E Shtunë, 07.02.2022, 02:12am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
AFORIZMA
 
AFORIZMA NGA XENOPHON (Ksenofoni, 430-357 para Krishtit)

E Hënë, 09.09.2013, 08:34am (GMT+1)Voal-online - 9 SHTATOR - Shpejtësia është e mirë, por saktësia është gjithçka.

Më i ëmbli i të gjithë tingujve është lavdërimi.

Testi i vërtetë i një lideri është nëse pasuesit e tij do t'i përmbahen kauzës ë tij, me vullnetin e tyre, duke duruar vështirësitë më të mundimshme, pa qenë të detyruar ta bëjnë këtë, dhe duke mbetur të palëkundur në momente të rrezikut të madh.

Kali është një gjë e bukur... askush nuk do ta shikonte atë për aq kohë sa ai nuk e shfaq veten në shkëlqimin e tij.

Ekziston një rrezik i vogël që një gjeneral do të shihet me përbuzje nga ata që ai drejton, në qoftë se, çfarëdo që ai mund të ketë për të predikuar, ai e tregon veten më të zotin për ta kryer.

Birra ishte shumë e fortë, kur nuk ishte e përzier me ujë, por ishte e lezetshme për ata që e pinin atë. E pinin atë me një lëfyt, nga një anije që mbante birrë, mbi të cilin ata panë duke notuar elbi.
ELIDA BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
AFORIZMA NGA DENG XIAOPING (Ten Hsiaopin, 1904-1997) (09.01.2013)
URTI E SHENJTË NGA SOLOMONI (08.25.2013)
AFORIZMA NGA OSCAR WILDE (Oskar Uajlld, 1854-1900) (08.05.2013)
AFORIZMA NGA WALT WHITMAN (Uollt Uitman,1819-1892) (07.15.2013)
AFORIZMA NGA LEONARDO DA VINCI (Leonardo Da Vinçi, 1452-1519) (07.01.2013)
AFORIZMA NGA FRANÇOIS-MARIE AROUET VOLTAIRE (Fransua Mari Aure Volter, 1694-1778) (06.14.2013)
AFORIZMA NGA JOHN UPDIKE (Xhon Apdajk, 1932-2009) (05.28.2013)
AFORIZMA NGA MARK TWAIN (Mark Tuejn, 1835-1910) (05.11.2013)
AFORIZMA NGA ALFRED LORD TENNYSON (Alfred Lord Tenison, 1809-1892) (04.22.2013)
MITERRAND - 'MARGARET THATCHER KA SYTË E KALIGULËS DHE GOJËN E MARILYN MONROES'REAGAN - 'AJO ËSHTË NJERIU MË I MIRË I ANGLISË' (04.09.2013) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Korrik 2022  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 

 
VOAL
[Shko lart]