E Shtunë, 06.19.2021, 05:14am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
HOLLYWOOD
 
NDAHET NGA JETA AKTORJA FATEN HAMAMA - IKONË ARABE E FILMIT

E Djelë, 01.18.2015, 02:46pm (GMT+1)


Familjarët e aktores së njohur të Egjiptit, Fatan Hamam, që ishte një ikonë e filmit arab dhe ish-bashkëshorte e aktorit, Omar Sharif, i kanë konfirmuar raportet për vdekjen e saj në moshën 83 vjeçare.

Rrethanat e vdekjes së saj nuk janë bërë publike menjëherë.

Ajo ishte e njohur si Zonjë e ekranit arab dhe ishte njëra nga aktoret më të nderuara në Lindjen e Mesme.

Ajo për herë të parë ishte paraqitur në film në vitin 1940, kur i kishte pak më tepër se 10 vjet.

Aktorja e ndjerë, Fatam Hamama, ka luajtur në afro 100 filma dhe ka punuar me mjeshtër të mëdhenj të industrisë së filmit në Egjipt, përfshirë Youssef Chahine.

Ajo shpeshherë ka luajtur së bashku me aktorin e njohur, Omar Sharif, i cili ishte pjesëtar i religjionit të krishterë, por e kishte pranuar fenë islame për tu martuar me të.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
FILMI 'SNAJPERI AMERIKAN' - KANDIDAT PËR OSKAR (01.17.2015)
KATY PERRY PËRGATITET PËR KONCERTIN E SUPERBOLLIT (01.14.2015)
CEREMONIA E 'GLOBIT TË ARTË' - PLATFORMË E SOLIDARIZIMIT ME FRANCEZËT DHE FJALËN E LIRË (01.13.2015)
GOLDEN GLOBE - FILMIT RUS 'LEVIATHAN' (01.12.2015)
NDËRRON JETË ANITA EKBERG - MUZA E FELLINIT -  E PAHARRUESHME NË SKENËN ME MASTROIANINProtagonistja e "Dolce vita" të Fellinit u shua në moshën 83 vjeçare në një spital të Romës (01.11.2015)
80 VJETORI I LINDJES SË LEGJENDËS SË MUZIKËS ELVIS PRESLEY (01.08.2015)
NDAHET NGA JETA NË MOSHËN 71 VJEÇARE AKTORI EDWARD HERRMANN (01.01.2015)
NGJARJET QË TRONDITËN DHE BEFASUAN BOTËN E SHOUBIZNESIT MË 2014 (12.30.2014)
FILMI THE INTERVIEW - SOT NË QINDRA KINEMA AMERIKANE (12.25.2014)
OBAMA MIRËPRET SHFAQJEN E FILMIT 'THE INTERVIEW' (12.24.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2021  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 

 
VOAL
[Shko lart]