E Shtunë, 07.02.2022, 03:24am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
AFORIZMA
 
AFORIZMA NGA MARK TWAIN (Mark Tuejn, 1835-1910)

E Shtunë, 05.11.2013, 05:47pm (GMT+1)Voal-online 11 MAJ - Mos u vërtit duke thënë se bota ta ka borxh një jetesë. Bota nuk të ka borxh asgjë. Ajo ishte këtu para teje.

Shko në Parajsë për klimë, shko në Ferr për shoqëri.

Mosha është një çështje e mendjes mbi këtë temë. Nëse nuk i jep rëndësi, ajo nuk merr rëndësi.

Zemërimi është një acid që mund të dëmtojë më shumë enën në të cilën ai ruhet sesa këdo tjetër.

Mblidhi faktet e tua më parë, pastaj mund t'i shtrembërosh ato si të duash.

Falja është aroma që vjollca hedh në thembrën që e ka shkelur.

Është më mirë të heshtësh dhe të mendojnë që je budalla se sa të hapësh gojën dhe të heqin çdo dyshim.

Patriotizëm është të mbështetësh vendin tënd gjithë kohën, dhe qeverinë tënde kur ajo ta meritojë.

Kurdo që ti e gjeni veten në anën e shumicës, është koha për pauzë dhe reflektim.

Nëse ti thua të vërtetën, atëherë nuk ke nevojë fare për kujtesë.

Mirësia është gjuha të cilën të shurdhërit mund ta dëgjojnë dhe të verbërit mund ta shohin.

Një njeri që mban një mace nga bishti mëson diçka që ai nuk mund ta mësojë në asnjë mënyrë tjetër.

Miq të mirë, libra të mirë dhe një ndërgjegje të pastër: kjo është jeta ideale.

Një person i cili nuk dëshiron të lexojë nuk ka asnjë avantazh ndaj atij që nuk mund të lexojë.

Lënia e duhanit është gjëja më e lehtë në botë. Unë e di, sepse e kam bërë këtë qindra mijëra herë.

Kurajo është rezistenca ndaj frikës, mjeshtëria e frikës, jo mungesa e frikës.

Në radhë të parë, Perëndia i bëri idiotët. Kjo ishte për praktikë. Pastaj ai i bëri dërrasat e zeza të shkollave.

Frika e vdekjes vijon nga frika e jetës. Një njeri që jeton plotësisht, është i përgatitur të vdesë në çdo kohë.

Lajmet rreth vdekjes sime kanë qenë të tepëruara jashtë çdo mase.

E vërteta është më e çuditshme se trillimi, por kjo është për shkak se Trillimi është i detyruar që t'i tkurrë mundësitë; e Vërteta nuk është e detyruar.

Jini të kujdesshëm në lidhje me leximin e librave shëndetësore. Ju mund të vdisni nga një gabim shtypi.

Njeriu nuk është kurrë më i sinqertë sesa kur e pranon që është gënjeshtar.

Por kush lutet për Satanin? Kush, në tetëmbëdhjetë shekuj, ka pasur mirësinë t'i lutet një mëkatari që më së shumti i nevojitet njerëzimit?

Unë nuk do të doja të angazhoja veten në lidhje me Parajsën dhe Ferrin - shikoni, unë kam miq në të dyja vendet.

Ndoshta mund të tregohet me fakte dhe shifra se nuk ka asnjë klasë të lindur kriminale me përjashtim të Kongresit.

Kur ne e kujtojmë se të gjithë jemi të çmendur, misteret zhduken dhe jeta nis të ftillohet.

E gjitha çfarë ju duhet është injoranca e vetëbesimi, dhe suksesi është i sigurt.

Nënës sime i pëlqente shumë të grindej me mua, por unë mendoj se kjo e ka kënaqur atë.

Veshja e bën njeriun. Njerëzit lakuriq kanë pak ose aspak ndikim në shoqëri.

Veprimi flet me zë më të lartë se fjalët, por jo aq shpesh.

Informacionet më interesante vijnë nga fëmijët, sepse ata thonë gjithë çfarë dinë dhe pastaj ndalen.

Karakterin e njeriut mund ta mësosh nga mbiemrat të cilët ai zakonisht përdor në bisedë.

Mungesa e parave është rrënja e gjithë të këqijave.

Gjithmonë bëj mirë. Kjo do t'i kënaqë disa njerëz dhe do e habisë pjesën tjetër.

Mos lejoni shkollimin të ndërhyjë në forimin tuaj.

Nëse bota vjen tek një fund, unë dua të jem në Cincinnati. Çdo gjë vjen atje dhjetë vjet më vonë.

Të gjitha përgjithësimet janë të rreme, duke përfshirë edhe këtë.

Mënyra më e mirë për të kënaqur veten është të përpiqeni për të kënaqur dikë tjetër.

Mohimi nuk është vetëm një lumë në Egjipt.

Jeta do të ishte pafundësisht e lumtur vetëm në qoftë se ne mund të lindnim në moshën tetëdhjetëvjeçare dhe gradualisht të shkonim drejt tetëmbëdhjetës.

Mënyra e vetme për të mbajtur shëndetin tuaj është të hani atë që ju nuk doni, të pini atë që ju nuk pëlqeni, dhe të bëni atë që nuk doni aspak të bëni.

Ka gënjeshtra, gënjeshtra të mallkuara dhe statistika.

Është mirësia e Perëndisë që në vendin tonë i kemi këto tri gjëra tej mase të çmuara: Liria e fjalës, liria e ndërgjegjes, dhe kujdesi për të mos praktikuar asnjëherë asnjërën prej tyre.

Humori është bekimi më i madh njerëzimit.

Për të patur sukses në jetë, ju keni nevojë për dy gjëra: injorancën dhe besimin.

Një njeri nuk mund të jetë i rehatshëm pa aprovimin e tij.

Ju nuk mund të vareni tek sytë tuaj kur imagjinata juaj është e paqartë.

Përballë sulmit të të qeshurës askush nuk mund të qëndrojë.

Patriot: personi i cili mund të thërrasë me zë të lartë pa e ditur për çfarë po thërret.

Nëse puna juaj është që hani një bretkocë, më e mira është ta hani që në mëngjes. Dhe në qoftë puna juaj është që të hani dy bretkosa, më mirë është të filloni nga më e madhja.

Rrudhat duhet thjesht të tregojnë se nga ka kaluar buzëqeshja.

Kur je i zemëruar, numro deri në katër, kur je shumë i zemëruar, betohu.

Unë nuk mora pjesë në funeral, por dërgova një letër të këndshme duke thënë se e miratoj atë.

Unë kurrë nuk kam lënë shkollën time të ndërhyjë në formimin tim.

Sa pjesë e vockël e jetës së një personi janë veprat e tij dhe fjalët e tij! Jeta e tij e vërtetë është jetuar në kokën e tij, dhe është e njohur për askënd tjetër veç për veten e tij.

Ne kemi qeverinë më të mirë që paratë mund ta blejnë.

Raca njerëzore ka një armë të vërtetë efektive, dhe kjo është e qeshura.

Çdo emocion, në qoftë se është i sinqertë, është i pavullnetshëm.

Mos u bëj pjesë e iluzioneve tua. Kur ato të jenë zhdukur, ti ende mund të ekzistosh, por ti ke pushuar së jetuari.

Kurrë mos e lër për nesër atë që mund ta bësh pasnesër.

Kur miqtë tuaj fillojnë të të lavdërojnë se dukesh i ri, kjo është një shenjë e sigurt që je duke u plakur.

Lulelakra nuk është asgjë tjetër veçse një lakër me arsim universitar.

Unë mund të jetoj dy muaj me një kompliment të mirë.

Një njeri rrumbullak nuk mund të pritet që të përshtatet në një vrimë katrore menjëherë. Atij i duhet kohë për të ndryshuar formën e tij.

Në thelb janë dy lloje të njerëzve. Njerëzit të cilët arrijnë gjëra, dhe njerëzit të cilët pretendojnë të kenë realizuar gjëra. Grupi i parë është më pak i populluar.

Mos thoni tregime për peshkun atje ku njerëzit ju njohin, por në veçanti, mos iu tregoni atyre që e njohin peshkun.

Ndershmëria është politika më e mirë - kur nuk ka të holla në të.

Le të jetojmë në mënyrë të tillë që kur të vdesim edhe sipërmarrësit t'i vijë keq.

Në pranverë, unë kam numëruar 136 lloje të ndryshme të motit brenda 24 orëve.

Si një shembull për të tjerët, dhe se unë nuk kujdesem për të qenë i vetëpërmbajtur, ka qenë gjithmonë rregull për mua që të mos pi duhan kur jam në gjumë, dhe të mos ndalem kurrë së piri duhan kur jam zgjuar.

Lexues, supozoj se ti ishe një idiot. Dhe mendoj se ti ishe një anëtar i Kongresit. Por unë e përsëris veten.

Besnikëria ndaj opinionit të ngurosur kurrë nuk e thyen një zinxhir as nuk e çliron një shpirt njerëzor.

Është habi që guximi fizik të jetë aq i zakonshëm në botë dhe guximi moral të jetë kaq i rrallë.

Nuk është habi që e vërteta është më e çuditshme se trillimi. Trillimi duhet të ketë kuptim.

Njeriu u krijua në fund të javës së punës kur Perëndia ishte i lodhur.

Ji i pakujdesshëm në veshjen tënde, nëse do, por ki një shpirt të pastër.

Është më mirë t'i merituar nderimet dhe të mos i kesh ato se t'i kesh ato e të mos i meritosh.

Kur njerëzit nuk na respektojnë ne jemi tejet të fyer; megjithatë me zemrën e tij askush nuk e respekton veten shumë.

Civilizimi është shumëzim i pafund të nevojave të panevojshme.

Kur ti peshkon dashurinë, tundon zemrën tënde e jo trurin tënd.

Është mirë të mos i kapësh topat e gjuajtur të golfit, ndërsa ata janë ende duke u rrokullisur.

Çdo gjë njerëzore është patetike. Burimi i sekretit të humorit në vetvete nuk është gëzimi por pikëllimi. Nuk ka humor në Parajsë.

Unë jam plak dhe kam njohur vështirësi shumë të mëdha, por shumica e tyre nuk ka ndodhur kurrë.

Klima është ajo që ne presim, koha është ajo me të cilën të merrni.

Ka njerëz që mund t'i bëjnë të gjitha gjërat e bukura dhe heroike, përveç  njërës - nuk ndalen së treguari lumturinë e tyre të palumturve.

Një person me një ide të re është një maniak deri sa ideja realizohet.

Kur njerëzit flokëkuq ngrihen mbi një shkallë të caktuar shoqërore, atëherë flokët e tyre janë të kuqerreme.

Epo, mirë, atëherë, unë do të shkoj në ferr.

Hidhërim mund të kujdeset për veten, por për të marrë vlerën e plotë të një gëzimi, atëherë ju duhet të keni dikë që të ndani me të.

Ligjet e kontrollojnë njeriun e vogël ... Sjellja e drejtë e kontrollon njeriun e madh.

Problemi nuk është se ka shumë budallenj, por se rrufeja nuk është shpërndarë drejt.

Në qoftë se ju mbani një mace nga bishti ju mësoni gjëra që nuk mund t'i mësoni në ndonjë mënyrë tjetër.

Bubullima është e mirë, bubullima është mbresëlënëse, por është e rrufeja ajo që e bën punën.

Nëse njeriui ia pret rrugën një mace, kjo do t'i bëjë mirë njeriut, por do t'i bëjë keq maces.

Hiqi mendimet tutje nga problemet e tua ...  kapi nga veshët, nga këmbët, ose me çdo mënyrë tjetër që mund ta bëni këtë.

E tillë është raca njerëzore, shpesh ke keqardhje pse Noe ... nuk e mbyti varkën.

Puna është një e keqe e nevojshme për t'u shmangur.

Nuk është mirë që ne të gjithë duhet të mendojnë njësoj, por është një ndryshim i mendimit ai që e përbën garën.

Çfarë do të bënin, zotëri, njerëzit e kësaj toke pa grua? Ata do të ishin të dobët, zotëri, tejskajshmërisht të dobët.

Kur jam në dyshim them të vërtetën.

Sa më shumë gjërat të jenë të ndaluara, aq më shumë bëhen popullore.

Bibla e krishterë është një ilaç. Përmbajtja e tij mbetet e njëjtë, por praktikat mjekësore ndryshojnë.

Boja me të cilën është shkruar historia është thjesht paragjykim i lëngtë.

Ishte e mrekullueshme gjetja e Amerikës, por do të kishte qenë më e mrekullueshme ta humbasësh atë.

'Klasik'. Një libër që njerëzit e lavdërojnë dhe nuk lexojnë.

Fjala e duhur mund të ketë ndikim, por asnjë fjalë nuk do të kishte ndonjëherë aq ndikim sa një pushim në kohën e duhur.

Le të bëjmë një përpjekje të veçantë për të ndaluar së komunikuari me njëri-tjetrin, kështu që ne mund të bëjmë disa biseda.

Ajo nuk ishte tamam çka ju do ta quanit e rafinuar. Ajo nuk ishte tamam çka ju do ta quanit e parafinuar. Ajo ishte lloji i personit që mban një papagall.

Zoti të na shpëtojë ne të gjithëve nga një pemë shprese që e ka humbur aftësinë të çelë lule.

Njeriu është kafsha e vetme që skuqet - ose ka nevojë të skuqet.

Nuk ka pamje më të trishtë se sa një i ri pesimist.

Veshje më e mirë është vetë lëkura e një personi, por, natyrisht, shoqëria kërkon diçka më shumë se kjo.

Unë duhet të kem një sasi të jashtëzakonshëm të mendjes; nganjëherë më duhet një javë e tërë për ta bërë zap.

Është vetëm kotësi dhe pafytyrësia e njeriut që e quan një kafshë memec për shkak se ajo është memece në perceptimet e tij të shurdhëta.

Zhurma nuk dëshmon asgjë. Shpesh një pulë që ka pjellë thjesht një vezë kakakris sikur ka pjellë një asteroid.

Cili është dallimi në mes një balsamuesi kafshësh dhe një tagrambledhësi? Balsamuesi i kafshëve merret vetëm me lëkurën tuaj.

Më mirë një premtim i shkelur se një premtim i padhënë.

Familjaritet ushqen përbuzje - dhe fëmijë.

Librat e mi janë si uji; ato të gjenive të mëdhenj janë verë. (Për fat të mirë), të gjithë pijnë ujë.

Sa më shumë që ma shpjegon atë, aq më shumë unë nuk e kuptoj atë.

Faktet janë kokëfortë, por statistikat janë të manipulueshme.

Dallimi në mes të fjalës së duhur dhe fjala pothuajse të duhur është si dallimi në mes të rrufesë dhe një xixëllonje.

Edukata e mirë konsiston në të pranuarit se sa shumë mendojmë për veten dhe sa pak mendojmë për tjetrin.

Unë pata mirësinë të jem në gjendje për t'iu përgjigjur menjëherë, dhe e bëra këtë. Unë u thashë se nuk di asgjë.

Një prilli është dita që ne kujtojmë se çfarë ne jemi në 364 ditët e tjera të vitit.

Pse ne gëzohemi në një lindje dhe hidhërohemi në një funeral? Kjo vjen për shkak se ne nuk jemi personi i përfshirë.

Rregulli është i përsosur: në të gjitha çështjet e mendimit kundërshtarët tanë janë të çmendur.

Kur isha i ri unë nuk mund të mbaja mend asgjë, kishte ndodhur apo jo.

Njeriu i cili është një pesimist para të 48ave di shumë, në qoftë se ai është optimist pas tyre, ai di shumë pak.

Një pjesë e sekretit të një suksesi në jetë është që të hani atë që ju pëlqen dhe ta lini ushqimin të luftojë përbrenda.

Arsimimi përbëhet kryesisht nga ajo që ne nuk e dimë.

Shumë gjëra të vogla janë bërë të mëdha nga mënyra e duhur e të reklamuarit.

Unë kam qenë rrallë në gjendje të shohin një mundësi para se ajo kishte pushuar së qeni e tillë.

Asnjë mëkatar nuk është shpëtuar ndonjëherë pas njëzet minutave të para të një predikimi.

Ka raste kur njeriu do të donte të varte të gjithë racën njerëzore, dhe të përfundonte farsa.

Unë kurrë nuk e kam lejuar shkollimin tim të ndërhyjë në edukimin tim.

Unë kurrë nuk kam bërë ndonjë ushtrim përveç fjetjes dhe pushimit.

Idealisht një libër nuk duhet të ketë asnjë renditje, dhe lexuesi do të duhej ta zbulonte atë.

E vërteta është gjëja më e çmuar që kemi. Le të ekonomizojmë atë.

Kurrë mos bëj luftë me ata njerëz të cilët e blejnë bojën me fuçi.

Mijëra gjeni jetojnë dhe vdesin të pazbuluar - ose nga vetja, ose nga të tjerët.

Biografitë janë veçse rrobat dhe butonat e njeriut. Biografia e vetë njeriut nuk mund të shkruhet kurrë.

Pak gjëra vështirë të sjellin bezdi sa një shembull i mirë.

Emri më i madh i të gjithë shpikësve. Aksidenti.

Unë jam lavdëruar shumë herë dhe gjithmonë ata që më lavdërojnë më vënë në siklet, unë gjithmonë ndjej se ata nuk kanë thënë mjaftueshëm.

Njeriu do të bënte shumë gjëra me qëllim që të jetë i adhuruar, ai nuk do të linte gjë pa bërë me qëllim që ta kenë zili.

Sapuni dhe edukimi nuk janë aq papritur sa një masakër, por ata janë më vdekjeprurëse në afat të gjatë.

Ka një bukuri të tillë e ndaluara që e bën atë pashpjegueshëm të dëshirueshme.

Kur një person nuk mund të mashtrojë veten shanset janë kundër aftësisë së tij për t'i mashtruar njerëzit e tjerë.

Është më mirë të marrësh  atë që nuk të takon se ta lësh atë të neglizhuar.

Zakonisht merr mua më shumë se trI javë për të përgatitur një fjalim të mirë të improvizuar aty për aty.

E vërteta është e fuqishme dhe do të mbizotërojë. Nuk ka asgjë që nuk shkon këtu, përveç se kjo nuk është kështu.

Puna konsiston nga çfarëdo që një trup është i detyruar ta bëjë. Luaj konsiston nga çfarëdo që një trup nuk është i detyruar ta bëjë.

George Washington, kur ishte i ri, ishte injorant ndaj arritjeve të rinisë së atëhershme. Ai madje as nuk mund të gënjente.

Nevoja është nëna e shansit.

Refuzimi i çmimeve është një tjetër mënyrë për të i pranuar ato me më shumë zhurmë se sa është normale.

Një nga dallimet më të habitshme në mes të një maceje dhe një gënjeshtre është se një mace ka vetëm nëntë jetë.

Ne jemi të gjithë njësoj, në brendësi.

Unë e kam bërë rregull të mos pi kurrë më shumë se një cigare njëherësh.

Unë e kam rregull të mos kurrë duhan, ndërsa unë jam duke fjetur.

Publik është kritiku i vetëm opinioni i të cilit vlen mbi gjithçka.

Trillimi është i obliguar që t'i zgjerojë mundësitë. E vërteta nuk është.

Parimet nuk kanë asnjë forcë reale, përveç kur dikush është i mirushqyer.

Raca njerëzore është një garë frikacakësh; dhe unë nuk jam i vetmi duke marshuar në atë kortezh, por jam ai që mban një flamur.

Është më e lehtë të qëndroni jashtë se sa të dilni jashtë.

Publik është thjesht një shumëzim i 'mua'.

Mendja e di se vendi i saj është në bishtin e një procesioni.

Asgjë nuk ka nevojë për reformim, sa zakonet e njerëzve të tjerë.

Ka disa mbrojtje të mira kundër tundimit, por më e sigurta është frikacakëria.

Zgjuarsia është martesa e papritur e ideve të cilat para bashkimit të tyre nuk ishin të perceptuara të kenë ndonjë lidhje.

Fjalët janë vetëm zjarri i pikturuar, një vështrim është zjarri vetë.

Prosperitet është mbrojtësi më i mirë i parimit.

Humori nuk duhet të jap mësime në mënyrë deklartative dhe nuk duhet të predikojë në mënyrë deklarative, por i duhet t'i bëjë të dyja, nëse ai do që të jetojë përjetë.

Le të mos jemi tepër të veçantë, është më mirë që të kesh diamante të vjetra të dorës së dytë se të mos kesh fare.

Të jesh i mirë është fisnikëri, por t'u tregosht të tjerëve se si të jenë të mirë është më fisnike.

Profetizimi është një linjë e mirë e biznesit, por është e plot rreziqe.

Një gjë të mirë Adami e pati. Kur ai tha se një gjë e mirë e dinte se askush nuk e kishte thënë atë më parë.

Ai tani është duke u ngjitur nga pasuria në varfëri.

Martirizimi mbulon një shumicë mëkatesh.

Përgjigje e hollë është diçka që ne mendojmë njëzet e katër orë pra se të jetë tepër vonë.

Ne amerikanët ... mbartim barkën e lirive të botës./ELIDA BUÇPAPAJ


ELIDA BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
AFORIZMA NGA ALFRED LORD TENNYSON (Alfred Lord Tenison, 1809-1892) (04.22.2013)
MITERRAND - 'MARGARET THATCHER KA SYTË E KALIGULËS DHE GOJËN E MARILYN MONROES'REAGAN - 'AJO ËSHTË NJERIU MË I MIRË I ANGLISË' (04.09.2013)
AFORIZMA NGA MARGARET THATCHER (Margaret Theçër, 1925) (04.04.2013)
AFORIZMA NGA HARRY TRUMAN (Harri Truman, 1884-1972) (03.13.2013)
AFORIZMA PËR GRUAN (03.08.2013)
AFORIZMA NGA ELIZABETH TAYLOR (Elizabet Tejlor, 1932-2011) (02.22.2013)
AFORIZMA PËR KOSOVËN (02.18.2013)
AFORIZMA NGA ALEXIS DE TOCQUEVILLE (Aleksis dë Tokëvij, 1805-1859) (02.05.2013)
AFORIZMA NGA ANTOINE DE SAINT-EXUPERY (Antuan dë Sent-Ekzyperi, 1900-1944) (01.14.2013)
AFORIZMA NGA SOCRATES (Sokrati, 469-399 para Krishtit) (12.19.2012) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2022  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 

 
VOAL
[Shko lart]