E Mërkurë, 04.14.2021, 12:09pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
DITA E VERËS
Nga MARY OLIVER

E Mërkurë, 12.10.2014, 10:53pm (GMT+1)Kush e krijoi botën?
Kush e krijoi mjellmën dhe ariun e zi?
Kush e krijoi karkalecin?
Këtë karkalec dua të them –
këtë që doli nga bari,
ky që ëmbëlsohet nga dora ime,
që lëviz nofullat pas dhe përpara dhe jo poshtë dhe lart,
që vështron përreth me sytë e mëdhenj enigmatik.
Tani ai ngre parakrahët dhe pastron fytyrën deri në fund.
Po tani ai ngre krahët e hapur dhe fluturon tutje.
Nuk e di me saktësi se çfarë është një lutje.
Unë nuk e di si të tregohem i kujdesshëm, si të rrëzohem
në bar, si të bie në gjunjë te bari,
si të jem i lirë dhe i bekuar, si të endem fushave,
gjë që e kam bërë gjithë kohën.
Më thoni çfarë duhet të bëja tjetër?
A nuk vdes çdo gjë më në fund dhe shumë shpejt?
Më thoni çfarë keni ndërmend të bëni
me jetën tuaj pa pranga dhe të çmuar?
Shqipëroi: SINAN KËRPAÇI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
KU MBETI NDERI E DASHURIANga AGIM GASHI (12.10.2014)
LEJLEKUNga DRITËRO AGOLLI (12.10.2014)
DITËT AS S'FLAKEN E AS S'MBLIDHENNga PABLO NERUDA (12.10.2014)
ËNDËRR E PASHË VALBONËNNga TAHIR BEZHANI (12.10.2014)
PËRKTHYESIKushtuar Afrim KoçitNga SINAN KËRPAÇI (12.07.2014)
KA ENDE DASHURINga DRITA LUSHI (12.06.2014)
PRANË MURIT TË NJË SHTËPIENga YEHUDA AMICHAI (12.05.2014)
PRAP PO QAN FLAMURI I GJERGJITNga AGIM GASHI (12.01.2014)
TI JE SYRI QË NUK FLENga ARTUR VREKAJ (12.01.2014)
LAMTUMIRË SOCIALIZËM!Nga SULEJMAN MATO (11.29.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2021  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
 

 
VOAL
[Shko lart]