E Shtunë, 07.02.2022, 02:16am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
AFORIZMA
 
AFORIZMA NGA JOHN UPDIKE (Xhon Apdajk, 1932-2009)

E Martë, 05.28.2013, 07:38am (GMT+1)
Voal-online - 28 MAJ - Shiu është hir; shiu është qielli që zbret në tokë; pa shi, nuk do të kishte jetë.

Çfarë arti ofron është hapësirë ​​- një dhomë kur merr frymë shpirti.

Ne jemi më të gjallë kur ne jemi në dashuri.

Kreativiteti është thjesht një emër plus për një aktivitet të rregullt. Çdo aktivitet bëhet kreativ kur vepruesi kujdeset për ta bërë atë të mirë, ose më të mirë.

Udhëheqës është ai i cili, nga i çmenduria apo mirësia, me vullnetin e tij merr mbi vete mjerimin e popullit. Ka pak burra kaq budallenj, prej këndej vjen cilësia e dobët e udhëheqjes në botë.

Të jesh president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, zotëri, do të thotë të veprosh si avokat për një klient të verbër, të helmët dhe mosmirënjohës.

Kritika është për letërsinë dhe poezinë si shkëmbi i fshehur është për anijen me vela në det të hapur.

E vërteta nuk duhet të imponohet; ajo duhet thjesht të manifestojë veten, si një grua që në intimitetin e saj reflekton dhe vendos me gjakftohtësi t'ia dhurojë veten një burri të caktuar.

Ne do t'iu mbijetojmë të gjitha momenteve, përveç atij fundit.

Një mashkull i shëndoshë i rritur konsumon çdo një vit një herë e gjysmë peshën e vet në durimin e njerëzve të tjerë.

Zakonet dhe bindjet ndryshojnë; njerëzit e respektuar janë të fundit që e dinë apo që e pranojnë ndryshimin, dhe njëherësh janë më të ofenduarit nga reflektimet e freskëta të fakteve në pasqyrë e artit.

Një çështje dëshiron të shfaqet, të ndajë lavdinë e saj me botën. Asnjë akt nuk është aq privat sa të mos kërkojë duartrokitje.

Ëndrrat bëhen realitet; pa këtë mundësi, natyra nuk do të na nxiste të kemi ëndërra.

Një tregim është si një dhomë në muret e të cilit një numër i dyerve të rreme është pikturuar, ndërsa brenda tregimit, ne kemi në dukje shumë rrugëdalje, por kur autori na çon në një derë të veçantë, ne e dimë se ajo është e duhura, sepse ajo hapet.

Nëse njerëzit nuk do të flisnin konkretisht me fëmijët, ata nuk do të bëhen kurrë të rritur, dhe do të bëhen thjesht makina për të ngrënë dhe për të fituar të holla.

Feja na mundëson që ta injorojmë mosqenien dhe të merremi me punët e jetës.

Kur shkruaj, unë nuk shkoj me mendjen time drejt Nju Jorkut, por drejt një pike të turbullt paksa në lindje të Kansas.

Amerika është një konspiracion i gjerë për t'ju bërë juve të lumtur.

Amerikanët kanë qenë të kushtëzuar që ta respektojnë risinë, sado t'iu kushtojë.

Çdo aktivitet kreativ kur bëhet vepruesi kujdeset për ta bërë atë si duhet ose sa më mirë.

Arti është si këpucët e foshnjës. Kur t'i lyeni me ar, ato nuk mund të mbathen më.

Të rrish i zhveshur do të thotë të jesh revolucionar, të ecësh zbathur është populizëm i thjeshtë.

Veç për pak frazat nga letrat e tij dhe për një linjë apo dy të çuditshme të vargut të tij, poeti ecën gojëmbyllur përmes biografisë së tij.

Çdo mëngjes personazhet e mi më përshëndesin me fytyra të mjegullta plot dëshirë, edhe pse ftohtë, që të përgatitem për progresin e një dite tjetër përmes rërës thithëse dhe verbuese të letrës bosh.

Ekzistenca në vetvete nuk përjetohet me tmerr; më shumë përjetohet si një ekstazë, të cilën do të donim ta përjetonim sërish.

Për meshkujt dhe femrat njëlloj, trupat e gjinisë tjetër tjetër janë të mesazhe që sinjalizojnë se çfarë ne duhet të bëjmë, ata janë shenja me ngjyra të ndezura të nevojave tona.

Katër vjet ishin mjaft në Harvard. Unë ende kisha shumë për të mësuar, por kisha nocionin çlirues se tani unë mund të mësoja veten.

Nga fëmijëria e këndej, ne të gjithë jemi spiunë; turpi nuk është ky, por që sekretet për t'u zbuluar janë kaq të vogla dhe të pakta.

Qeveria është mirësi e organizuar ose çmenduri e organizuar; përmasat e sa karakteristik nuk lejojnë asnjë mbrojtje nga drita.

Unë e dua qeverinë time jo më pak për masën në të cilën ajo më lë mua vetëm.

Frymëzimi vjen si një paketë postale për t'u dorëzuar.

Pjesa më e madhe e jetës amerikane përbëhet nga vrapimi për diku dhe pastaj nga kthimi në shtëpi, duke pyetur veten pse dreqin ju shkuat atje.

Tani që jam gjashtëdhjetë vjeç, unë e shoh pse ideja e urtësisë së plakut është zhvlerësuar.

Vetja në thelb është e pafajshme, dhe kur ajo shijon pafajësinë e saj, e di se pafajësia jeton përjetë.

Etërit Themelues në urtësinë e tyre vendosën që fëmijët ishin një tendosje të panatyrshme për prindërit. Kështu ata dhanë burgjet që quhen shkolla, të pajisur me torturat e quajtura arsim.

Hapësirat e brendshme në të cilat një tregim i mirë na lejon të hyjmë janë apartamente të vjetra të fesë.

Deri në shekullin e 20-të përgjithësisht ishte supozuar se një shkrimtar kishte thënë atë që ai kishte për të thënë në veprat e tij.

Ne kemi marrë kushineta tona, çdo ditë, nga të tjerët. Të jesh i arsyeshëm do të thotë, në një masë të madhe, të jesh i shoqërueshëm.

Shkrimtarët mund të jenë të pandershëm, të pakorrigjueshëm, të cilët thahen shpejt apo lulëzojnë vonë, por ata guxojnë ta përballin këtë realitet vetëm./ELIDA BUÇPAPAJ


ELIDA BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
AFORIZMA NGA MARK TWAIN (Mark Tuejn, 1835-1910) (05.11.2013)
AFORIZMA NGA ALFRED LORD TENNYSON (Alfred Lord Tenison, 1809-1892) (04.22.2013)
MITERRAND - 'MARGARET THATCHER KA SYTË E KALIGULËS DHE GOJËN E MARILYN MONROES'REAGAN - 'AJO ËSHTË NJERIU MË I MIRË I ANGLISË' (04.09.2013)
AFORIZMA NGA MARGARET THATCHER (Margaret Theçër, 1925) (04.04.2013)
AFORIZMA NGA HARRY TRUMAN (Harri Truman, 1884-1972) (03.13.2013)
AFORIZMA PËR GRUAN (03.08.2013)
AFORIZMA NGA ELIZABETH TAYLOR (Elizabet Tejlor, 1932-2011) (02.22.2013)
AFORIZMA PËR KOSOVËN (02.18.2013)
AFORIZMA NGA ALEXIS DE TOCQUEVILLE (Aleksis dë Tokëvij, 1805-1859) (02.05.2013)
AFORIZMA NGA ANTOINE DE SAINT-EXUPERY (Antuan dë Sent-Ekzyperi, 1900-1944) (01.14.2013) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2022  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 

 
VOAL
[Shko lart]