E Premte, 08.19.2022, 12:04am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
AFORIZMA
 
Aforizma të Gijom Apolinerit (Guillaume Apollinaire)
E Djelë, 03.08.2009, 10:27am (GMT+1)

Voal-online 8 mars - Një strukturë bëhet arkitekturore, dhe jo skulpturore, kur elementet e saj nuk kanë më justifikimin e tyre në natyrë.

 

Artistët janë, mbi të gjitha, njerëz që duan të bëhen çnjerëzorë.

 

Unë i urrej artistët të cilët nuk i përkasin kohës së tyre.

 

I adhuroj njerëzit, jo për çfarë i bashkon ata, por për çfarë i ndan ata, dhe dua t’i di çfarë më së shumti i bren zemrat e tyre.

 

Po bie shi në shpirtin tim, po bie, por po bien sy të vdekur.

 

Gëzimi vjen gjithmonë pas dhimbjes.

 

Herë pas here është mirë të pushojmë në kërkimin e lumturisë dhe kështu të jemi për një çast të lumtur.

 

Njeriu nuk mund ta mbartë me vete trupin e pajetë të babait kudo.

 

Kur njeriu deshi të bënte një makinë që do të ecte, krijoi rrotën, e cila nuk ngjason me këmbën.

 

Pa poetët, pa artistët, njerëzit shumë shpejt do të mbështilleshin me monotoninë e natyrës./Elida BUÇPAPAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Aforizma të Margret Ëtvud (Margaret Atwood) (02.28.2009)
Aforizma të Aristotelit (02.16.2009)
Aforizma nga Aristofani (02.05.2009)
Aforizma të Zhanë D'Ark (02.04.2009)
Aforizma nga Maja Anxhelou (Maya Angelou) (02.03.2009)
Aforizma nga Kristiane Amanpur (Christiane Amanpour) (02.02.2009)
Aforizma të Muhamet Ali-ut (02.01.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2022  
D H M M E P S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 

 
VOAL
[Shko lart]