E Djelë, 06.20.2021, 01:37pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
ART KULTURË
 
MOSHA IME
Nga THANI NAQO

E Premte, 01.02.2015, 10:08am (GMT+1)


Sa s'më pëlqen të matem me kohë,
Ama, Borës së Parë moshën ja di!
Nga djepi ja pashë të parën fjollë,
Dhe qesha kur zbardhi Dheu i Zi!

Sa s'më pëlqen të matem me thinja,
Edhe kur rruhem le veten të bredhë.
By-by, tropik, po shkoj ku linda,
Enkas të zgjoj Mëllenjën Sqepverdhë!

Sa s' më pëlqen të matem me rrudha,
As me gjurmë e Udhëkryqe në Botë.
Argasja e lëkurës nuk bëhet me pudra,
Përndryshe, kënga, ngjiret me lotë!

Sa s' më pëlqen të matem me kohë,
Ama, Bora e Parë, më mbiu në sy!
Nga djepi ja pashë të parën fjollë,
Dhe qesha kur zbardhi Dheu i Zi!

1 - Janar - 2015


THANI NAQO


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
DUKE DEKORUAR BREDHIN E VITIT TË RINga ARTUR VREKAJ (01.01.2015)
ZHGABA DHE ZHABANga PETRO LUARASI (12.31.2014)
VITI I RI NA JEP SHPRESËNga KUJTIM MATELI (12.31.2014)
NJË FLETË E RRËZUAR!Nga ZEQIR LUSHAJ (12.28.2014)
SONTE NJERËZ ËSHTË ÇASTI SHPIRTIN PËR TA KULLUARMiq e mike gezuar festat e fundvitit!Nga NIKOLL N ULNDREAJ (12.28.2014)
POEZI QË S`MBARON KURRËNga YEHUDA AMICHAI (12.26.2014)
MALLI PËR HERONJTËNga DRITËRO AGOLLI (12.26.2014)
E MARDHURA NË NUMËRIMNga SINAN KËRPAÇI (12.26.2014)
LAMTUMIRË BIRI I BABITNga AGIM GASHI (12.26.2014)
TË DUA KËSHTU...Nga DRITA LUSHI (12.23.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2021  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]