E Premte, 08.19.2022, 01:00am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
AFORIZMA
 
Aforizma nga Aristofani
E Enjte, 02.05.2009, 06:18pm (GMT+1)

Njeriu mund ta mësojë mençurinë madje edhe nga një armik.

 

Atdheu i njeriut është kudo që ai përparon.

 

Karakteristikat e politikanit popullor: një zë i tmerrshëm, një edukim i keq dhe një sjellje vulgare.

 

Bëmat e liga burojnë nga shkaqe të liga.

 

Mendimet e larta duhet të shprehen me gjuhë të lartë.

 

Uria nuk njeh asnjë mik përveç atij që e ushqen.

 

Le të ushtrojë çdo njeri atë art që njeh.

 

Dashuria është thjeshtë emri i dëshirës dhe kërkimi i së tërës.

 

Njerëzit me mend shpesh mësojnë nga armiqtë e tyre. Nga armiqtë e tyre dhe jo nga miqtë e tyre qytetet mësojnë të ndërtojnë mure të larta dhe anije lufte.

 

Hape gojën, mbylli sytë dhe shiko çfarë do të të sjellë Zeusi.

 

Shpejt ma sill një gotë verë, në mënyrë që ta njom mendjen dhe të them diçka të zgjuar.Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Aforizma të Zhanë D'Ark (02.04.2009)
Aforizma nga Maja Anxhelou (Maya Angelou) (02.03.2009)
Aforizma nga Kristiane Amanpur (Christiane Amanpour) (02.02.2009)
Aforizma të Muhamet Ali-ut (02.01.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2022  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 

 
VOAL
[Shko lart]