E Djelë, 08.01.2021, 11:09am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
DOSSIER
 
PROJEKTI I SHEKULLIT - ME TUBACIONE NËN DET, UJI I PAQES NGA TURQIA NË QIPRO - Tekst dhe fotogaleri

E Enjte, 01.22.2015, 11:18am (GMT+1)


Turqia do të sigurojë ujin e paqes për ishullin e Qipros, që vuan për ujë, njoftojnë mediet turke.

Në Ankara është mbajtur mbledhja e radhës lidhur me Projektin për furnizimin me ujë të pijshëm të Republikës Turke të Qipros së Veriut.

Ministri për Pyjet dhe Punët Hidrike, Vejsel Erollu dha datën kur do të përfundojë projekti. “Ne kërkojmë që uji të rrjedhë në tubacion e shumta më 20 korrik 2015 në orën 10.59”, deklaroi ministri Erollu.

Ujësjellësi që do të bartë ujin e paqes nga Turqia në Republikën Turke tëQipros së Veriut, 80 kilometra e 151 metra i gjatë, është projekti i parë në botë që transporton ujë duke kaluar detin me sistemin e tubacionit të varur.

“Projekti kushton 1.2 miliard dollarë. Nëpërmjet këtij projekti të madh atdheu mëmë, Turqia, do të sigurojë për bijën e saj Qipron turke 75 milionë metra kub ujë të pijshëm në vit” - tha në fjalën e tij ministri për Pyjet dhe Punët Hidrike, Vejsel Erollu.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
DITA E MARTIN LUTHER KINGUT DHE QYTETI FERGUSON (01.18.2015)
SHTOHEN KRITIKAT NDAJ LËVIZJES ISLAMOFOBE 'PEGIDA' (01.17.2015)
VËRSHIMI PAQËSOR I QYTETARËVE TË RDGJ NË QENDRËN E STAS-it 25 VJET MË PARË (01.16.2015)
ISLAMOFOBIA NUK ËSHTË NJË MITNga CONOR FRIEDERSDORF (01.16.2015)
UMBERTO ECO - JEMI NË LUFTË, ISIS ËSHTË NAZIZMI I RI (01.12.2015)
'Wall Street Journal' dhe 'Guardian' -  SI TË LUFTOHET EKSTREMIZMI ISLAMIK NË EVROPË?! (01.12.2015)
TRIDHJETË VJET NGA THIRRJA E PARË ME CELULAR NË BRITANI (01.12.2015)
30 SHPREHJE LATINE TË SHPJEGUARA - NGA AD HOC, CASUS BELI, BONA FIDE (01.11.2015)
PENA ËSHTË MË E FORTË SE SHPATANga ALISON GEE, BBC (01.10.2015)
CHARLIE HEBDI - HISTORIK KUNDËRTHËNIESH (01.08.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2021  
D H M M E P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
 

 
VOAL
[Shko lart]