E Mërkurë, 04.14.2021, 01:10pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
SA JAM KËTU
Nga PABLO NERUDA

E Mërkurë, 12.17.2014, 10:39am (GMT+1)Sa jam këtu.
Këtu jemi.
Të bindurit, të egërit,
kapelebërësit që jetën shkuan
kokën duke na matur ty e mua
rripa-bërësit
që ngjitur në çdo bel,
të çdo thimthe e botës qëndruan.
Këtu do shkojmë krah për krah
me ato që për fe u ngujuan
me të riun që paksa guerrilat s'i honeps dot
me ata që verbërisht traditën ruajnë
se sot askush s'do të hajë mut.
Por veç
nderit që bie ditë e re,
rinisë së vesës,
mengjezit të botës,
e çdo gjë që rritet e rëndon
nga kohë e hidhëruar:
rendin e pacënuar
për të cilin nevojë kemi ne.
Përktheu: EMIL ASDURIAN


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
VENDI KU KEMI TË DREJTËNga YEHUDA AMICHAI (12.16.2014)
SE PASURI ATDHEU S'JEPNga SULEJMAN MATO (12.13.2014)
LETËR ZOTITNga PËRPARIM HYSI (12.11.2014)
O UJK QË NA HA TË GJITHËVENga SINAN KËRPAÇI (12.11.2014)
DITA E VERËSNga MARY OLIVER (12.10.2014)
KU MBETI NDERI E DASHURIANga AGIM GASHI (12.10.2014)
LEJLEKUNga DRITËRO AGOLLI (12.10.2014)
DITËT AS S'FLAKEN E AS S'MBLIDHENNga PABLO NERUDA (12.10.2014)
ËNDËRR E PASHË VALBONËNNga TAHIR BEZHANI (12.10.2014)
PËRKTHYESIKushtuar Afrim KoçitNga SINAN KËRPAÇI (12.07.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2021  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
 

 
VOAL
[Shko lart]