E Shtunë, 10.16.2021, 01:09am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
AFORIZMA
 
AFORIZMA NGA JANE FONDA (XHEIN FONDA, LINDUR MË 21 DHJETOR 1937)
E Djelë, 03.21.2010, 01:31pm (GMT+1)

 

 

Voal-online 21 mars-Pjesa më e madhe e situatave dramatike fillon me një gajasje.

 

Burri gëzon çdo stinë, ndërsa gruaja vetëm pranverën.

 

E gjithë çështja e lirisë është që të çohesh, të ristrukturosh jetën tënde dhe të veprosh sipas kokës sate.

 

Mendoj se nuk ka gjë më të rëndësishme se të bësh paqe para se të jetë tepër vonë. Dhe gjithmonë paqja vendoset duke shkuar fëmija tek prindi.

 

Unë nuk dua t’i heq rrudhat – nuk dua të dukem si çdokush tjetër.

Unë jam një ndihmës rrenacake. Është sikur të jesh një kamariere apo një shpërndarëse benzine, por mua më presin gjashtë milionë njerëz në javë, dhe jam me fat.

Nëse karriere që keni zgjedhur ka një të papritur jo të dëshiruar, ngushëllojeni veten duke thënë se nuk ka karrierë pa ato.

Në çfarëdo situate që të ndodh ku nuk të shërbehet ose nuk të plotësohen dëshirat, fillo dhe bërtit.

Nuk është kurrë vonë – kurrë vonë për të filluar nga e para, kurrë vonë për të qenë të lumtur.

Nëna ime vrau veten kur unë isha 12 vjeçe. Unë num e miratova kurrë atë veprim. Por unë përpiqem ta kuptoj atë.

Ted Turner ka nevojë për dikë që ta ketë pranë 100% të kohës. Ai mendon se kjo është dashuria. Nuk është dashuri – është përkujdesje foshnjash.

Thënia e gënjeshtrave dhe përpjekja për të ndjellë vëmendjen janë gabime që i kam bërë dhe nuk dua t’I bëjnë fëmijët e mi.

Para se të jesh revolucionar duhet të jesh njeri. Sepse duhet të kujdesesh për njerëz që nuk kanë pushtet.

Ne nuk mund t’i kontrollojmë gjithmonë mendimet tona, por mund t’i kontrollojmë fjalët tona, dhe përsëritje trysnon nënvetëdijën, kështu pastaj bëhemi mjeshtër të situatës.

 

Kur të mos mbash mend më se kur je plagosur, atëherë je shëruar./Elida BUÇPAPAJ

 

Elida Buçpapaj


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
AFORIZMA NGA WILLIAM FAULKNER (Uilliam Folkner, 1897-1962) (03.14.2010)
AFORIZMA TË JEAN DE LA FONTAINE (Zhan dë La Fonten, 1807-1864) (03.07.2010)
AFORIZMA NGA SIGMUND FREUD (ZIGMUND FROJD, 1856-1939) (02.27.2010)
AFORIZMA NGA IBRAHIM RUGOVA (1944-2006) (02.17.2010)
DASHURIA ËSHTË E LIRË, AJO NUK I NËNSHTROHET FATIT (02.13.2010)
Aforizma nga Eminem (Lindur më 17 tetor 1972) (02.09.2010)
Aforizma nga Carmen Electra (Karmen Elektra, lindur më 27 prill 1972) (02.03.2010)
Aforizma të Recep Tayyip Erdogan (Rexhep Tajip Erdogan, lindur më 26 shkurt 1954) (01.28.2010)
Aforizma të Ralph Waldo Emerson (Ralf Ualdo Emerson, 1803-1882) (01.23.2010)
Aforizma të Thomas Stern Eliot (Tomas Shtern Eliot, 1888-1965) (01.16.2010) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2021  
D H M M E P S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 

 
VOAL
[Shko lart]