E Mërkurë, 04.14.2021, 12:36pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
PSE GJYKOJ SE DRONIN E LËSHUAN AGJENTË TË BEOGRADIT
Nga GJERGJ KARAISKAJ

E Hënë, 10.20.2014, 08:35am (GMT+1)


Dëgjova mediat shqiptare dhe të huaja si dhe reagimet e shumë palëve dhe pasi i sheshova mirë po jap variantin tim, duke u mbështetur  edhe në përvojën e marrëdhënieve shqiptaro-serbe këto 70 vjetët e fundit; pra që nga themelimi i Partisë Komuniste Shqiptare prej tyre më 8 nëntor të vitit 1941.

Kur dëgjova se pala serbe nuk do të lejonte asnjë shqiptar në Stadiumin e Beogradit, mendova: Pse po na e bëjnë këtë nder serbët?

Midis tifozëve do të kishte patjetër edhe agjentë të Beogradit në proporcion me numrin që do t'i takonte masës së tifozëve, të cilët mund të shkaktonin trazira që do të ishin në dëm të skuadrës sonë.

Siç ka ndodhur edhe ndonjëherë tjetër në ndeshjet ndërkombëtare, kur janë hedhur sende të forta dhe fishekzjarrë në fushë, gjoja nga entuziazmi. Por kjo masë e Serbisë nuk paskësh qenë për të bërë nder... ata ishin të sigurtë se duke përdorur edhe një presion psikologjik kundër lojtarëve tanë, siç ishte kontrolli i ekzagjeruar policor dhe thirrjet e stadiumit për vrasjen e shqiptarëve, do të korrnin një fitore të lehtë dhe të thellë, pa u shqetësuar nga grupe të tjera tifozësh. Por, kur kjo nuk ndodhi, përkundrazi, loja mori një drejtim të papëlqyer për skuadrën serbe, ata për një çast e ndjenë veten shumë keq, pasi kishin përdorur dhe gjithçka që rrezikonte pezullimin e lojës dhe dhënien e trepikëshit skuadrës sonë, siç ishin hedhja e sendeve dhe fishekzjarreve në fushë, që çoi në ndalimin e lojës nga arbitrat.

Në këto kushte të vështira, serbët u detyruan të përdornin planin B, me hedhjen e dronit mbi fushë, me hartë dhe flamur për të shpëtuar çfarë mund të shpëtohej. Pse në atë çast? Kur gjithçka ishte në favorin tonë? Pse e ulën në fushë dhe nga ana serbe e fushës?

Për të provokuar më mirë. Pse në hartën etnike kishin përfshirë edhe Korfuzin, që nuk ka qenë kurrë e banuar nga shqiptarë dhe nuk ekziston në asnjë hartë të botuar deri më sot?

Për të përfshirë edhe Greqinë në atë të ashtuquajtur provokim. Nuk kam as dyshimin më të vogël se ai ose ata që e përgatitën dronin dhe e lëshuan atë janë agjentë të Beogradit. Por për fat të keq, edhe disa gazetarë të keqpaguar në disa media ranë pre e këtij provokimi, sepse u habitën nga mënyra e fluturimit të dronit dhe sepse nuk donin t'ua merrte kush meritën e aftësisë teknike. Duke bërë kështu pa dashje punën e agjenturës serbe. Kjo gjë vjen dhe nga puna këmbëngulëse që kanë bërë për vite me radhë disa media të rëndësishme për promovimin e legenave kudo që ndodhen.

Spiuni cilado qoftë etnia apo përkatësia shtetërore e tij, u ka bërë pjesës më të keqe të serbëve siç ka ndodhur edhe në të kaluarën… më shumë punë se sa e mendonin edhe ata vetë. Agjenturës serbe i duhej ta dekonspironte spiunin për të treguar përkatësinë etnike të tij dhe e urdhëruan atë të dekonspirohej, pavarësisht se bëjnë sikur ngulin këmbë për dikë tjetër, siç është rasti i vëllait të kryeministrit Rama.

Pra, nuk kemi një provokim të madh të serbeve dhe një fare të vogël të shqiptarëve siç thonë disa, por vetëm dy provokime të serbëve.

GJERGJ KARAISKAJ


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
KRISTO FRASHËRI - HISTORIA, NGJESHUR NË NJË NDESHJE (Intervistë) (10.20.2014)
ARKIV - GAZETA SPORTIVE ITALIANE I QUAN BISHA ULTRASIT SERBË QË SHKAKTUAN TRAZIRAT E TETORIT 2010 -STANKOVIÇ KËRKON NDJESË (10.19.2014)
STUDIMI - JA PSE NA QUAJNË SHQIPTARË DHE PSE I QUAJMË SHKIJELibri 'Shqiptar dhe shqa - Histori popujsh përmes dy emrave etnikë' i Bardhyl DemirajtNga Prof. ANILA OMARI (10.19.2014)
SERBI-SHQIPËRI, 10 EPISODE QË INJOROI UEFANga MAKS XHARDINI, Toscana News (10.19.2014)
MBRËMJA E FERRIT NË BEOGRAD DHE QASJA E FORMIMIT TË ORGANEVE TË REJA TË SHTETIT NË KOSOVËVështrim nga SKËNDER MULLIQI (10.19.2014)
KORI SERB I BRETKOSAVE DHE SHQIPTARËTNga AUREL DASARETI, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike (dasaretiaurel@yahoo.com.au) (10.19.2014)
CILI ËSHTË FAJI SHQIPTAR, SPORTIV APO ZYRTAR?Nga SAIMIR LOLJA (10.18.2014)
17 TETOR 2012 - KUR CAMERON PERSONALISHT I KËRKONTE UEFA-s SANKSIONE KUNDËR SERBISËPas thirrjeve raciale ndaj futbollistëve britanikë nga fansat gjatë ndeshjes për moshat nën 21 vjeç (10.18.2014)
PIKTORI AVNI DELVINA GRAFIKA MIQËSORE POR EDHE IRONIKE PAS DEKLARATËS BOMBË TË SHEFIT TË UEFA-S (10.18.2014)
FEDERATA SHQIPTARE E FUTBOLLIT DO 3 PIKËT, JA 12 PIKAT E MBROJTJES NË UEFA (10.17.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2021  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]