marsel Prust, 1871-1922) (06.23.2012)
AFORIZMA NGA EDGAR ALLAN POE (1809-1849) (05.22.2012)
AFORIZMA NGA ELVIS PRESLEY (Elvis Presli, 1935-1977) (05.08.2012)
AFORIZMA NGA PLUTARCH (Plutarku, 46-120) (04.20.2012)
AFORIZMA NGA SARAH PALIN (Sara Pejlin, 1964) (04.14.2012) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Shtator 2021  
D H M M E P S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
 

 
VOAL
[Shko lart]