E Djelë, 06.20.2021, 12:53pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
PRAP PO QAN FLAMURI I GJERGJIT
Nga AGIM GASHI

E Hënë, 12.01.2014, 10:24am (GMT+1)
Sonte në këtë natë festive
Ofshama e Gjergj Kastrioti përfshiu Arbërinë
Ofshani edhe Ismail Qemali
Ore i mjerë flamur
Më dhimbshëm nuk valove kurr

Edhe plagët e dëshmorëve
Sonte kishin dhimbje
Kullonin gjak shqiptari
Loti rridhte pa ndal përsëri
Për atdheun e përdhosun
Në vrasje
Korrupcion
E hajni
Nënat kërkojnë varret e t´bijave
Të bijëve trima
Nuseve tona
Por as unazat nuk u gjenden askund
Të dhunuarat e luftës
Dhunim kombëtar

Në vend të flamurit
Nënat tona sot
Akoma shpalosin kmishat e gjakosura
Të cilat shpërdajnë mesazhe
Se krimi askund në botë
Ska veti civilizuese
Këta tanët i futen veshët në lesh
Kishin halle tjera
Flamuri te dera rënkon
Pikon gjak e lot´

Liria nuk është vetëm e imja
As Flamuri nuk është vetëm i imi
Dhe nuk tentoj të identifikohem
Me nocionet popull e atdhe
Të shenjëta për secilin nga ne
Në shpine nuk po i mbaj
As nuk vej monopol mbi to
I mbaj në zemër

Karaxhozat na e uzurpuan lirinë
Popullin e atdheun
Na e humbën drejtëpeshimin nacional
Nuk e lanë gjakun e ri të mëkëmbet
Dhe me turravrap mortaje
Vunë monopol mbi të gjithat
Që i takojnë secilit
Thanë
Duhet të mbrohen
Kur vetërobrohen

Mu në zemrën e Dardanisë vunë brejtës
Hapsira u mbulue me gërçe
Nervoza kaploi gjeneratat
Varfërinë e morëm si normalitet
Pranuam fatalitetin
Nisi prap tkurrja e atdheut
Lart në shtyllat i varrur
Loton Flamuri i Skënderbeut

II
Zanat maje Sharrit e Korabit
Pyesin me lot´ në sy
Kur do të vie hareja në këtë Shqipëri
Kur do të ndalet ofshama e Gjergjit
Kur do të ndalet Loti i Ismail Qemalit
Kur do të qeshet varri i Presidentit
Kur do ta feston Adem Jashari
Ditëlindjen e Tij pa lot´
More në cilin mot´

Sot po loton edhe Flamuri im
Mërgimi zemrat po i lëndon
Kaherë e kuptova se qenka atdhetari
Të jetosh e të duash në mënyrën tënde
Qenka edhe dhunti
Edhe shumë njerzore
Sa shumë madhështore
Zemrën plot dashuri
Për Nënën Arbëri
Sëbashku me flamurin festojmë
Në vetmi
E me plot lotë në sy
Urime Festa Kosovë
Urime Festa Shqipëri
E dashura Arbӕri

Vuaj pë jetë e mot´
Kosova mos të ketë FUSNOTË
Dhe një ditë përsëri
Të valoj i lirë Flamuri kuq e zi

28.11.14
DürenAGIM GASHI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
TI JE SYRI QË NUK FLENga ARTUR VREKAJ (12.01.2014)
LAMTUMIRË SOCIALIZËM!Nga SULEJMAN MATO (11.29.2014)
BABAI NËN BARRËN E MOSHËS KUJTONTE NGJYRËN KUQ E ZINga ASLLAN DIBRANI (11.28.2014)
KUR TË JETË E BASHKUAR KOSOVË, ÇAMËRI E SHQIPËRIA DO T'JU THEM ME FAT PAVARËSIA!Nga ASLLAN DIBRANI (11.28.2014)
URIME PËR DITËN E FLAMURITNga AGIM GASHI (11.27.2014)
U DRODH THËLLËZA, ZOG I DLIRËNga PABLO NERUDA (11.27.2014)
ZALLAMAHINga RRUSTEM GECI (11.27.2014)
LULEVE QË VALVIT ERANga JERONIM DE RADA (11.27.2014)
TI JE SYRI QË NUK FLENga ARTUR VREKAJ (11.27.2014)
PO TË LË MBI TRYEZË KËTË POEZINga DRITA LUSHI (11.23.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2021  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]