E Mërkurë, 04.14.2021, 12:51pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
ARKIV - GAZETA SPORTIVE ITALIANE I QUAN BISHA ULTRASIT SERBË QË SHKAKTUAN TRAZIRAT E TETORIT 2010 -STANKOVIÇ KËRKON NDJESË
E Djelë, 10.19.2014, 12:58pm (GMT+1)


VOAL - Kthehemi 4 vjet pas. Pikërisht më 13 Tetor 2010 menjëherë pas ndeshjes të ndërprerë Itali-Serbi për shkak të trazirave të shkaktuara nga ultranacionalsitët serbë. „Le Bestie", Bishat – cilësohen me gërma të mëdha që në faqen e parë ultrasit serbë në tetorin e 2010, nga La Gazzetta dello Sport, gazeta kryesore sportive në Itali, për shkak të dhunës në stadiumin e Gjenovës kur gjithçka degradoi në kaos, kur ultrasit serbë dogjën një flamur shqiptar. Ja çfarë shkruan gazeta sportive italiane në kopertinë: „Ultranacionalistët serbë shkaktojnë kaos në Gjenovë: loja nisi, por u ndërpre. Italia do ta fitojë 3-0 në tavolinë. Ndeshje dhune, të plagosur dhe të arrestuar gjatë natës të gjatë në Marassi“. La Gazzetta dello Sport e ka zgjedhur ta përfshijë gjithashtu në kopertinë edhe fotografinë e ultrasit Ivan Bogdanovic, i cili i udhëhoqi trazirat në ndeshjen në Itali gjatë 2010, dhe u shfaq në fushë edhe në ndeshjen Shqipëri-Serbi.

Italianët ishin shumë të ndjeshëm kur e panë Bogdaniviçin më 14 tetorit në Beograd në fushën e stadiumit Partizani ku po luhej ndeshja Shqipëri-Serbi dhe e fiksuan menjëherë në fotografi të cilat bënë xhiron e botës.

Në kopertinën e gazetës sportive italiane, botuar katër vite më parë, lexohet po ashtu në kopertinë titulli: „Stankoviç në lot: „Kërkoj ndjesë!“. Është fjala për lojtarin e kombëtares serbe Dejan Stanković që asaj kohe luante me INTER-in. Stanković natyrisht nuk kishte asnjë faj dhe përgjegjësi për atë që u bë në Gjenovë, opr megjithatë kërkoi ndjesë.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
STUDIMI - JA PSE NA QUAJNË SHQIPTARË DHE PSE I QUAJMË SHKIJELibri 'Shqiptar dhe shqa - Histori popujsh përmes dy emrave etnikë' i Bardhyl DemirajtNga Prof. ANILA OMARI (10.19.2014)
SERBI-SHQIPËRI, 10 EPISODE QË INJOROI UEFANga MAKS XHARDINI, Toscana News (10.19.2014)
MBRËMJA E FERRIT NË BEOGRAD DHE QASJA E FORMIMIT TË ORGANEVE TË REJA TË SHTETIT NË KOSOVËVështrim nga SKËNDER MULLIQI (10.19.2014)
KORI SERB I BRETKOSAVE DHE SHQIPTARËTNga AUREL DASARETI, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike (dasaretiaurel@yahoo.com.au) (10.19.2014)
CILI ËSHTË FAJI SHQIPTAR, SPORTIV APO ZYRTAR?Nga SAIMIR LOLJA (10.18.2014)
17 TETOR 2012 - KUR CAMERON PERSONALISHT I KËRKONTE UEFA-s SANKSIONE KUNDËR SERBISËPas thirrjeve raciale ndaj futbollistëve britanikë nga fansat gjatë ndeshjes për moshat nën 21 vjeç (10.18.2014)
PIKTORI AVNI DELVINA GRAFIKA MIQËSORE POR EDHE IRONIKE PAS DEKLARATËS BOMBË TË SHEFIT TË UEFA-S (10.18.2014)
FEDERATA SHQIPTARE E FUTBOLLIT DO 3 PIKËT, JA 12 PIKAT E MBROJTJES NË UEFA (10.17.2014)
FSHF DO 3 PIKËT, JA 12 PIKAT E MBROJTJES NË UEFA (10.17.2014)
'SHKOLLAT  SHQIPTARE'VAZHDË  E  KONGRESIT  ANTIKOMBTAR  TË  1972... Në 70 vjetorin e permbytjes së Shqipnisë...Nga FRITZ RADOVANI (Pjesa I) (10.17.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2021  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]