E Enjte, 07.29.2021, 02:04pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
AFORIZMA
 
AFORIZMA NGA RONALD REAGAN (Ronald Regan, 1911-2004)

E Hënë, 10.29.2012, 12:25pm (GMT+1)
Voal-online - Liria nuk është më shumë se një brez larg nga shfarosja. Ne nuk ua mëkuam atë fëmijëve tanë. Duhet të luftojmë për të, ta mbrojmë, dhe t'ua dorëzojmë atyre që ata të bëjnë të njëjtën gjë.
Në qoftë se ndonjëherë do të harrojmë se ne jemi Një Komb nën Perëndinë, atëherë do të jemi një komb i nënshtruar.
Liria përparon kur feja është e gjallë dhe sundimi i ligjit nën Perëndinë është pranuar.
Qeveria ekziston për të na mbrojtur nga njëri-tjetri.
Disa njerëz tronditen gjithë jetën e tyre nëse bëjnë një ndryshim. Marinsat nuk e kanë këtë problem.
I gjithë ndryshimi i madh në Amerikë fillon në tryezën e darkës.
Njeriu nuk është i lirë nëse qeveria nuk është e kufizuar.
Pushteti i koncentruar gjithmonë ka qenë armik i lirisë.
Pikëpamja e qeverisë për ekonominë mund të përmblidhet në një fjali të shkurtër: Nëse lëviz, tatoje atë. Në qoftë se ajo vazhdon të lëvizë, rregulloje atë. Dhe në qoftë se ajo ndalon së lëvizuri, subvencionoje atë.
Asnjë qeveri kurrë vullnetarisht nuk e redukton veten. Programet qeveritare, pasi të kenë zënë fill një herë, kurrë nuk zhduken. Në fakt, një zyrë qeveria është gjëja më e afërt në jetën e përjetshme që ne do të shohim ndonjëherë në këtë tokë!
Nuk ka përgjigje të lehta, por ka përgjigje të thjeshta. Ne duhet të kemi guximin për të bërë atë që ne dimë se është moralisht e drejtë.
Qeveria nuk i zgjidh problemet, por i subvencionon ato.
Është thënë se politika është profesioni i dytë më i vjetër. Unë kam mësuar se ajo mbart një ngjashmëri të habitshme me të parin.
Beso, por verifiko.
Detyra e parë e qeverisë është t'i mbrojë njerëzit, jo të drejtojë jetën e tyre.
Qeveria është si një foshnje. Një kanal ushqimor me një oreks të madh në një anë dhe mungesë e ndjenjësë së përgjegjësisë në tjetrën.
Sipërmarrësit dhe ndërmarrjet e tyre të vogla janë përgjegjës për pothuajse gjithë rritjen e ekonomike në Shtetet e Bashkuara.
Republikanët besojnë se çdo ditë është katër korrik, por demokratët besojnë se çdo ditë është 15 prill.
Mbi të gjitha, ne duhet të kuptojmë se nuk ka arsenal, ose armë në arsenalin e botës, kaq të përkryer si vullnet idhe kurajo morale e burrave dhe grave të lira. Kjo është një armë të cilën kundërshtarët tanë në botën e sotme nuk e kanë.
Përafërsisht 80% e ndotjes së ajrit sonë buron nga hidrokarburet e lëshuara nga bimësia, kështu që le të mos e teproni në vendosjen dhe zbatimin e standardeve të ashpra ndaj emisioneve me burimet e krijuara nga njeriu.
Unë kurrë nuk kam qenë në gjendje për të kuptuar pse një kontribues republikan është një "maçok i majmë" dhe një kontribues demokratik me të njëjtën sasi të parave është një 'bamirës me shpirt njeriu'.
Ne duhet të refuzojmë idenë se çdo herë që një ligj është shkelur, shoqëria është më fajtore se shkelësi i ligjit. Është koha për të rivendosur rregullin amerikan që çdo individ është përgjegjës për veprimet e tij.
Unë kam menduar shumë kohë se si do të dukeshin Dhjetë Urdhërimet në qoftë se Moisiu do t'i kishte dhënë nëpërmjet Kongresit të Shteteve të Bashkuara.
Ne nuk mund t'i ndihmojnë të gjithë, por të gjithë mund të ndihmojnë dikë.
Problemi nuk është se njerëzit janë tatohen shumë pak, problemi është se qeveria shpenzon shumë.
Si mund të përkufizoni një komunist? E po, ai është është dikush që lexon Marksin dhe Leninin. Dhe si mund të përkufizoni një anti-komunist? Ai është dikush që e kupton Marksin dhe Leninin.
Fjalët më të tmerrshme në gjuhën angleze janë: Unë jam nga qeveria dhe ndodhem këtu për të ndihmuar.
Një popull që është i lirë të zgjedhë, gjithmonë do të zgjedhë paqen.
Recesioni është kur një fqinj humb punën e tij. Depresioni është kur ti humb punën tënde.
Për demokracinë ia vlen të vdesësh, sepse kjo është forma më shumë e nderuar e qeverisë e hartuar ndonjëherë nga njeriu.
Brenda kapakëve të Biblës janë përgjigjet për të gjitha problemet me të cilat njerëzit ballafaqohen.
Qeveria gjithmonë gjen një arsye për paratë që ajo merr.
Të rri duarkryq duke shpresuar se një ditë, disi, dikush do të bëjë drejtësi, është sikur të shkosh në gojën e krokodilit, duke shpresuar se ai do të të hajë ty të fundit.
Njeriu ka avantazhe kur zgjidhet President. Ditën pasi u zgjodha, notat e mia të shkollës së mesme u klasifikuan sekret.
Le të jemi të sigurt se ata që vijnë pas do të thonë për ne të kohës sonë, se në kohën tonë ne e bëmë gjithçka që mund të bëhej. Ne përfunduam garën, ne i ruajtëm ata të lirë, ne e ruajtëm besimin.
Para se të refuzoj pytjet tuaja, unë kam një deklaratë të hapjes.
Pa Perëndinë, demokracia nuk mund të shkojë gjatë.
Nëse duam vendin tonë, ne duhet gjithashtu të duam bashkatdhetarët tanë.
Ne kurrë nuk do të mposhtetmi, nëse nuk do të heqim dorë nga Perëndia.
Çdo brez shkon më tej se brezi që e parapriu atë, sepse qëndron mbi supet e atij brezi. Ju do të keni mundësi përtej çdo gjëje që ne kemi njohur ndonjëherë.
Ne jemi në rrezik të madh sot sesa ishim një ditë pas Pearl Harbor. Ushtria jonë është absolutisht e paaftë për ta mbrojtur këtë vend.
Faktet janë kokëfortë.
Kur ju nuk mund t'i bëni ata të shohin dritën, t'i bëni ata të ndjejnë ngrohjen
Nuk ka kufizime në mendjen e njeriut, nuk ka mure rreth shpirtit të njeriut, nuk ka pengesa për përparimin tonë, përveç atyre që ne vetë ngremë.
Tatimpaguesi - është dikush që punon për qeverinë federale, por nuk duhet të marrë provimin e shërbimit civil.
Mos kini frikë për të parë atë çfarë ju shihni.
Jeta është një këngë e madhe, e ëmbël, prandaj fillojeni muzikën.
Ne do të mbajmë mend gjithmonë. Ne do të jemi krenarë gjithmonë . Ne do të jemi të përgatitur gjithmonë , kështu që ne gjithmonë do të jemi të lirë.
Unë nuk jam i shqetësuar në lidhje me deficitin. Ai është mjaft e madhe për t'u kujdesur për veten.
Unë i bëj thirrje komunitetit shkencor në vendin tonë, atyre që na dhanë armët bërthamore, për të orientuar talentet e tyre të mëdha tani ndaj çështjes së njerëzimit dhe të paqes në botë: të na japin mjetet për t'i bërë këto armë bërthamore të pafuqishme dhe të vjetëruara.
Rrethojeni veten me njerëzit më të mirë që ju mund të gjeni, delegojeni autoritetin, dhe mos ndërhyni për aq kohë sa që politika të cilën e keni vendosur ju po realizohet.
Thomas Jefferson dikur tha, "Ne kurrë nuk duhet të gjykojmë një president nga mosha e tij, por vetëm nga veprat e tij." Dhe qysh atëherë ai më tha se unë nuk ka pse të shqetësohem.
Nëse Bashkimi Sovjetik le një parti tjetër politike të vijë në ekzistencë, ata ende do të jenë një parti-shtet, sepse të gjithë do të bashkohen me palën tjetër.
Të gjitha mbeturinave në një vit nga një centrali bërthamor mund të ruhen nën një tavolinë.
Latinot janë republikanë. Ata thjesht nuk e dinë akoma.
Mbrojtja e të drejtave qoftë të një individi, madje edhe më të parendësishmit ndër ne, është në thelb i vetmi justifikim pse qeveria duhet të ekzistojë.
Unë e di në zemrën time se njeriu është i mirë. Se çfarë është e drejtë gjithmonë do të triumfojë përfundimisht. Dhe ka qëllime e vlera në jetën e secilitdo.
Amerikanët e mi, unë jam i kënaqur të them unë vetëm nënshkruar legjislacionin që e nxjerr Rusinë jashtë ligjit përgjithmonë. Bombardimi fillon në pesë minuta.
Një foto vlen sa 1000 mohime.
Mendjet më të mira nuk janë në qeveri. Nëse di të ish ndonjë, biznesi do t'ia vidhte asaj.
Për të parafrazuar Winston Churchill, unë nuk bëra betimin që sapo e kam bërë me qëllimin për të kryesuar mbi shpërbërjen e ekonomisë më të fortë në botë.
Qeveritë nuk kanë tendencë për të zgjidhur problemet, vetëm për të korrigjuar ato.
Asnjë nënë nuk ka ndonjëherë dëshirë të sakrifikojë bijtë e saj për përfitime territoriale, për avantazh ekonomik, për ideologji.
Unë e kam thënë shpesh se nuk ka asgjë më të mirë brenda një njeriu se sa jashtë një kali.
Sot ne e bëmë atë që kishim për të bërë. Ato llogaritën që Amerika të jetë pasive. Dhe ata i bënë llogaritë gabim.
Ne mund të ngushtojmë balancimin e buxhetit, nëse të gjithë do të jemi më afër Urdhërimeve dhe Rregullave të Artë.
Unë e favorizoj Aktin e të Drejtave Civile të viti 1964 dhe ajo duhet të jetë në qendër nëse është e nevojshme.
Një mënyrë për të siguruar që krimi nuk rritet do të jetë për ta lënë qeverinë ta drejtojë atë.
Politika mendohet të jetë profesioni i dytë më i vjetër. Unë kam ardhur në përfundimin se ajo ka shumë ngjashmëri me të parin.
Heronjtë nuk mund të jenë më trima se të tjerët. Ata janë vetëm pesë minuta më trima.
Nga katër luftëra që i kam parë në jetën time, asnjëra nuk erdhi për shkak amerika ishte tepër e fortë.
Paqja nuk është mungesë e konfliktit, është aftësi për të trajtuar konfliktin me mjete paqësore.
Siguria më e madhe për Izraelin është për të krijuar Egjyptë të rinj.
Ne kemi për detyrë që të mbrojmë jetën e një fëmije të palindur.
Ndërsa marr frymëzim nga e kaluara, si shumica e amerikanëve, unë jetoj për të ardhmen.
Politika nuk është një profesion i keq. Nëse keni sukses ka shumë shpërblime, në qoftë se e turpëroni veten ju gjithmonë mund të shkruani një libër.
Problemi me miqtë tanë Liberale nuk është se ata janë injorantë, por vetëm se ata e dinë vetëm se janë të tillë.
Si mund të mos jetë një president aktor?
Ata thonë se bota është bërë shumë e ndërlikuar për përgjigjet e thjeshta. Ata e kanë gabim.
Zoti Gorbaçov, shkule këtë mur!
Status quo, ju e dini, është latinisht për 'rrëmuja ku ne jemi'.
Inflacioni është i dhunshëm si një plaçkitës, i frikshme si një vjedhës i armatosur dhe aq vdekjeprurës sa një snjaper.
Shkuarja në kolegj më ofroi mundësinë për të luajtur futboll për katër vjet të tjera.
Historia na mëson se lufta fillon kur qeveritë besojnë që çmimi i agresionit është i lirë.
Unë kurrë nuk pi kafe në drekë. Kam parë se ajo më mban zgjuar pasdite.
Nëse qeveria federale do të kish qenë e pranishme, kur Krijuesi vuri dorën e Tij në këtë shtet, Indiana nuk do të ishte këtu. Ajo do të jetë ende duke pritur për një deklaratë të ndikimit në mjedisin.
Nuk ka kufij të rritjes sepse nuk ka kufij të imagjinatës, inteligjencës, habisë njerëzore.
Njerëzit nuk bëjnë luftëra, ato i bëjnë qeveritë.
Sot, në qoftë se ju shpikni një çark më të mirë minjsh, qeveria vjen me një mi më të mirë.
Ne nuk mund të hiqemi si të pafajshëm në një botë që nuk është e pafajshme.
Informacioni është oksigjeni i epokës moderne. Ai kapërcen përmbi murat me telat me gjemba, ai depërton përtej kloneve me korrent.
Pa marrë parasysh se çfarë kohe është, më zgjoni, edhe nëse jam në mes të një takimi të kabinetit.
Mendimi se jam president më frikëson dhe nuk mendoj se e dua këtë punë.


ELIDA BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
AFORIZMA NGA ELEANORE ROOSEVELT (Eleanorë Ruzvelt, 1884-1962) (09.29.2012)
AFORIZMA NGA ARTHUR RIMBAUD (Artur Rembo, 1854-1891) (09.19.2012)
AFORIZMA NGA IBRAHIM RUGOVA (2.12.1944- 21.01.2006) (09.07.2012)
AFORIZMA NGA JEAN-JACQUES ROUSSEAU (Zhan-Zhak Ruso, 1712-1778) (08.31.2012)
AFORIZMA NGA ANTHONY QUINN (Entoni Kuin, 1915- 2001) (08.11.2012)
AFORIZMA NGA EZRA POUND (Ezra Paund, 1885-1972) (07.31.2012)
AFORIZMA NGA NATALIE PORTMAN (1981) (07.12.2012)
AFORIZMA NGA MARCEL PROUST (Marsel Prust, 1871-1922) (06.23.2012)
AFORIZMA NGA EDGAR ALLAN POE (1809-1849) (05.22.2012)
AFORIZMA NGA ELVIS PRESLEY (Elvis Presli, 1935-1977) (05.08.2012) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2021  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 

 
VOAL
[Shko lart]