E Mërkurë, 04.14.2021, 12:14pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
KËNDI I SHKRIMTARIT
 
POEZI NGA IGOR' SEVERJANIN DHE SANDRO PENNA
Përktheu: FASLLI HALITI

E Mërkurë, 04.22.2015, 04:42pm (GMT+1)

IGOR’ SEVERJANIN
 
        1877 - 1942


 


GJITHÇKA SI DIKUR


«Gjithçka si njëherë e një kohë »,
tha qetësisht ai: "gjithçka, si dikur».
E fiksoja në sytë e dëshpëruar -
Gjithçka si dikur.
Më përqafonte fort, më puthte shumë.
Gjithçka, si dikur.
Por ... diçka, gjithashtu, më mungonte:
Diçka e tillë, si dikur. 


SANDRO PENNA
      1906-1977

 

TANI


Tani zëri yt do të zhduket.
Dhe nesër do të bjerë edhe lulja jote.
Dhe asgjë s’do të vijë më. Ndoshta jeta
Shuhet në një zjarr të madh yjesh të dashuruar.


GJITHÇKA MBËSHTILLET ME ERË


Shkallët e zeza të tavernës sime
ti  i zbret e mbështjell me erë.
Flokët e bukur të kanë rënë
mbi sytë e gjallë në kupën time të largët
qiellore.

Në tavernën e tymosur, të nxirë
tani është aroma e portit dhe të erës.
Erë e lirë që modelon trupat
dhe lëviz hapin e marinarëve të bardhë.

Përktheu: FASLLI HALITI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
 EDHE GJYSHËRIT E VDEKURPesë poezi nga ADEM ZAPLLUZHA (04.22.2015)
PETRAQ KOLEVICA - NJË ERUDIT I HESHTURNga GURI SHYTI (04.15.2015)
PËRRALLA E TRE VËLLEZËRVEPunuar sipas motiveve populloreNga BEDRI DEDJA (04.15.2015)
VEXHI BUHARAJA, ORIENTALIST DHE PERKTHYES I SHQUAR - I PENGUAR DHE I FYERNga ARSHIN XHEZO (04.15.2015)
RE NË PANTALLONAPoemë nga VLADIMIR MAJAKOVSKIPërktheu dhe pajisi me shënime FASLLI HALITI (04.14.2015)
Përkujtim:BEDRI DEDJA PEDAGOG DHE BOTUES I SHQUAR E SHUMËPLANËSHNga Prof. MURAT GECAJ (04.14.2015)
NDËRRON JETË NOBELISTI GÜNTER GRASS (04.13.2015)
SHËNIME PËR TAULANTIN - FLETORJA E DYTË E DITARIT (Fragmente)Nga Prof. BEDRI DEDJA (04.13.2015)
TIRANA IME E VOGEL {sa e vogel ne Universin e madh}Nga EGLANTNA MANDIA (04.13.2015)
KUSHTIME SHPIRTËRORECikël poetik nga ASLLAN DIBRANI (04.11.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Prill 2021  
D H M M E P S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
 

 
VOAL
[Shko lart]