E Mërkurë, 04.14.2021, 12:20pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
INTERVISTË-PRESS
 
Enciklopedia politike
E Martë, 09.22.2009, 05:41pm

Enciklopedia e Maqedonisë, e hartuar nga Akademia e Shkencave dhe e Arteve e këtij vendi, mbështetet në fakte të shtrembëruara historike. Këtë vlerësim japin deputetët e Kuvendit të Kosovës.

Enciklopedia e Maqedonisë, e hartuar nga Akademia e Shkencave dhe e Arteve e këtij vendi, ka shtrembëruar faktet historike për shqiptarët, në përpjekje të prezantimit të një identiteti të pavërtetë maqedonas, thonë përfaqësuesit e legjislativit të Kosovës.

Abdurrahman Aliti: Enciklopedi me të pavërteta historike
E Martë, 09.22.2009, 12:21pm
Ish-politikani dhe diplomati shqiptar në Maqedoni, Abdurrahman Aliti, në një prononcim për BBC-në, e ka quajtur botimin e Enciklopedisë Maqedonase një primitivizëm shkencor që, thotë ai, do t'u sjellë më shumë dëm vetë maqedonasve.

Me zotin Aliti bisedoi Seladin Xhezairi dhe fillimisht e pyeti se si vëzhgues si e shikonte paraqitjen e Enciklopedisë dhe polemikat që po e shoqërojnë publikimin e saj?

 

Ali Aliu: Ajo enciklopedi nxit urrejtje dhe racizëm. Shkakton destabilizim
E Hënë, 09.21.2009, 05:59pm
Ali Aliu, akademik, shkrimtar, eseist, kritik letrar dhe përkthyes shqiptar nga Maqedonia, e bën këtë konstatim me një indinjatë të thellë. Është njohur me këtë ngjarje vetëm përmes shtypit dhe televizioneve, pasi prej shumë javësh ndodhet në Prespë në vendlindje, atje ku zgjedh të kalojë verën çdo vit.
Gazeta 55: Pas skandalit të encklopedisë, historianët shqiptarë ndihen përgjegjës, por s'ka dorëheqje as mes tyre, as mes politikanëve
E Hënë, 09.21.2009, 07:24am
Akademikët shqiptarë pohojnë se që nga fillimi i punës për Enciklopedinë janë distancuar nga përmbajtja e saj. Kështu ka deklaruar për një rrjet televiziv vendor, akademiku Alajdin Abazi. Përgjegjësinë për përmbajtjen e dyshimtë të historisë shqiptare në këtë enciklopedi nuk e merr as Shukri Rahimi i cili figuron si redaktor i enciklopedisë në pjesën e historisë shqiptare.
New York Times: Liria e shtypit (Editorial)
E Djelë, 09.20.2009, 12:49pm

Kongresi dhe Presidenti Obama u vunë të enjten në provë ndaj përkushtimit të tyre për lirinë e shtypit dhe për ta mbajtur qeverinë të verifikueshme. Komiteti Juridik i Senatit pritet të marrin në shqyrtim një projektligj federal që do të mbrojë të drejtën e publikut për të pasur informim vital rreth punës së qeverisë së tij. Por disa senatorë janë duke provuar ta dobësojnë projektligjin, dhe Shtëpia e Bardhë ka dërguar sinjale të përziera.

Washington Post: Sulmi raketor
E Shtunë, 09.19.2009, 07:18am
Sekretari i Mbrojtjes i Shteteve të Bashkuara, Robert Gejts, tha se vendimi i administratës Obama për tërheqje nga planet për sistemin mbrojtës raketor në Poloni dhe Çeki, ishte i mbështetur “pothuajse ekskluzivisht” në “vlerësimet e ndryshuara të inteligjencës”, lidhur me kapacitetet raketore të Iranit dhe nga “teknologjia e përparuar”.
Nuk ka dyshim se këtu ka shumë të vërtetë. Irani kishte punuar fuqishëm në raketat me rreze të mesme veprimi dhe është më tepër i gatshëm që t’i vendosë ato.
Por, sistemi i ri, i planifikuar, synonte goditjen e tyre gjatë fluturimit të raketave. Gjithmonë na dukej se presioni i administratës Bush për instalimin e këtij sistemi, në masë të madhe, ishte dobët i arsyetuar.
Debati mbi rolin e racës në Amerikë
E Shtunë, 09.19.2009, 07:15am

Ish Presidenti amerikan Karter është i njohur për ndezje polemikash, madje komentet e tij më të fundit kanë ngjallur një debat kombëtar mbi arsyet e vërteta që nxisin opozitën ndaj Presidentit Obama.  Zoti Karter foli për kanalin televiziv amerikan NBC.

"Unë mendoj se një pjese e madhe e kundërshtimeve, të demostruara në mënyrë internsive ndaj Presidentit Barak Obama, janë të bazuara në faktin se ai është zezak, se është afrikano-amerikan. Unë mendoj se racizmi eksiston ende, dhe se arsyeja që doli në sipërfaqe kohët e fundit, është fakti se shumë njerëz të bardhë, e jo vetëm ata në jugun e Amerikës por në gjithë vendin,  mendojnë se afrikano-amerikanët nuk janë në gjendje të drejtojnë këtë komb të madh. Kjo është një gje e veneritshme e cila më lëndon e më shqetëson jashtë mase.”

Perspektiva evropiane e Kosovës në teori dhe në praktikë
E Premte, 09.18.2009, 08:35pm

A është Kosova një shtet europian? Kjo ishte pyetja e ngritur për diskutim në Institutin e Paqes së Shteteve të Bashkuara këtu në Uashington. Perspektiva europiane e Kosovës përsëritet vazhdimisht në teori nga zyrtarët e Bashkimit Europian, por në praktikë, banorët e shtetit më të ri në botë ende nuk kanë parë hapa realë në rrugën drejt integrimit në këtë grup.

Evropa e Lirë: Agjenda për operacionalizim
E Premte, 09.18.2009, 03:58pm

Në foto: FSK gjatë ceremonisë, 18 shtator 2009

Autoritete vendore dhe ndërkombëtare në Prishtinë, e kanë quajtur hap të rëndësishëm për Kosovën arritjen e kapaciteteve të para operacionale të Forcës së Sigurisë së Kosovës. Në ceremoninë zyrtare, me rastin e shënimit të këtij rezultati, mekanizmat përgjegjës u zotuan për arritjen, sa më parë, të kapaciteteve të plota vepruese të FSK-së. Arritja e kapaciteteve të para operacionale të Forcës së Sigurisë së Kosovës, është cilësuar si hap i rëndësishëm nga udhëheqësit e institucioneve të Kosovës dhe nga ata të misionit të NATO-s, në vend.

Zëri i Amerikës: Obama, politikë e re për mbrojtjen antiraketë në Europë
E Premte, 09.18.2009, 07:46am

Presidenti Barak Obama po heq dorë nga planet për instalimin e një sistemi të mbrojtjes nga raketat me interceptorë në Poloni dhe një pajisje radari në Republikën Çeke. Siç njofton Paula Wolfson e Zërit të Amerikës, kjo shënon një përmbysje dramatike të një politike të administratës Bush e cila krijonte tensione të thella me Rusinë.

Presidenti Obama thotë se po heq dorë nga propozimi i administratës Bush duke e zëvendësuar atë me një plan që është më elastik dhe më i efektshëm.

  » Strukturat e reja në komunat serbe
  » Zëri i Amerikës: SHBA përshëndesin përmirësimin e zgjedhjeve në Shqipëri
  » SHBA: Rusia dhe Kina - sfidat kryesoreNga Andrew F. Tully
  » Huruglica: Pengesa serioze nga Doganat e Serbisë
  » BBC: Dita e fundit për senacën dëgjimore për pavarësinë e Kosovës
  » Marko Prelec: EULEXi ta përfshinte Prishtinën në protokoll
  » Evropa e Lirë: Protestë e qetë kundër protokollit
  » RTK: Rreth 1 mijë qytetarë protestuan qetë kundër nënshkrimit të protokollit EULEX-Serbi
  » BBC: Nënshkruhet protokolli EULEX- Serbi
  » Reagime negative për protokollin 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2021  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
 
::| Hot News
SA MBRAPA KA MBETUR UEFA... MJAFT U PËRKËDHEL SERBIANga OWEN GIBSON, The Guardian
KADARE - NUK IU JAP RËNDËSI XHUXHËVE DHE SPIUNËVE
Intervistë ekskluzive e shkrimtarit Ismail Kadare dhënë Vehbi Bajramit, botues i gazetës “Illyria” në New YorkISMAIL KADARE - DOKTRINA ANTISHQIPTARE E SERBËVE DO PËRMENDUR, SEPSE DOKTRINA KA MBETUR GJER MË SOT E PADËNUAR
DOLI NË QARKULLIM LIBRI I RI POETIK I ELIDA BUÇPAPAJT "RAPSODI E GOLGOTËS SË TRANZICIONIT"
PËRSHËNDETJA E PRESIDENTIT OBAMA NË RASTIN E 70 VJETORIT TË ZËRIT TË AMERIKËS
TRUPAT AMERIKANE NË KOSOVË NUK E ZVOGËLOJNË NUMRIN DERI NË MESIN E VITIT TË ARDHSHËM
Intervistë dhënë gazetës IllyriaISMAIL KADARE: Krimet serbe nuk mund të lihen në harresë në emër të paqësimit të gadishullitIntervistoi: Vehbi BAJRAMI

 
VOAL
[Shko lart]