E Djelë, 08.01.2021, 11:49am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJME NDËRKOMBËTARE
 
S'ka armëpushim midis palëve ndërsa Mbretëresha Rania e Jordanisë dhuron gjak për fëmijët e Gazës
E Mërkurë, 12.31.2008, 04:09pm (GMT+1)

Voal-online - Offensiva izraelite vazhdon në Rripin e Gazës. Premieri izraelit Olmert ka shpjeguar se nuk janë krijuar kushtet për të ndalur zjarrin. Hamas thotë se është i gatshëm të ndalë hedhjen e raketave nëse Izraeli ndalet dhe heq bllokimin e Gazës. Sipas Agjensinë të Kombeve të Bashkuara Unrwa: të paktën 25 % e palestinezëve të vrarë janë civilë të thjeshtë. Sipas burimeve të spitaleve lokale të vrarët janë 390, ndërsa të plagosurit 1.900. Hamasi ka akuzuar presidentin palestinez Abu Mazen se e ka planifikuar të gjithë këtë në bashkëpunim me Izraelin për të nxjerrë jashtë loje rezistencën islamike të Rripit të Gazës. E citon Jerusalem Post duke iu referuar  'Palestine Information Center. Përfaqësues të BE nisen në Izrael javën që vjen me qëllim që të ndërhyjnë për pushimin e zjarrit midis palëve. Kryeministri turk Recep Erdogan ka arritur sot në Damask për të diskutuar me presidentin sirian Bashar al-Assad rreth zhvillimeve të fundit në Gazë. Sipas burimeve të agjensisë siriane Sana, Erdogon arriti në Siri, për një qëndrim disa orësh, që është edhe ndalesa e parë e një turi diplomatik. Zyra e shtypit e Madhërisë së Saj në Aman bëri dje të ditur se Mbretëresha Rania Al Abdullah e Jordanisë dhuroi gjak në Qëndren Mjekësore Mbreti Husein, në kuadrin e një fushate kombëtare për t’iu dhuruar gjak fëmijëve të Gazës. Mbretëresha Rania gjithashtu lëshoi një deklaratë për opinon lidhur me situatën duke iu kërkuar shtetasve të ndihmojnë që sadopak t’iu lehtësohet dhimbja njerëzve që vuajnë në Gaza. Fondacioni i Lumit Jordan i Mbretëreshës këtë javë ndërmori një fushatë për të mbledhur ndihma financiare dhe ndihma të tjera për fëmijët dhe të tjerët që janë prekur nga dhuna në Gaza.Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
Europa kërkon armëpushim të përhershëm në Gaza (12.30.2008)
Izraeli vazhdon për të katërtën ditë bombardimet në Rripin e Gazës (12.30.2008)
Këshilli i Sigurimit i bën thirrje Hamasit dhe Izraelit të ndërpresin luftimet (12.28.2008)
Bashkimi Europian kërkon armëpushim të menjëhershëm (12.28.2008)
Barak Obama dhe simboli i Abraham Linkolnit (12.26.2008)
Spiunët në vendet ish komuniste & (12.24.2008)
City Journal: Kosova, model i tolerances islame (12.21.2008)
Shengeni vë Zvicrën në vështirësi (12.21.2008)
Mijëra qirinj ndriçojnë Zvicrën në favor të një shoqërie solidare, ku forca matet me mirëqenien e më të dobtëve (12.20.2008)
Xhorxh W.Bush (12.20.2008) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Gusht 2021  
D H M M E P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
 
::| Hot News
PRESIDENTI OBAMA NISI TURIN NË EUROPË - "SHBA DHE EVROPA TË BASHKUAR NË MBROJTJE TË UKRAINËS, PUTINI DUHET T'I KUPTOJË PASOJAT E VEPRIMEVE TË TIJ"
UNICEF: 300 fëmijë kanë humbur jetën në Rripin e Gazës

 
VOAL
[Shko lart]