E Mërkurë, 04.14.2021, 01:09pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
Shqiptarët në Maqedoni protestojnë kundër enciklopedisë
E Martë, 09.29.2009, 08:33pm (GMT+1)

 

 

 

Nxënësit shqiptarë të shkollave të mesme të Tetovës kanë protestuar sot rrugëve të qytetit duke kërkuar tërheqjen e enciklopedisë maqedonase. Ndërkohë, ka reaguar edhe Athina zyrtare, duke thënë se Shkupi vazhdimisht po shtrembëron historinë.

 

Të provokuar rëndë nga “enciklopedia” maqedonase nxënësit shqiptarë të shkollave të mesme të Tetovës marshuan sot rrugëve të këtij qyteti, duke kërkuar tërheqjen e menjëhershme të “enciklopedisë” .

“Poshtë enciklopedia”, “Jo shtrembërimit të historisë”, brohorisnin nxënësit shqiptarë përderisa marshonin drejt sheshit kryesor të qytetit, ku u ndalen dhe për një kohë i mbajtën të bllokuara rrugët kryesore që lidhin Tetovën.

Pas nxënësve të shkollave të mesme, nesër në Tetovë me fillim në orën 12:00 do te protestojnë studentet e dy universiteteve shqiptare, të përkrahur edhe nga Shoqata për mbrojtjen dhe afirmimin e identitetit kombëtar.

Një ditë më vonë, të enjten me fillim në orën 14:00, protestat do të kalojnë në Shkup. Në organizim të Bashkimit Demokratik Kombëtar organizohet një protestë gjithëpopullore para Qeverise se Maqedonisë

Ish –presidenti i vendit, lider i opozitës maqedonase, Branko Cervenkovski kërkoi nga kreu shtetëror qe të distancohen nga enciklopedia.

“LSDM edhe një herë e fton presidentin Ivanov dhe kryeministrin Gruevski të distancohen nga pjesët kontestuese në enciklopedi, në të kundërtën del se kreu shtetërorë e miraton dhe pajtohet me përmbajtjen e kësaj enciklopedie”, ka deklaruar Kryetar i LSDM-së, Branko Cërvenkovski.

Me reagim ndaj Enciklopedisë maqedonase, sot është paraqitur edhe Athina zyrtare. Ministria e Jashtme e Greqisë vlerëson se Shkupi vazhdimisht ka shtrembëruar historinë dhe se kjo tanimë është bërë traditë. (http://www.rtklive.com)

 

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Greqi: Maqedonia shtrembëron historinë (09.29.2009)
Komisioni Evropian: Serbia ta trajtojë kufirin me Kosovën si kufi shtetëror (09.29.2009)
Ballkani në BE si rajon i tërë (09.29.2009)
Berisha: Encklopedia - doktrinë raciste (09.28.2009)
Shqiptarët e Maqedonisë dhe manipulimi i tyre...Nga Agron Alibali (09.27.2009)
Ahmeti: Lojaliteti ynë do të varet nga lojaliteti i shtetit (09.26.2009)
Komisioni Evropian mbështet financiarisht Kosovën (09.25.2009)
BBC: SIDNI SI ASNJËHERË TJETËR (Fotoreportazh) (09.25.2009)
Shkencëtarët gjejnë prova të qarta të pranisë së ujit në Hënë (09.25.2009)
RTK: 10 mijë 500 qytetarë serbë janë pajisur me letërnjoftime të Kosovës (09.24.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2021  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]