E Enjte, 07.29.2021, 01:27pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
AFORIZMA
 
AFORIZMA NGA HARRY TRUMAN (Harri Truman, 1884-1972)

E Mërkurë, 03.13.2013, 10:09am (GMT+1)Voal-online - 13 MARS - Unë kurrë nuk ia përshkruaja ferrin askujt. Unë vetëm iu thosha të vërtetën dhe ata mendonin se ishte ferr.

Kur edhe një amerikan - i cili nuk ka bërë asgjë të keqe - është i detyruar nga frika të pushojë së menduari dhe ta mbyllë gojën e tij - atëherë të gjithë amerikanët janë në rrezik.

Njerëzit e bëjnë historinë dhe askush tjetër. Në periudhat kur nuk ka udhëheqje, shoqëria qëndron vendnumëro. Progresi ndodh kur udhëheqësit trima dhe të aftë shfrytëzojnë mundësinë për të ndryshuar gjërat për të mirë.

Një udhëheqës në Partinë Demokratike është një bos, në Partinë Republikane ai është thjesht një lider.

Pesimist është ai i cili i shndërron në vështirësi mundësitë e tij dhe optimist është ai i cili i shndërron në mundësi vështirësitë e tij.

Ju e dini se të jesh amerikan është më shumë se një çështje se nga janë prindërit tuaj. Ajo është një besim se të gjithë njerëzit janë krijuar të lirë dhe të barabartë dhe se gjithkush meriton një mundësi.

Amerika nuk është ndërtuar mbi frikën. Amerika është ndërtuar mbi guximin, mbi imagjinatë dhe vendosmërinë e patundur për të çuar një punë gjer në fund.

Një president është thjesht një njeri i stërlëvduar i marrëdhënieve publike që shpenzon kohën e tij duke lajkataruar, puthur, dhe nxitur njerëzit për t'ë bërë atë që është të dashur të bëjnë gjithsesi.

Është të kuptuarit ai që na jep mundësinë të ketë paqe. Kur ne e kuptojmë pikëpamjen e bashkëqytetarëve të tjerë, dhe ata e kuptojnë taonë, atëherë mund të ulemi dhe t'i pajtojmë dallimet tona.

Nëse nuk mund ta duroni të nxehtit, dilni nga kuzhina.

Korpusi i Marinës është forca politike e Marinës dhe për sa kohë që unë jam president ajo ashtu do të mbetet. Ata kanë një makinë propagande që është pothuajse e barabartë me atë të Stalinit.

Mbaje betejën tek ata. Mos i lejo ta sjellin tek ti. Detyroji të rrinë në mbrojtje dhe kurrë mos iu kërko falje për ndonjë gjë.

Bomba atomike nuk ishte "vendim i madh". Ajo ishte thjesht një tjetër armë e fuqishme në arsenalin e drejtësisë.

Ata të cilët dëshirojnë që Qeveria të rregullojë çështjet e mendjes dhe shpirtit janë si njerëzit që janë aq të frikësuar se mos vriten sa që ata kryejnë vetëvrasje për të shmangur vrasjen.

Një burokrat është një demokrat i cili mban disa zyra të cilat një republikan i dëshiron.

Përvoja ka treguar se sa thellë fara e luftës është mbjellë nga rivaliteti ekonomik dhe padrejtësia sociale.

Është një recesion kur fqinji yt humb punën e tij, është një depresion kur ju humbni tuajën.

Një president ose është vazhdimisht në krye të ngjarjeve ose, në qoftë se ai heziton, ngjarjet shpejti do të jetë në krye të tij. Unë kurrë nuk mendova se mund të heq dorë prej tyre qoftë dhe një moment.

Duke lexuar jetën e njerëzve të mëdhenj, kam gjetur se fitorja e parë që ata arritën ishte mbi veten ... vetë-disiplina ishte e para për të gjithë.

Nëse ju nuk mund t'i bindni ata, atëherë ngatërrojini.

Ju gjithmonë mund të ndryshoni një plan të madh, por ju nuk mund të zgjeroni një plan të vogël. Unë nuk besoj në planet e vogla.

Unë besoj në planet e mëdha të mjaftueshme për të përmbushur një situatë të cilën ne nuk mund ta parashikojmë tani.

Një Presidenti i duhet mirëkuptim politik për të drejtuar qeverinë, por ai mund të zgjidhet pa atë.

Presidenti ka abuzuar gjithmonë. Nëse jo kështu, atëherë nuk ka bërë asgjë.

Mbaj mend kur erdha për herë të parë në Uashington. Gjashtë muajt e parë pyesja veten si vallë më solli rruga këtu. Gjashtë muajt e pastajmë pyesja veten si do të qëndroja më këtu.

Unë kam gjetur se mënyra më e mirë për të dhënë këshilla për fëmijët tuaj është të kuptosh se çfarë ata duan dhe pastaj t'i këshilloni për ta bërë atë.

Shumica e problemeve me të cilat përballet një President i kanë rrënjët e tyre në të kaluarën.

Ju kurrë nuk mund t'i gjeni të gjitha faktet vetëm në një gazetë, dhe nëse i keni të gjitha faktet, ju nuk mund të bëni gjykimet e duhura për atë që po ndodh.

Studioni njerëzit, jo historianët.

Çdo njeri që ka pasur punën që kam pasur unë dhe nuk ka një ndjenjë humori, nuk do të ishte ende këtu.

Sipas mendimit tim tetë vjet si president është e mjaftueshme dhe nganjëherë shumë për çdo njeri për të shërbyer në atë kapacitet.

Shpërblimi i vuajtjeve është përvoja.

Ne kurrë nuk do të jetë në gjendje për të hequr dyshimin dhe frikën si shkaqe të mundshme të luftës derisa komunikimi është i lejuar të rrjedhë, i lirë dhe i hapur, përtej kufijve ndërkombëtarë.

Kur ju do të bëheni President, janë të gjitha ato gjëra, nderimet, njëzet e një përshëndetje me armë, të gjitha këto gjëra. Ju duhet të mbani mend se nuk është për ju. Është për Presidencën.

Kur ju keni një qeveri efikase, ju keni një diktaturë.

Kurdo që një shok më thotë mua se ai është dypartiak, unë e di se ai do të votojë kundër meje.

Një president nuk mund të jetë gjithmonë popullor.

Gjithmonë të jeni i sinqertë, edhe në qoftë se ju nuk e doni këtë.

Ndjenja e thellë shumë shpesh e errëson të vërtetën.

Një politikan është një njeri që e kupton qeverinë. Një burrë shteti është një politikan që ka qenë i vdekur për 15 vjet.

Duke qenë shumë i mirë, priresh të jesh jointeresant.

Unë më mirë do të doja të kish paqe në botë sesa të jem president.

Nuk ka asgjë të re në botë, përveç historisë që ju nuk e dini.

Kjo administratë do të mallokhet dhe diskutohet për shumë vite.

Arti është parazitar ndaj jetës, ashtu siç është kritika parazitare ndaj artit.

Në qoftë se unë nuk kishte qenë President i Shteteve të Bashkuara, unë ndoshta do të kishte përfunduar në një lojtar pianoje në një shtëpi të pistë.

Nëse unë nuk di sa paketime kam për të bërë, atëherë do të kandidoj përsëri.

Është e sigurt se është ferr të jesh president.

Babai im nuk ishte një dosido. Pas të gjithash, ai ishte babai i një presidenti të Shteteve të Bashkuara.

Kafshëve njerëzore nuk mund t'i besohet asgjë e mirë, përveç njërës. Që mendimi dhe veprimi i kombinuar i të gjithë popullit të çdo race, besimi ose kombësie, gjithmonë do shkojë në drejtimin e duhur.

Kombet e Bashkuara është projektuar për të bërë lirinë dhe pavarësinë e mundshme të qëndrueshme për të gjithë anëtarët e saj.

Shtëpia e Bardhë është burgu më i mirë në botë.

E pra, unë nuk do të them se kam treguar klas të lartë, por ia kam kaluar për mrekulli, teksa përpiqesha të jem i madh.

Kurdo që ju emëroni një njeri në Gjykatën Supreme ai nuk është më miku juaj./ELIDA BUÇPAPAJ


ELIDA BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
AFORIZMA PËR GRUAN (03.08.2013)
AFORIZMA NGA ELIZABETH TAYLOR (Elizabet Tejlor, 1932-2011) (02.22.2013)
AFORIZMA PËR KOSOVËN (02.18.2013)
AFORIZMA NGA ALEXIS DE TOCQUEVILLE (Aleksis dë Tokëvij, 1805-1859) (02.05.2013)
AFORIZMA NGA ANTOINE DE SAINT-EXUPERY (Antuan dë Sent-Ekzyperi, 1900-1944) (01.14.2013)
AFORIZMA NGA SOCRATES (Sokrati, 469-399 para Krishtit) (12.19.2012)
AFORIZMA NGA ARTHUR SCHOPENHAUER (Artur Shopenhauer, 1788-1860) (12.03.2012)
AFORIZMA NGA RONALD REAGAN (Ronald Regan, 1911-2004) (10.29.2012)
AFORIZMA NGA ELEANORE ROOSEVELT (Eleanorë Ruzvelt, 1884-1962) (09.29.2012)
AFORIZMA NGA ARTHUR RIMBAUD (Artur Rembo, 1854-1891) (09.19.2012) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2021  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 

 
VOAL
[Shko lart]