E Enjte, 05.13.2021, 06:48am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
AFORIZMA
 
AFORIZMA NGA CHARLES DE GAULLE (SHARL DE GOL, 1890-18970)
E Premte, 05.21.2010, 11:18am (GMT+1)

 

Voal-online 21 maj-Një vend i madh e me peshë nuk ka miq.

Një lider i vërtetë gjithmonë mban një element befasie në mëngën e tij, të cilin të tjerët nuk mund ta kuptojnë, por i cili e entusiazmon publikun dhe e mban me gojë hapur.

Autoriteti nuk ka rezultat pa prestigj, prestigji nuk ka rezultat pa distancë.

Kina është një vend i madh i banuar nga shumë kinezë.

Kisha është i vetmi vdn ku të tjerët më flasin dhe unë nuk duhet të jap përgjigje.

Këshillat janë punë e shumë njerëzve. Veprimi është punë e vetëm një njeriu.

Diplomatët janë të dobishëm vetëm në motë të mirë. Sa fillon të bjerë shi, ata i dredhojnë çdo pike.

Mos më pyet kush ka ndikuar tek unë. Luani përbëhet nga qengjat që ka ngrënë, dhe unë kam lexuar gjithë jetën time.

Përballur me krizën, burri me karakter mbështetet tek vetja. Ai ua detyron të tjerëve mënyrën e tij të veprimit, merr përgjegjësinë për këtë, dhe bën të vetën.

Lavdia iu ulet në prehër vetëm atyre që e kanë ëndërruar gjithmonë atë.

Franca nuk mund të jetë Francë pa madhështinë.

Franca e ka humbur betejën, por jo luftën.

Madhështia është një rrugë që të çon drejt së panjohurës.

Si mund ta qeverisë kush një vend që ka dyqind e dyzet e pesë lloje djathi?

Unë jam me rritur me edukatën që ta respektoj gjithmonë autoritetin dhe ata që janë në detyrë.

Unë i kisha kundër meje borgjezët, ushtarakët e dipomatët, dhe me mua ishte vetëm popullir që merrte Metronë.

Mendoj se politika është një gjë tepër serioze për t'ua lënë në dorë politikanëve.

Unë i dëgjova pikëpamjet tuaja. Ato nuk përputhen me të miat. Vendimi është marrë njëzëri.

Jam përpjekur ta nxjerr Francën nga balta. Por ajo do të kthehet te gabimet e saj dhe të vjellat e saj. Unë nuk mund t'i ndaloj francezët të jenë francezë.

E kisha shumë të vështirë ta shpëtoja Francën më 1946 - atëherë unë nuk kisha televizion.

Unë i respektoj vetëm ata që më rezistojnë mua, por nuk mund t'i toleroj ata.

Unë isha Franca.

Në mënyrë që të bëhet sundimtar, politikani shtiret si shërbëtor.

Në politikë është e domosdoshme ta tradhtosh vendin tënd ose elektoratin. Unë parapëlqej ta tradhtoj elektoratin.

Në rrëmujën e njerëzve dhe të ngjarjeve, vetmia ishte tundimi im; tani është mikja ime. E çfarë kënaqësie tjetër mund të kërkosh kur të ballafaqohesh me Historinë?

Nuk është e tolerueshmë, nuk është e mundshme që nga kaq shumë vdekje, kaq shumë sakrifica dhe rrënime, kaq shumë heroizmi, të mos dalë një njerëzim më i madh dhe më i mirë.

Kurrë mos hiq dorë nga iniciativa.

Asnjë vend nuk ka miq, ka vetëm interesa.

Asgjë e madhe nuk mund të arrihet ndonjëherë pa njerëz të mëdhenj, dhe njerëzit janë të mëdhenj vetëm nëse vendosin të jenë të tillë.

Pleqëria është një anije e mbytur.

Nuk mund të qeveriset me "por"-e.

Nuk mund të arrestohet Volteri.

Patriotizëm është kur dashuria për popullin tënd është mbi të gjitha; nacionalizëm kur urrejtja për popujt e tjera është mbi të gjitha.

Heshtja është arma e fundit e pushtetit.

Ngaqë politikani nuk iu beson kurrë atyre që thotë, ai gjendet i befasuar kur e mban fjalën.

Sa më shumë që arrij t'i njoh njerëzit, aq më shumë gjendem i dashuruar në qentë.

Varrezat janë plot me njerëz të pazëvendësueshëm.


Lideri duhet të ketë qëllime të larta, të shikojë larg, të gjykojë me zemërgjerësi, duke e veçuar veten nga njerëzit e zakonshëm të cilët debatojnë për çikërima.

Shpata është boshti i rruzullit dhe fuqia e saj është absolute.

Burrështetas i vërtetë është ai që është i gatshëm të përballë rreziqet.


Të qeverisësh do të thotë të zgjedhësh midis disavantazheve.

Traktatet janë si trëndafilet apo si vajzat e reja, zgjatin sa zgjatin.

Kur kam të drejtë, unë zemërohem Churchill zemërohet kur është gabim. Ne jemi të zemëruar me njëri tjetrin shumicën e kohës.

Kur dua të di se çfarë mendon Franca, unë pyes veten time./Elida Buçpapaj

Elida Buçpapaj


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
AFORIZMA NGA GRETA GARBO (1905-1990) (05.12.2010)
AFORIZMA NGA MOHANDAS GANDHI - MAHATMA GANDI (1869-1948) (05.04.2010)
AFORIZMA NGA ROBERT FROST (1874-1963) (04.24.2010)
AFORIZMA NGA ANATOL FRANCE (Anatol Frans, 1844-1924) (04.13.2010)
AFORIZMA NGA BENJAMIN FRANKLIN (1706-1790) (04.01.2010)
AFORIZMA NGA ERICH FROMM (Erih From, 23 mars 1900-18 mars 1980) (03.23.2010)
AFORIZMA NGA JANE FONDA (XHEIN FONDA, LINDUR MË 21 DHJETOR 1937) (03.21.2010)
AFORIZMA NGA WILLIAM FAULKNER (Uilliam Folkner, 1897-1962) (03.14.2010)
AFORIZMA TË JEAN DE LA FONTAINE (Zhan dë La Fonten, 1807-1864) (03.07.2010)
AFORIZMA NGA SIGMUND FREUD (ZIGMUND FROJD, 1856-1939) (02.27.2010) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2021  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]