E Enjte, 01.27.2022, 12:35pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
HOLLYWOOD
 
LAMTUMIRË LOUIS ZAMPERINI - HEROI I FUNDIT I ANGELINA JOLIE
Protagonisti i vërtetë i 'Unbrokën' vdiq nga pneumonia në moshën 97 vjeçare

E Djelë, 07.06.2014, 10:31am (GMT+1)


Voal-online.ch - Ishte kampion i garës së vrapimit 5 000 metra në skuadrën amerikane në Olimpiadën Botërore të Berlinit, i mbijetuar për 47 ditë në mes të peshkaqenëvve në Paqësor dhe burgut japonez në Luftën e Dytë Botërore. Një jetë si një film, me një ironi të fatit në fund të jetës: Louis Zamperini ka vdekur 97 vjeç, pak muaj para se "Unbroken", filmi i ri i Angelina Jolie kushtuar historisë së jetë së tij, të dalë në kinema, çka është parashikuar të ndodhë më 25 dhjetor në SHBA e pastaj në Evropë në fillim të vitit 2015.

Një pneumoni (ftohje) fatale pak muaji para se të shtrohet qilimi i kuq: Zamperini ka vdekur në shtëpi i rrethuar nga më të dashurit e tij "pasi kishte luftuar 40 ditë për jetë a vdekje", thuhet në komunikatën e shpërndarë nga familja.

Louis për pak muaj nuk arriti të lindte qytetar italian: ai lindi më 1917 në qytezën Olean pranë New Yorkut ku baba Antonio e mama Luisa ishin vendosur pasi ishin larguar nga Italia. Zamperini ishte dy vjeç kur familja i transferua në Torrance, në Kaliforninë e Jugut. Këtu zë fill rrjedha e gjatë e historisë së SHBA dhe e Shekullit XX. Nëse nuk pasuroheshin nga mafia, italoamerikanët që afirmoheshin si vëllezërit Joe e Dominic Di Maggio do të pasuroheshin nga sporti. Atletika për Louis, si për Di Maggiot bejsbolli, ishte mënyra për t'iu shpëtuar telasheve dhe mjerimeve të rrugës. E kështu, nga pista në pistë, në vitin 1936 "Tornado" i Torrances do të vraponte e do të fitonte në Berlin bashkë me vrapuesin me ngjyrë Jesse Owens: duatrokitur nga shumëkush dhe nga vetë Hitleri i cili kërkoi ta takonte dhe t'ia shprehte admirimin e tij.

Nga Olimpiada në luftë, oficer dhe bomardues në bombardierët amerikanë në Paqësor. Rrëzuar në vitin 1943, Zamperini mbijetoi në oqean për 47 ditë, por u kap nga japonezët dhe u torturua gjatë qëndrimit në burg. Kur u kthye në atdhe, dy vjet më vonë, zbuloi fenë. Në vitin 1981, pishtarmbajtës në Olimpiadën Botërore të Tokios, kërkoi më kot t'i takonte torturuesit e tij. Pa fat.

Tani vjen filmi, për një jetë që është vetvetiu një skenar i shkruar, dhe komenti i Angelina Jolie: "Është një humbje e papërshkrueshme. Jemi të gjithë mirënjohës ndaj tij që na i pasuroi jetët tona ngaqë patëm fatin ta njohim." (ANSA).
Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
KEATON E DOUGLAS PËR HERË TË PARË BASHKË NË NJË SHESH XHIRIMI (07.04.2014)
ZBULOHET RINIA E ERRËT E ANGELINA JOLIE (07.04.2014)
JAMES BOND NË MOSKË PËRMES NJË EKSPOZITE (06.30.2014)
FILMI 'THIRD PERSON' (06.29.2014)
ITALIA MIRATON NJË LIGJ VETËM PËR GEORGE CLOONEYN (06.29.2014)
SHBA - KA VDEKUR KËNGËTARI DHE KOMPOZITORI BOBBY WOMACK (06.28.2014)
ARRESTOHET PËR SJELLJE TË DHUNSHME AKTORI SHIA LABEOUF (06.27.2014)
LANA DEL REY KRYESON LISTËN E ALBUMEVE NË SHBA (06.27.2014)
ANGELINA JOLIE - SERBËT JANË KRIMINELË (06.24.2014)
KOMPOZITORI UDHËHEQ JURINË E FESTIVALIT TË VENEDIKUT (06.23.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Janar 2022  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]