E Djelë, 05.16.2021, 01:16am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
DOSSIER
 
PRESIDENTI GJERMAN GAUK KRITIKON PROTESTAT ANTI-ISLAM

E Enjte, 12.25.2014, 10:25am (GMT+1)


 

Presidenti gjerman, Joakim Gauk ka uruar bashkëkombësit e tij me rastin e Krishtlindjes, duke e shoqëruar atë me një apel për të mirëpritur refugjatët që vijojnë të hyjnë në Gjermani nga vende të ndryshme.

Gauk ka mbajtur fjalimin e tij të përvitshëm me rastin e Krishtlindjeve, që pritet të transmetohet të enjten në televizionin shtetëror.

Në këtë fjalim kreu i shtetit lavdëruar gjermanët për mikpritjen e 200 mijë refugjatëve që kanë mbërritur këtë vit në vendin e tyre, por nga ana tjetër u ka bërë thirrje që të ulin tonet kundër islamit.

Një pjesë të medieve vendase e kanë cilësuar këtë fjalim si një sulm i tërthortë ndaj grupimit të ri kundër islamizimit të Gjermanisë të shfaqur kohët e fundit me një sërë protestash në vend.

Patriotët Europianë, siç e quajnë ata veten, kanë kryer që prej tetorit tubime të përjavshme kundër emigrantëve në vend, sidomos atyre që i përkasin fesë islame.

Në tubimin e të hënës së kaluar në Drsden numri i marshuesve arriti në 17 500 vetë, një shifër rekord. Por Gauk i këshillon gjermanët që të mos kenë frikë nga bota përreth tyre.

Edhe Kancelarja Angela Merkel i ka kritikuar shfaqjet e fundit kundër emigrantëve.
Më shumë se çdo vend tjetër në Europë, Gjermania vazhdon të përballet me një numër mjaft të lartë të kërkesave për azil.

Shumica e azilkërkuesve vijnë nga Lindja e Mesme të cilët largohen për shkak të luftës në Siri dhe Irak, ndjekur më pas nga vendet ballkanike, mes të cilëve ndodhet edhe Shqipëria me Kosovën.

/Shekulli
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SI PËRPIQET SAKSONIA T'I ARRIJË PËRKRAHËSIT E 'PEGIDAS' (12.24.2014)
PEGIDA NË RRJET (12.24.2014)
Ç'ËSHTË PEGIDA? (12.21.2014)
USHTRIA E KUQE E ÇLIROI SERBINË - DHE MENJËHERË FILLOI DHUNIMIN MASIV TË FEMRAVE SERBE (12.21.2014)
PROMOVOHET LIBRI PËR GRUAN E PARË TË PROFETIT MUHAMET (12.19.2014)
10 PREJ TRADHTARËVE MË FAMËKËQINJ TË HISTORISË (12.16.2014)
KRIJUES, VIZIONARË, KURIOZË - KËTA JANË GJENITË (12.16.2014)
MBROJTJA E BREZIT KORALOR NË KALIFORNI (12.15.2014)
ERA DAVUTOGLU DHE TURQIA NE BALLKAN (12.12.2014)
HAREMI I SULLTANIT - ARENA E INTRIGAVE TË PERANDORISË (12.06.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2021  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]