E Mërkurë, 05.12.2021, 12:58am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJME NDËRKOMBËTARE
 
SHBA - REFERENDUMI NË KRIME I PALIGJSHËM

E Djelë, 03.16.2014, 10:57pm (GMT+1)


SHBA e hodhi poshtë referendumin në Krime duke e quajtur të paligjshëm dhe po përgatit masat e kundërpërgjigjes. Ndërkohë, Uashingtoni është përqendruar te frenimi i një përparimi të mundshëm ushtarak të Rusisë në pjesë të tjera të Ukrainës, gjë që mund ta acaronte krizën.

Edhe para se të shpalleshin rezultatet zyrtare të referendumit, Shtëpia e Bardhë e dënoi votimin në Krime për bashkimin me Rusinë, duke thënë se ai shkel kushtetutën e Ukrainës dhe të drejtën ndërkombëtare dhe se u mbajt nën kërcënimin e dhunës e të frikësimit për një ndërhyrje ushtarake ruse.

Në deklaratën e Shtëpisë së Bardhë thuhej se asnjë vendim nuk mund të merret mbi të ardhmen e Ukrainës pa qeverinë ukrainase.

Në deklaratën e saj, Shtëpia e Bardhë tha se veprimet e Rusisë janë të rrezikshme dhe destabilizuese, çka u pohua në Këshillin e Sigurimit të OKB-së me votimin e së shtunës që vetëm Rusia e kundërshtoi.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre, thekson deklarata, e kanë bërë të qartë se ndërhyrja ushtarake dhe shkelja e së drejtës ndërkombëtare do të sjellin kosto në rritje për Rusinë, jo vetëm për shkak të masave që do të imponohen nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët, por edhe si rezultat i drejtpërdrejtë i veprimeve destabilizuese të vetë Rusisë.

Në deklaratë thuhet se kanë kaluar ditët kur komuniteti ndërkombëtar mund të qëndrojë në heshtje, ndërsa një vend uzurpon me dhunë territorin e një vendi tjetër.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
KRIME - 93 PËR QIND SHPREHEN PËR BASHKIMIN ME RUSINË (03.16.2014)
BRUKSELI DËNON ZYRTARISHT REFERENDUMIN E KRIMESË (03.16.2014)
PRORUSËT SULMOJNË NDËRTESAT QEVERITARE NË DONETSK (03.16.2014)
NË KRIME MBAHET REFERENDUMI RUS (03.16.2014)
SHBA - AVIONI MALAJZIAN MUND TË JETË RRËZUAR NË OQEANIN INDIAN (03.15.2014)
SEKRETARI KERRY - REFERENDUMI NË KRIME, PËRPJEKJE E PALIGJSHME PËR ANEKSIM (03.15.2014)
RUSIA SHTON AKTIVITETIN USHTARAK PRANË UKRAINËS (03.14.2014)
BRAHIMI - ZGJEDHJET NË SIRI KËRCËNIM PËR DIALOGUN (03.14.2014)
UKRAINË - FORMOHET GARDA E RE KOMBËTARE ME 60 MIJË VULLNETARË (03.13.2014)
KINA - IMAZHE TË MBETJEVE TË AVIONIT MALJEZIAN (03.13.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2021  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
::| Hot News
PRESIDENTI OBAMA NISI TURIN NË EUROPË - "SHBA DHE EVROPA TË BASHKUAR NË MBROJTJE TË UKRAINËS, PUTINI DUHET T'I KUPTOJË PASOJAT E VEPRIMEVE TË TIJ"
UNICEF: 300 fëmijë kanë humbur jetën në Rripin e Gazës

 
VOAL
[Shko lart]