E Mërkurë, 04.14.2021, 12:42pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
O UJK QË NA HA TË GJITHËVE
Nga SINAN KËRPAÇI

E Enjte, 12.11.2014, 09:54am (GMT+1)Me qimet e ndritshme si argjend
sillesh somnambul nëpër gjumin tim
gojëhapur me plot dhëmbë ujku.

Zbrite nga malet dhe më ruan shtëpinë
që unë kur u çmenda e braktisa:
shtrihesh në krevatin tim si pasha,
dhe s`fle më nën lisa.

Nuk të dua, o zoti ujk në shtëpi,
s`të dua tek e kujtimeve dollibash,
aq më tepër të më nderesh dhe në shtat.
Sa më del gjumi me të zgjuarin flas :
po e marr çiften të mbushur, po iki në fshat…

Dhe do të qëlloj vërtet drejt e në mish
për të thënë fort: kur më kërkon shtëpinë
bëhem ujk, bëhem si ti, bëhem bishë.

Nga libri ne doreshkrim "PUTHJELODHURA"
SINAN KËRPAÇI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
DITA E VERËSNga MARY OLIVER (12.10.2014)
KU MBETI NDERI E DASHURIANga AGIM GASHI (12.10.2014)
LEJLEKUNga DRITËRO AGOLLI (12.10.2014)
DITËT AS S'FLAKEN E AS S'MBLIDHENNga PABLO NERUDA (12.10.2014)
ËNDËRR E PASHË VALBONËNNga TAHIR BEZHANI (12.10.2014)
PËRKTHYESIKushtuar Afrim KoçitNga SINAN KËRPAÇI (12.07.2014)
KA ENDE DASHURINga DRITA LUSHI (12.06.2014)
PRANË MURIT TË NJË SHTËPIENga YEHUDA AMICHAI (12.05.2014)
PRAP PO QAN FLAMURI I GJERGJITNga AGIM GASHI (12.01.2014)
TI JE SYRI QË NUK FLENga ARTUR VREKAJ (12.01.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2021  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
 

 
VOAL
[Shko lart]