E Djelë, 06.20.2021, 02:02pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
ËNDËRR E PASHË VALBONËN
Nga TAHIR BEZHANI

E Mërkurë, 12.10.2014, 03:02pm (GMT+1)


Enderr e preka me dore boren
Ne Majen e Hekurave
Per te shuar etjen,mallin
Valbone

Tre net rresht
Pava gjithe bukurite e botes
Puthsha shpate e pisha
Mbuluar me bore,
Malli desh me plasi Valbone,
Kaq larg teje
Shihja veten enderr
Duke lare syte me ujin e kethjellet,
E me thonin:te sheron syte, nuk te lotojne
Nuk do kesh dhimbje tjeter,
Mallin ta sheron....

Deshiroja nje pejsazh,
Nje pikture te shihja dhimbjen time
Te vari kujtim ne telat e zemres
Te drynoj ne dhomen e shpirtit
Ku jetoj vetm une e malli
Une e zjarri
Ku me djeg dashurija....
Deri ne amshim Valbone.


Nyrnberg,
08.12.1014
TAHIR BEZHANI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
PËRKTHYESIKushtuar Afrim KoçitNga SINAN KËRPAÇI (12.07.2014)
KA ENDE DASHURINga DRITA LUSHI (12.06.2014)
PRANË MURIT TË NJË SHTËPIENga YEHUDA AMICHAI (12.05.2014)
PRAP PO QAN FLAMURI I GJERGJITNga AGIM GASHI (12.01.2014)
TI JE SYRI QË NUK FLENga ARTUR VREKAJ (12.01.2014)
LAMTUMIRË SOCIALIZËM!Nga SULEJMAN MATO (11.29.2014)
BABAI NËN BARRËN E MOSHËS KUJTONTE NGJYRËN KUQ E ZINga ASLLAN DIBRANI (11.28.2014)
KUR TË JETË E BASHKUAR KOSOVË, ÇAMËRI E SHQIPËRIA DO T'JU THEM ME FAT PAVARËSIA!Nga ASLLAN DIBRANI (11.28.2014)
URIME PËR DITËN E FLAMURITNga AGIM GASHI (11.27.2014)
U DRODH THËLLËZA, ZOG I DLIRËNga PABLO NERUDA (11.27.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2021  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]