E Enjte, 04.15.2021, 05:50am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
POETI
Nga SULEJMAN MATO

E Enjte, 12.18.2014, 09:41am (GMT+1)Me pamje filozofike vëren njerëzimin si lëviz,
drejt meskiniteteve të jetës, karrierës, postit,
Ai olimpik, sikur zbret nga lartësitë,
i menduar qendron midis jetës dhe vdekjes.

Nuk qenka në takime ku përplasen fjalë,
Aty ku mediokrit lavdërojnë mediokritetin.
Me sy filozofik vëren një gjethe tek bie,
sikur të zbulonte ligjin e gravitetit.

Ka kohë që s’ka botuar asgjë në gazeta.
Mediokrit fërkojnë duart:-“Dështoi. Heshti…!”
A e dini ku është ? S' ndodhet fare në tokë.
Bën marrëveshje me yjet, me universin.
SULEJMAN MATO


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
LEXONI LIBRIN E FRITZIT...*Nga ZEQIR LUSHAJ (12.17.2014)
SA JAM KËTUNga PABLO NERUDA (12.17.2014)
VENDI KU KEMI TË DREJTËNga YEHUDA AMICHAI (12.16.2014)
SE PASURI ATDHEU S'JEPNga SULEJMAN MATO (12.13.2014)
LETËR ZOTITNga PËRPARIM HYSI (12.11.2014)
O UJK QË NA HA TË GJITHËVENga SINAN KËRPAÇI (12.11.2014)
DITA E VERËSNga MARY OLIVER (12.10.2014)
KU MBETI NDERI E DASHURIANga AGIM GASHI (12.10.2014)
LEJLEKUNga DRITËRO AGOLLI (12.10.2014)
DITËT AS S'FLAKEN E AS S'MBLIDHENNga PABLO NERUDA (12.10.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2021  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
 

 
VOAL
[Shko lart]