E Shtunë, 07.02.2022, 03:21am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
AFORIZMA
 
AFORIZMA NGA FRANÇOIS-MARIE AROUET VOLTAIRE (Fransua Mari Aure Volter, 1694-1778)

E Premte, 06.14.2013, 02:04pm (GMT+1)Voal-online - 14 QERSHOR - Unë nuk jam dakord me atë që thua, por do ta mbroj deri në vdekje të drejtën tënde që ta thuash.

Zoti na e dha ne dhuratën e jetës; na takon ne t'ia japim vetes dhuratën e të jetuarit mirë.

Vlerësimi është një gjë e mrekullueshme: Kjo e bën atë që është e shkëlqyer tek të tjerët të na përkasë edhe neve.

Mirëkuptimi i përbashkët nuk është aq i zakonshëm.

Besimi konsiston në besuarit kur është përtej fuqisë së arsyes për të besuar.

Çdokush që ka fuqinë për të të bërë ty të besosh në absurditete, e ka fuqinë të të bëjë që ti të kryesh padrejtësira.

Në përgjithësi, arti i qeverisjes përbëhet nga marrja e sa më shumë parave që të jetë e mundur nga një klasë e qytetarëve për t'ia dhënë një tjetre.

Unë kurrë nuk kam bërë lutje për Zotin, përveç njërës shumë të shkurtër: "O Zot, bëji armiqtë e mi qesharakë." Dhe Zoti ma dëgjoi.

Secili lojtar duhet t'i pranojë kartat të cilat jeta ia jep atij apo asaj: por sapo t'i kenë në dorë, ai ose ajo vetë duhet të vendosin se si t'i luajnë kartat në mënyrë që ta fitojnë ndeshjen.

Është e ndaluar për të vrarë; prandaj të gjithë vrasësit ndëshkohen, përveç nëse ata vrasin në numër të madh dhe nën tingujt e borive.

Çdo njeri është fajtor për të gjitha të mirat që ai nuk i ka bërë.

Jeta është e mbjellë dendur me gjemba, dhe unë nuk di asnjë mjet tjetër përveçse të kaloj shpejt nëpër to. Sa më gjatë të ndalemi në fatkeqësitë tona, aq më e madhe është fuqia e tyre për të na dëmtuar.

Dashuria është një kanavacë e mobiluar nga natyra dhe e qepur nga imagjinata.

Zoti është një komedian, duke luajtur ndaj një audience që ka shumë të frikësuar për të qeshur.

Gjykojeni një njeri nga pyetjet e tij më tepër se nga përgjigjet e tij.

Nga të gjitha fetë, e krishtera sigurisht duhet të frymëzojë tolerancën më të madhe, por deri tani të krishterët kanë qenë më intolerantët e të gjithë njerëzve.

Çohu në këmbë, thuaji mendimet e tua, deklaroje të vërtetën tënde, që të gjithë të mund ta ndajnë; ji i guximshëm, shpalle atë kudo: Jetojnë vetëm ata që guxojnë.

Është e vështirë t'i çlirosh budallenjtë nga zinxhirët të cilët ata i adhurojnë.

Të gjitha arsyetimet e burrave nuk janë me vlerë sa një ndjenjë e grave.

Çfarë është toleranca? Është pasojë e njerëzimit. Ne jemi të formuar të gjithë nga dobësia dhe gabimi; le të falim të gjithë ne reciprokisht marrëzinë e njëri-tjetrit - ky është ligji i parë i natyrës.

Të gjithë njerëzit kanë lindur me një hundë dhe dhjetë gishta, por askush nuk ka lindur me një njohuri ndaj Perëndisë.

Unë i urrej femrat, sepse ato gjithmonë i dinë gjërat se ku janë.

Burri i cili vendos të befasojë papritur gruan e tij shumë shpesh e ka befasuar veten.

Çdo gjë që është shumë e trashë për t'u thënë, këndohet.

Le të lexojmë dhe le të vallëzojmë - dy argëtime që kurrë nuk do të bëjnë ndonjë dëm në botë.

Është e rrezikshme të kesh të drejtë në çështjet në të cilat autoritetet e kohës janë gabim.

Sa e këndshme është për një baba të ulet pranë fëmijës së tij. Është si një plak që rri nën hijen e një lisi që ai e ka mbjellë.

Për sa kohë njerëzit të besojnë në absurditete ata do të vazhdojnë të kryejnë mizori.

Optimizmi është çmenduria e të insistuarit se gjithçka është mirë kur ne jemi të mjerë.

A ka dikë aq të mençur sa të mësojë nga përvoja e të tjerëve?

Është e dhimbshme që, për qenë patriot i mirë, duhet të bëhesh armiku i pjesës tjetër të njerëzimit.

Arti i qeverisjes është për të bërë dy të tretat e një kombi të paguajnë gjithçka që ata mund të paguajnë, për të mirën e një të tretës tjetër.

Triumfi i vërtetë i arsyes është që ajo të na e mundësojë të jetojmë me ata të cilët nuk posedojnë atë.

Opinioni ka shkaktuar më shumë probleme në këtë tokë të vogël sesa plagët apo tërmetet.

Nuk është e mjaftueshme të shohim dhe të njohim bukurinë e një vepre. Ne duhet ta ndjejmë dhe të prekemi prej saj.

Një formë ideale e qeverisë është demokracia e mbrujtur me vrasjen.

Nuk është dashuria ajo që duhet të përshkruhen si e verbër, por dashuria ndaj vetes është e tillë.

Për të patur sukses në botë nuk është e mjaftueshme të jesh budalla, duhet gjithashtu të jesh i sjellshëm.

Asnjë flok dëbore në një ortek, nuk ndihet ndonjëherë përgjegjëse.

Veshi është rruga drejt zemrës.

Arti i mjekësisë konsiston në zbavitjen e pacientit, ndërsa natyra shëron sëmundjen.

Është më mirë të rrezikosh shpëtimin e një njeriu fajtor sesa të dënosh një njeri të pafajshëm.

Tiranët gjithmonë kanë disa hije të lehtë virtyti; ata i mbështesin ligjet para se t'i shkatërrojnë ato.

Hapi i parë, biri im, të cilin njeriu e bën në botë, është një nga të cilët varet pjesa tjetër e ditëve tona.

Supersticioni është për fenë çka Astrologjia është për astronominë, vajzë e çmendur e një nëne të mençur. Këto bija shumë kohë kanë dominuar tokën.

Paragjykimet janë ato që budallenjtë i përdorin në vend të arsyes.

Meditimi është shpërbërja e mendimeve në vetëdijen e Përjetshme apo vetëdija e Kulluar pa objektivizim, njohja pa të menduarit, madhësia e caktuar që bashkohet në pafundësi.

Dyshimi nuk është një gjendje e këndshme, por siguria është absurde.

Rruga më e sigurt është të mosh bësh asgjë kundër ndërgjegjes sate. Me këtë sekret, ne mund të gëzojmë jetën dhe të mos kemi frikë nga vdekja.

Asnjë problem nuk mund të përballojë sulmin e të menduarit të qëndrueshëm.

Lotët janë gjuha e heshtur e pikëllimit.

Rastësia është një fjalë e zbrazur nga kuptimi, asgjë nuk mund të ekzistojë pa një shkak.

Përdoro, mos shpërdoro; as asketizmi, as tepërimi nuk e bëjnë njeriun të lumtur.

Kushdo që kërkon të shkatërrojë pasionet në vend që t'i kontrollojë ato, është duke u përpjekur të luajë engjëllin.

Perandoria e Shenjtë Romake nuk është as e shenjtë, as romake, as perandori.

Mendoni për veten tuaj dhe leri edhe të tjerët të gëzojnë privilegjin për ta bërë këtë gjë.

Një thënie e mprehtë nuk provon asgjë.

Gjithçka e mirë sot, është thjesht iluzioni ynë.

Nuk është e mjaftueshme të pushtosh; njeriu duhet të mësojë të joshë.

Është një bestytni infantile e shpirtit njerëzor që virgjëria do menduar si një virtyt dhe jo si barrierë që ndan injorancën nga dija.

Asnjëherë mos debato në tryezën e darkës, sepse ai që nuk është i uritur gjithmonë gjen argumentin më të mirë.

Mësimi që ne gjejmë në librat është si zjarri. Ne shkojmë ta marrim atë nga fqinjët tanë, ta ndezim në shtëpi, t'ua shpërndajmë të tjerëve, dhe ai bëhet pronë e të gjithëve.

Akullorja është e shijshme - sa keq që nuk është e paligjshme.

Është e kotë që frikacakët të ikin; vdekja vazhdon t'i ndjekë këmba këmbës prapa, i vetmi që e sfidon atë është trimi.

Ne më shumë jemi krenarë kur jemi vetëm.

Kur ai të cilit dikush i flet nuk kupton, dhe ai që flet nuk e kupton veten, kjo është metafizika.

Origjinaliteti nuk është asgjë veçse imitim i mençur. Shkrimtarët më origjinalë kanë huazuar nga njëri-tjetri.

Përparimi i lumenjve drejt oqeanit nuk është aq i shpejtë, si ai i njeriut drejt gabimit.

Kotësia, një gjë shumë e nevojshme.

Zoti nuk është në anën e batalioneve të mëdha, por në anën e atyre që qëllojnë më të mirë.

Për të gjallët e kemi borxh respektin, por për të vdekurit e kemi borxh vetëm të vërtetën.

Njeriu është i lirë në atë moment që ai dëshiron të jetë.

Më e mira është armiku i së mirës.

Tiranët e zgjuar nuk janë ndëshkuar kurrë.

Një meritë e poezisë të cilët pak njerëz e mohojnë: ajo thotë më shumë më me pak fjalë se proza.

Nëse Zoti nuk ekziston, do të jetë e nevojshme të shpikësh Atë.

Asgjë nuk mund të jetë më shumë në kundërshtim me fenë dhe klerin sa arsyeja dhe mirëkuptimi i përbashkët.

Parajsa është bërë për zemrat e dlira; ferri për zemrat pa dashuri.

Sekreti i të qenit kalibër... është të tregosh gjithçka.

Iluzioni është i pari i të gjitha kënaqësive.

Asgjë nuk do të ishte më e lodhshme se të ngrënët dhe të pirët në qoftë se Perëndia nuk do t'i kishte bërë ato një kënaqësi, si dhe një domosdoshmëri.

Përdorim i madh i fjalëve është për të fshehur mendimet tona.

Të mbash një stilolaps do të thotë të jesh në luftë.

Kur është çështja e parave, të gjithë janë të të njëjtës fe.

Padrejtësia në fund prodhon pavarësinë.

Ne kurrë nuk jetojmë, ne jemi gjithmonë në pritje të jetesës.

Duke i vlerësuar, ne i përkryejmë të tjerët në dëmin tonë.

Bota më huton mua, dhe unë nuk mund të ëndërroj që kjo orë ekziston dhe nuk ka kurdisës.

Dobësia në të dyja anët është, siç e dimë, motoja e të gjitha grindjeve.

Miqësia është martesa e shpirtit, dhe kjo martesë është përgjegjëse për divorcin.

Ne kemi të drejtë të natyrshme për të bërë përdorimin e penave tona, ashtu si gjuhën tonë, në rrezikun tonë, talashet dhe travajet tona.

Divorci është ndoshta i së të njëjtës datë si martesa. Unë besoj, megjithatë, se martesa është disa javë më e vjetër.

Shkuma në krye, mbetjet në fund, por mesi është i shkëlqyer.

Është një njeri i vështirë ai që është vetëm i drejtë, dhe i trishtuar ai që është vetëm i mençur.

Është thënë se e tashmja është shtatzënë me të ardhmen.

Burrat përdorin të menduarit vetëm si autoritet për padrejtësinë e tyre, dhe përdorin të folurit vetëm për të fshehur mendimet e tyre.

Historia është vetëm regjistri i krimeve dhe fatkeqësive.

Çfarë shumica e njerëzve e konsiderojnë si virtyt, pas moshës 40 vjeçare është thjesht një humbje energjie.

Ne duhet të kultivojmë kopshtin tonë. Kur njeriu u vu në kopshtin e Edenit, ishte vënë atje me qëllim që të punojë, çka dëshmon se njeriu nuk ishte i lindur për të pushuar.

Çdo njëri e humb fillin, por më pak të pakujdesshëm janë ata që pendohen të parët.

Qeveritë duhet të kenë edhe barinj, edhe meshtarë.

Ai duhet të jetë shumë injorant, sepse ai i përgjigjet çdo pyetjeje që i bëhet.

Për të pabesët, gjithçka shërben si pretekst.

Ai ishte një patriot i madh, një humanitar, një mik besnik; me kusht që, natyrisht, ai me të vërtetë ai të ketë vdekur.

Në këtë vend është një gjë e mirë të vrasësh një admiral nga koha në kohë për t'i inkurajuar të tjerët.

Qeveria më e mirë është një tirani dashamirëse e dalë nga një vrasje e rastit.

E vogla e pafundësishme ka një krenari pafundësisht të madhe.

Ai që nuk e ka frymën e kësaj kohe, ka gjithë mjerimin e saj.

Romakët e lashtë ndërtuan kryeveprat e tyre më të mëdha të arkitekturës, amfiteatrot e tyre, për të luftuar atje mes tyre kafshët e egra.

Goja bindet dobët kur zemra murmurit.

Turra e librave është duke na bërë të paditur.

Ne duhet të bëjmë dallimin në mes të folurit për të mashtruar dhe të qëndruarit heshtur për të qenë i rezervuar.

Unë jam shumë i dhënë pas së vërtetës, por aspak ndaj martirizimit.

Mundësia për të bërë shkatërrime gjindet njëqind herë në ditë, dhe për të bërë mirë gjindet një herë në vit.

Koha, e cila e bën vetiu reputacionin e njerëzve, përfundon duke i bërë defektet e tyre të respektueshme.

Ai i cili nuk është vetëm është e rëndë, ai që nuk është i urtë është e trishtuar.

Të gjitha stilet janë të mira, përveç llojit të lodhshëm.

Historia duhet të shkruhet si filozofi.

Nëse Zoti na krijoi ne sipas imazhit të tij, ne jemi më shumë se reciprokë.

Në rastin e lajmeve, ne gjithmonë duhet të presë për sakramentin e konfirmimit.

Sovran është quajtur një tiran i cili nuk njeh ligje përveç tekave të tij.

Shumë shpesh, thoni atë që dëshironi, një batakçi është vetëm një budalla.

Jeta ime është një luftë.

Pamundësia e madhe përt të gjetur prova se Zoti nuk ekziston, ma zbulon mua ekzistencën e tij.

Puna është kripa e jetës.

Frika ndjek krimin dhe është dënimi i tij.

Unë di shumë libra të cilat i kanë mërzitur lexuesit e tyre, por unë nuk di asnjë libër që ka bërë vërtet ndonjë të keqe.

Unë do të doja të qëndroja te këmbët e tua dhe të vdisja në krahët e tu.

Në të vërtetë, historia nuk është asgjë më shumë se një tablo e krimeve dhe fatkeqësive.

Le të punojmë pa teorizuar, është e vetmja mënyrë për ta bërë jetën të pranueshme.

Njerëzit urrejnë individin të cilin ata e quajnë dorështrënguar vetëm për shkak se asgjë nuk mund të fitohet nga ai.

Vendi ynë është ajo pikë në të cilën zemra jonë është lidhur.

Shoqëria është e lashtë aq sa bota.

Publiku është një kafshë e egër; duhet ta lidhësh në zinxhir ose të largohesh prejt tij.

Ka të vërteta të cilat nuk janë për të gjithë njerëzit, as për të gjitha kohërat.

Bëni mirë dhe ju nuk do të keni nevojë për paraardhësit.

Shkëlqen në rangun e dytë, ai që errësohet në të parin.

Në çdo autor le të dallojmë njeriun nga veprat e tij.

Natyra gjithmonë ka pasur më shumë forcë sesa arsimi.

Përsosmëria arrihet dalëngadalë, ajo kërkon dorën e kohës.

Satira gënjen për njerëzit e ditur, ndërsa eulogjia gënjen për ta, kur ata vdesin.

Të vërtetat e fesë kurrë nuk janë aq mirë sa nga ata të cilët e kanë humbur fuqinë e arsyes.

Të besosh në Zotin është e pamundur, të mos besosh në Atë është absurde.

Ne nuk mund të dëshirojmë atë që ne nuk e dimë.

Sa barrë e rëndë është një emër që është bërë shumë i famshëm.

Dashuria ka karakteristikën e cila i përshkon të gjitha zemrat, ajo mban një fashë e cila i fsheh gabimet e atyre që janë të dashuruar. Ajo ka krahë, ajo vjen shpejt dhe ikën fluturim po aq shpejt.

Unë kam jetuar tetëdhjetë vjet të jetës dhe nuk di asgjë për këtë, veçse të dorëzohem dhe të them se fluturat kanë lindur për t'u ngrënë nga merimangat dhe njeriu për t'u gllabëruar nga trishtimi.

Stili i zbukuruar nuk është i përshtatshëm për fjalime apo biseda publike, të cilat janë vetëm për komplimente. Bukuritë e lehta janë në vendin e tyre kur nuk ke asgjë më të forta për të thënë, por stili i zbukuruar duhet të dëbohet nga lutja, predikimi ose vepra didaktike.

Nuk dihet saktësisht se ku banojnë engjëjt qoftë në ajër, në zbrazëti, apo në planete. Nuk i pëlqen Perëndisë që ne të jemi të informuar për vendbanimin e tyre.
Dashuria ndaj vetes është instrument i ruajtjes sonë, ajo i ngjan parakushtit për përjetësinë e njerëzimit: është e nevojshme, ajo është e dashur për ne, ajo na jep kënaqësi, dhe ne duhet ta fshehim atë./ELIDA BUÇPAPAJ


ELIDA BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
AFORIZMA NGA JOHN UPDIKE (Xhon Apdajk, 1932-2009) (05.28.2013)
AFORIZMA NGA MARK TWAIN (Mark Tuejn, 1835-1910) (05.11.2013)
AFORIZMA NGA ALFRED LORD TENNYSON (Alfred Lord Tenison, 1809-1892) (04.22.2013)
MITERRAND - 'MARGARET THATCHER KA SYTË E KALIGULËS DHE GOJËN E MARILYN MONROES'REAGAN - 'AJO ËSHTË NJERIU MË I MIRË I ANGLISË' (04.09.2013)
AFORIZMA NGA MARGARET THATCHER (Margaret Theçër, 1925) (04.04.2013)
AFORIZMA NGA HARRY TRUMAN (Harri Truman, 1884-1972) (03.13.2013)
AFORIZMA PËR GRUAN (03.08.2013)
AFORIZMA NGA ELIZABETH TAYLOR (Elizabet Tejlor, 1932-2011) (02.22.2013)
AFORIZMA PËR KOSOVËN (02.18.2013)
AFORIZMA NGA ALEXIS DE TOCQUEVILLE (Aleksis dë Tokëvij, 1805-1859) (02.05.2013) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2022  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 

 
VOAL
[Shko lart]