E Enjte, 05.13.2021, 07:24am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
HOLLYWOOD
 
FSHATARI AFGAN - I PËRNDJEKUR PSE SHPËTOI USHTARIN AMERIKAN

E Enjte, 01.22.2015, 10:41am (GMT+1)


Marcus Luttrell, dhjetor 2013Një fshtar afgan, i cili rrezikoi jetën e tij për ta mbrojtur nga vrasja e talebanëve një ushtar amerikan, tash e gjen veten duke u lutur për ndihmë dhe është i zhgënjyer, ngase askush nuk është përgjigjur në thirrjet e tij.

Kur Mohammad Gulab e kishte gjetur të plagosur me armë të rënda ushtarin Marcus Luttrell, pas një përleshjeje me talebanët në malet verilindore të Afganistanit, në qershor të vitit 2005, Hollywoodi ishte gjëja e fundit që atij i kishte shkuar në mendje.

Qëllimi i Golabit ishte që ta mbronte ushtarin amerikan, duke e marrë atë dhe dërguar në fshatin e tij për ta mbrojtur atë nga militantët.

Në fund, Luttrell ishte i vetmi pjesëtar i ekipit të tij që shpëtoi dhe tregoi operacionin e tyre ushtarak. Këtë histori, Luttrell e ka përshkruar në librin e tij që më vonë u bë film i njohur i quajtur "Lone Survivor”.


Presonazhi Gulab në filmin „Lone Survivor” image

Gulab, një banor i provincës Kunar, jetonte si një njëri i veçuar në Afganistan, për t'iu shmangur ndëshkimit, teksa ëndërronte marrjen e azilit në Shtetet e Bashkuara.

Gulab i ka thënë shërbimit të Radios Evropa e Lirë në Afganistan se tashmë ai është i zhgënjyer.

“Kur filmi u lansua, të gjithë e kuptuan historinë time”, thotë ai.

“Kjo do të thotë se unë duhet ta braktis familjen dhe atdheun tim. Edhe miqtë e mi u bënë armiqtë e mi. Unë dhe familja ime jemi në rrezik për t'u vrarë”, thotë ai.

Gulab ka jetuar i fshehur për vite me radhë. Ai thotë se në mënyrë të vazhdueshme ka qenë i kërcënuar nga telebanët ndërsa anëtarët e grupit militantë,  ia kanë djegur shtëpinë dhe ia kanë vrarë një kushëri.

Avokati i migracionit në New York, Michael Wildes, është angazhuar dhe ka punuar që Gulab të marrë statusin e azilantit në Shtetet e Bashkuara. Në fillim të këtij muaji, Wildes me ndihmën e zyrtarëve amerikanë, ka arritur që ta marrin Gulabin dhe familjen e tij dhe ta dërgojnë atë në një vend të tretë.

“Departamenti i Sigurisë Kombëtare, është duke e shqyrtuar dosjen e tij për të përcaktuar nëse ai dhe familja e tij, do të vendosen në Shtetet e Bashkuara, bazuar në atë që ai ka bërë”, i ka thënë avokati Wildes të hënën, televizionit Fox News.

Është e qartë se ai nuk është i impresionuar me procesin e gjatë dhe burokratik ,por është i vetëdijshëm se pavarësisht rreziqeve mbrojtja e e ushtarit amerikan, ishte çështje e nderit.

"E dija që shpëtimi i ushtarit amerikan do të ishte një rrezik i madh për mua dhe familjen time. Ky rrezik nuk vinte vetëm nga militantët, por edhe nga banorët vendas që më pyesnin se pse unë e kisha shpëtuar një amerikan".

"Por, për shkak të traditave tona afgane, unë e lejova atë që të qëndronte si mysafir. I thashë ushtarit amerikan se çdo afgan duhet ta mbrojë mysafirin e tij”, përfundon Gulab. (rel)
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
JA DHJETË FEMRAT MË TË BUKURA TË TË GJITHA KOHËVE (01.19.2015)
NDAHET NGA JETA AKTORJA FATEN HAMAMA - IKONË ARABE E FILMIT (01.18.2015)
FILMI 'SNAJPERI AMERIKAN' - KANDIDAT PËR OSKAR (01.17.2015)
KATY PERRY PËRGATITET PËR KONCERTIN E SUPERBOLLIT (01.14.2015)
CEREMONIA E 'GLOBIT TË ARTË' - PLATFORMË E SOLIDARIZIMIT ME FRANCEZËT DHE FJALËN E LIRË (01.13.2015)
GOLDEN GLOBE - FILMIT RUS 'LEVIATHAN' (01.12.2015)
NDËRRON JETË ANITA EKBERG - MUZA E FELLINIT -  E PAHARRUESHME NË SKENËN ME MASTROIANINProtagonistja e "Dolce vita" të Fellinit u shua në moshën 83 vjeçare në një spital të Romës (01.11.2015)
80 VJETORI I LINDJES SË LEGJENDËS SË MUZIKËS ELVIS PRESLEY (01.08.2015)
NDAHET NGA JETA NË MOSHËN 71 VJEÇARE AKTORI EDWARD HERRMANN (01.01.2015)
NGJARJET QË TRONDITËN DHE BEFASUAN BOTËN E SHOUBIZNESIT MË 2014 (12.30.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2021  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 

 
VOAL
[Shko lart]