E Enjte, 05.13.2021, 07:52am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
Berisha: Encklopedia - doktrinë raciste
E Hënë, 09.28.2009, 08:29pm (GMT+1)

Menjëherë pas kthimit nga New Yorku, Kryeministri Berisha u ndal në çështjet kryesore të bisedave në New York. Gjatë fjalës së tij ai iu përgjigj edhe pyetjeve të gazetarëve lidhur me enciklopedinë maqedonase dhe debatet mbi librin Historia 12.

Kryeministri Berisha e ka cilësuar enciklopedinë maqedonasë si një shpërthim racist ndaj shqiptarëve, por që ngelet në stadin e enciklopedisë. “Shqiptarët nuk duhet të impresionohen nga asnjë ndërhyrje nga ata që kanë probleme me identitetin e tyre”, u shpreh Berisha. Doktrina antishqiptare sipas tij, është shkruajtur sepse maqedonasit kanë pasiguri etnike, janë në përpjekje të kërkimit të identitetit. “Ata e falsifikojnë historinë, janë në kërkim të identitetit të tyre, shqiptarët kanë qënë dhe janë këtu në të gjitha kohërat”, shprehet kryeministri Berisha. Ai gjithashtu tha që pati mundësinë të bisedonte edhe me Presidentin e Maqedonisë Georgi Ivanov, i cili i ka premtuar se do të ndërhyjë në zhbllokimin e situatës.

I pyetur në lidhje me debatin e ditëve të fundit në shtypin shqiptar për politizimin e fakteve historike në librin Historia 12, Berisha është shprehur se e ka ndjekur debatin por ende nuk ka lexuar tekstin. “Kërkesa ime është: Historia duhet të jetë e vërtetë dhe objektive, të paraqesë faktet vërtetësisht”, theksoi Berisha. Përsa i përket politizimit Berisha shprehet se, opozitës nuk mund ti mohoen faktet historike, sic janë negociatat për asocim-stabilizimin të hapura në 2003 , apo Karta e Adriatikut.
“Historia nuk është bardhë e zi. Nuk luaj me historinë luaj me të ardhmen”, tha Berisha. Sipas tij, notat politizuese janë të një stadi të prapambetur. Ai pohon se do ti duhet Ministrisë së Arsimit të shqyrtojë përmbajtjen e tekstit. (http://www.balkanweb.com)


(m.a/BalkanWeb)

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Shqiptarët e Maqedonisë dhe manipulimi i tyre...Nga Agron Alibali (09.27.2009)
Ahmeti: Lojaliteti ynë do të varet nga lojaliteti i shtetit (09.26.2009)
Komisioni Evropian mbështet financiarisht Kosovën (09.25.2009)
BBC: SIDNI SI ASNJËHERË TJETËR (Fotoreportazh) (09.25.2009)
Shkencëtarët gjejnë prova të qarta të pranisë së ujit në Hënë (09.25.2009)
RTK: 10 mijë 500 qytetarë serbë janë pajisur me letërnjoftime të Kosovës (09.24.2009)
Kosova promovon pavarësinë në Nju Jork (09.24.2009)
Kim Mehmeti: Maqedonia po na shpall luftë hapur (09.23.2009)
Zëri i Amerikës: Rifillon prodhimi i verës në Rahovec (09.23.2009)
BBC: Mbyllen zyrat për pasaporta të Serbisë (09.23.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2021  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]