E Mërkurë, 04.14.2021, 12:11pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
Hyseni: Iraku e Mariutania premtojnë njohjen e Kosovës
E Mërkurë, 09.30.2009, 08:29am (GMT+1)

 

 

Gjatë vizitës së tij në New York, ministri Skënder Hyseni ka vijuar takimet me homologë të vendeve që ende nuk e kanë njohur Kosovën. Qëllimi i këtyre takimeve ka qenë lobimi për pavarësinë e Kosovës, ndërsa temë kryesore ka qenë procesi i njohjeve, rëndësia e tij si dhe kërkesa e ripërsëritur e Qeverisë së Kosovës për njohjen e pavarësisë së Kosovës. Kështu, nё takime tё veçanta, ministri Hyseni ёshtё takuar me ministrin e Punëve tё Jashtme tё Irakut, z. Hoshyar Zabari dhe me ministren e Punëve tё Jashtme tё Mauritanisё, znj. Naha Mint Mouknass.

Nё takimin me ministrin e Jashtёm tё Irakut, ministri Hyseni ka folur pёr pёrparimin e arritur nё Kosovё, kontributin e pavarёsisё sё Kosovёs pёr paqën dhe stabilitetin nё rajon dhe ka ripёrsёritur thirrjen pёr njohjen e shtetit tё Kosovёs nga Iraku. Nga ana e tij, homologu irakian e ka siguruar ministrin Hyseni se kёrkesa pёr njohjen e Kosovёs ёshtё duke u studiuar sё afёrmi dhe se kёtё kёrkesё do t’ia pёrcjellё Qeverisё sё tij. Ministri Zabari, gjithashtu, ёshtё shprehur se “ne e kuptojmё tё drejtёn e popujve pёr vetёvendosje”.

Edhe nё takimin me ministren e Punёve tё Jashtme tё Mauritanisё, znj. Naha Mint Mouknass, ministri Hyseni ka ripёrsёritur thirrjen pёr njohjen e shtetit tё pavarur dhe sovran tё Kosovёs, ndёrsa ka folur pёr rёndёsinё dhe nevojёn e përshpejtimit të procesit tё njohjeve. Ministrja Mint Mouknass, nga ana e saj, ёshtё shprehur se kёrkesёs pёr njohje do t’i kushtohet vёmendje e posaçme dhe se vendimi do tё merret nё kohёn e duhur. Ajo, e ka siguruar ministrin Hyseni se do t’ia pёrcjellё kёrkesёn pёr njohje autoriteteve mё tё larta tё vendit tё saj. (http://www.rtklive.com) (http://balkanweb.com)

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Shqiptarët në Maqedoni protestojnë kundër enciklopedisë (09.29.2009)
Greqi: Maqedonia shtrembëron historinë (09.29.2009)
Komisioni Evropian: Serbia ta trajtojë kufirin me Kosovën si kufi shtetëror (09.29.2009)
Ballkani në BE si rajon i tërë (09.29.2009)
Berisha: Encklopedia - doktrinë raciste (09.28.2009)
Shqiptarët e Maqedonisë dhe manipulimi i tyre...Nga Agron Alibali (09.27.2009)
Ahmeti: Lojaliteti ynë do të varet nga lojaliteti i shtetit (09.26.2009)
Komisioni Evropian mbështet financiarisht Kosovën (09.25.2009)
BBC: SIDNI SI ASNJËHERË TJETËR (Fotoreportazh) (09.25.2009)
Shkencëtarët gjejnë prova të qarta të pranisë së ujit në Hënë (09.25.2009) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2021  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]