E Djelë, 06.20.2021, 01:48pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
PRANË MURIT TË NJË SHTËPIE
Nga YEHUDA AMICHAI

E Premte, 12.05.2014, 04:51pm (GMT+1)Pranë murit të shtëpisë së lyer
në dukje si gur
pashë vegimet e Zotit.

Një natë e pagjumë që të tjerëve u jep dhimbje koke
mua më dhuroi lule
që brufullonin brenda imagjinatës sime.

Dhe ai që do të ishte i humbur si një qen
do gjendej si njeri
i kthyer te pragu sërishmi.

Dashuria nuk është strehëza e fundit: ka të tjera
pas saj, është e gjithë gjatësia e koridorit
pa fund.

Shqipëroi Sinan Kërpaçi (5 Dhjetor 2014, lokal “MATEO”)
Shqipëroi: SINAN KËRPAÇI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
PRAP PO QAN FLAMURI I GJERGJITNga AGIM GASHI (12.01.2014)
TI JE SYRI QË NUK FLENga ARTUR VREKAJ (12.01.2014)
LAMTUMIRË SOCIALIZËM!Nga SULEJMAN MATO (11.29.2014)
BABAI NËN BARRËN E MOSHËS KUJTONTE NGJYRËN KUQ E ZINga ASLLAN DIBRANI (11.28.2014)
KUR TË JETË E BASHKUAR KOSOVË, ÇAMËRI E SHQIPËRIA DO T'JU THEM ME FAT PAVARËSIA!Nga ASLLAN DIBRANI (11.28.2014)
URIME PËR DITËN E FLAMURITNga AGIM GASHI (11.27.2014)
U DRODH THËLLËZA, ZOG I DLIRËNga PABLO NERUDA (11.27.2014)
ZALLAMAHINga RRUSTEM GECI (11.27.2014)
LULEVE QË VALVIT ERANga JERONIM DE RADA (11.27.2014)
TI JE SYRI QË NUK FLENga ARTUR VREKAJ (11.27.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2021  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]