E Djelë, 06.20.2021, 01:25pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
AFORIZMA
 
MITERRAND - 'MARGARET THATCHER KA SYTË E KALIGULËS DHE GOJËN E MARILYN MONROES'
REAGAN - 'AJO ËSHTË NJERIU MË I MIRË I ANGLISË'

E Martë, 04.09.2013, 10:57am (GMT+1)
Voal-online 9 PRILL - *François Mitterand për Zonjën e Hekurt: "Margaret Thatcher ka sytë e Kaligulës dhe gojën e Marilyn Monroe".

*Ronald Reagan për Margaret Thatcher: "Ajo është njeriu më i mirë i Anglisë."

*President Gorbachev për Margaret Thatcher: „Ajo është një Zonjë e Hekurt”.

*“Margaret Thatcher është gruaja më e shquar Angleze e kohës sonë.” Charles Moorem bibiograf i saj.

*“ Ajo është luaneshë e rrethuar prej minjve”, John Biffen, konservator në Dhomën e Lordëve.

“Margaret Thatcher më jepte mua dhimbje koke”, Helmut Kohl.

*“ Për ne nuk ishte Zonja e hekurt. Për ne ishte e mira dhe e dashura Zonja Thatcher”, Alexander Dubçek.

*"Isha dakord me të apo nuk isha dakord me të, ajo ishte një lidere e shquar”, Tony Blair u thotë studentëve në Lafayette College.

* "Ajo është Burri i Hekurt", Yasser Arafat.

* "Atila the Hen", Sir Clement Freud, 1974, anëtar i Parlamentit Britanik, nipi i Sigmund Freud

*"Në praninë e saj ti e harron menjëherë se ajo është grua." Zbigniew Brzezinski.

*"Kur Zonja e Hekurt u bë garant për autenticitetin e Gorbaçovit, ajo i hoqi atij një peshë suhmë të madhe që askush nuk mund ta bënte, jo se Ronald regan nuk do të zhvillonte marrëdhëniet që zhvilloi, por mbështetja që i dha ajo ndihmoi që t’ia lehtësonte këto marrëdhënie“, Richard Norton Smith, historian i presidentëv në George Mason University.

*"Ronnie dhe Margaret ishin shpirtra binjakë në politikë, të përkushtuar tek liria dhe për t’i dhënë fund erës të komuniszmit." Nancy Reagan.

*„Kujtimet e Margaret Thatcher janë esenciale për të kuptuar kohën e saj.. ato janë të kulluara, të sigurta dhe të domosdoshme“,Henry Kissinger.

"„Ajo po përpiqet të veshë pantallonat e Winston Churchill”, Leonid Brezhnev./ELIDA BUÇPAPAJ
ELIDA BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
AFORIZMA NGA MARGARET THATCHER (Margaret Theçër, 1925) (04.04.2013)
AFORIZMA NGA HARRY TRUMAN (Harri Truman, 1884-1972) (03.13.2013)
AFORIZMA PËR GRUAN (03.08.2013)
AFORIZMA NGA ELIZABETH TAYLOR (Elizabet Tejlor, 1932-2011) (02.22.2013)
AFORIZMA PËR KOSOVËN (02.18.2013)
AFORIZMA NGA ALEXIS DE TOCQUEVILLE (Aleksis dë Tokëvij, 1805-1859) (02.05.2013)
AFORIZMA NGA ANTOINE DE SAINT-EXUPERY (Antuan dë Sent-Ekzyperi, 1900-1944) (01.14.2013)
AFORIZMA NGA SOCRATES (Sokrati, 469-399 para Krishtit) (12.19.2012)
AFORIZMA NGA ARTHUR SCHOPENHAUER (Artur Shopenhauer, 1788-1860) (12.03.2012)
AFORIZMA NGA RONALD REAGAN (Ronald Regan, 1911-2004) (10.29.2012) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2021  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]