E Enjte, 07.29.2021, 01:41pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
AFORIZMA
 
AFORIZMA PËR KOSOVËN

E Hënë, 02.18.2013, 05:12pm (GMT+1)Voal-online - 18 SHKURT - Pra, sa i përket shqetësimit që ka Serbia, ajo nuk ka të drejtë për të ndikuar në privatizimin apo të kërkojë ndonjë pronë, sepse Kosova është një ish-anëtare e Republikës Federale të Jugosllavisë. (Ibrahim Rugova)

Si president i Kosovës, unë jam më shumë i shqetësuar në lidhje me situatën aktuale të punësimit të rreth 70% të popullsisë, e cila është e re, me potencial të madh, që flet shumë gjuhë të huaja dhe që ka ekspertizë të gjerë. (Ibrahim Rugova)

Kosova është një vend i vogël, por ajo gjithashtu ka shumë pasuri që janë dhënë për ne nga Perëndia. (Ibrahim Rugova)

Kjo varet nga situata. Unë do të thoja, nga njëra anë është argumenti se njerëzit duhet të lihen vetëm, nga ana anën tjetër, është argumenti i ndalimit të masakrave në stil të gjerë në vende si Bosnja e Kosova dhe se çfarë ne ndoshta duhej të kishim bërë në Ruanda. (Jello Biafra)

BE-ja duhej të kishte konsoliduar pranitë dhe qëllimet e saj të ndryshme në Kosovë më herët. (Emma Bonino)

Fati i Kosovës është sigurisht bashkim anëtarësimi në Bashkimin Evropian. (Emma Bonino)

Millosheviqi nuk do të ndalet, sepse ai është duke luftuar për pushtet personal në Serbi. Mënyra e vetme për ta ndaluar atë është prerja e funksionimit të makinës së tij të luftës. Ai është duke shpenzuar 1.700.000 $ në ditë në makinerinë e tij të luftës në Kosovë. (Fatos Nano)

Unë dua të theksoj faktin se pavarësia e Kosovës duhet dhe do të njihet. (Ibrahim Rugova)

Gjëja më e rëndësishme është se Millosheviqi u pajtua që të ulet në tryezën e bisedimeve me shqiptarët e Kosovës. (Boris Jelcin)

Unë besoj se në fund të fundit situata në Kosovë mund të zgjidhet vetëm nëpërmjet vetëvendosjes. (Eliot Engel)

Të gjitha llojet e instalimeve të artilerisë, raketave dhe njësive të tankeve që janë duke qëlluar mbi civilët në Kosovë duhet të neutralizohen. Në qoftë se kjo kërkon sulme ajrore, atëherë NATO-ja duhet të kryejë sulme ajrore. (Fatos Nano)

Kosova është shumë afër në Evropë. Nuk është vetëm afër Shqipërisë, ajo është afër Greqisë, Italisë, Gjermanisë dhe Zvicrës, ku ka ende shumë refugjatë kosovarë. Reagimet spontane mund të shumohen. (Fatos Nano)

Kosova sot është më afër Evropës se vendet e tjera të rajonit të Evropës Juglindore. (Ibrahim Rugova)

Vizioni im është që të kemi një Kosovë të pavarur, demokratike, me një shoqëri politikisht tolerante dhe me një ekonomi solide, e integruar në BE, në NATO dhe të vazhdojmë marrëdhëniet tona të mira me SHBA. (Ibrahim Rugova)

Ministritë e ndryshme duhet të punojnë më shumë në promovimin e vendit, për të ndërtuar imazhin publik të Kosovës. Projekte konkrete duhet të shpalosen, në mënyrë që të aktivizoni biznesmenët tanë të kenë më shumë kontakte. Ne na duhet të krijojmë një imazh pozitiv për veten.
Ibrahim Rugova

Projektligji i privatizimit u miratua kohët e fundit dhe unë besoj se shumë shpejt ne do të fillojmë ta zbatojmër atë, natyrisht duke pasur parasysh dispozitat e UNMIK-ut (Misioni i Kombeve të Bashkuara në Kosovë). (Ibrahim Rugova)

Do të ketë shumë kompani konkurruese dhe të forta që do vijnë këtu, edhe pse Kosova është një vend i vogël, pa dyshim ka shumë për të ofruar për tregtinë globale; një nga interesat tona kryesore është që të vëmë në dukje atë në tregun botëror.
(Ibrahim Rugova)

Ne kemi euron si monedhë, çka do të thotë shumë. Ajo nuk e ka stabilizuar vetëm situatën në Kosovë politikisht dhe ekonomikisht, por lehtësoi edhe kontaktet e drejtpërdrejta që kemi me Europën. (Ibrahim Rugova)

Por ne vepruam me përparësi në Kosovë në vitin 1999 për të ndaluar Millosheviqin të mos bënte atë që ai ishte duke bërë gjithnjë e më shumë - spastrimin etnik sistematik. (Lordi Robertson)

Ne mendojmë se Kosova do të vazhdojë të shërbejë si një qendër e dhunës dhe jostabilitetit rajonal në të ardhmen. (Boris Trajkovski)

Unë mendoj se është e përshtatshme për komunitetin ndërkombëtar në situata si kjo për të ndërhyrë në Kosovë. Unë jam në favor të një ndërhyrjeje. Në një nivel, duhet të them se të paktën dikush është duke bërë diçka. (Mike Farrell)

Si republikan, unë votova me Presidentin Klinton në vazhdimësi në përpjekjet tona për të përkrahur miqtë tanë evropianë në Kosovë për të ndaluar gjenocidin. Unë jam krenar për ato vota. Unë jam krenar ndaj presidentit Klinton për këtë.
(Gordon Smith)/ELIDA BUÇPAPAJ


ELIDA BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
AFORIZMA NGA ALEXIS DE TOCQUEVILLE (Aleksis dë Tokëvij, 1805-1859) (02.05.2013)
AFORIZMA NGA ANTOINE DE SAINT-EXUPERY (Antuan dë Sent-Ekzyperi, 1900-1944) (01.14.2013)
AFORIZMA NGA SOCRATES (Sokrati, 469-399 para Krishtit) (12.19.2012)
AFORIZMA NGA ARTHUR SCHOPENHAUER (Artur Shopenhauer, 1788-1860) (12.03.2012)
AFORIZMA NGA RONALD REAGAN (Ronald Regan, 1911-2004) (10.29.2012)
AFORIZMA NGA ELEANORE ROOSEVELT (Eleanorë Ruzvelt, 1884-1962) (09.29.2012)
AFORIZMA NGA ARTHUR RIMBAUD (Artur Rembo, 1854-1891) (09.19.2012)
AFORIZMA NGA IBRAHIM RUGOVA (2.12.1944- 21.01.2006) (09.07.2012)
AFORIZMA NGA JEAN-JACQUES ROUSSEAU (Zhan-Zhak Ruso, 1712-1778) (08.31.2012)
AFORIZMA NGA ANTHONY QUINN (Entoni Kuin, 1915- 2001) (08.11.2012) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2021  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 

 
VOAL
[Shko lart]