E Mërkurë, 05.12.2021, 12:11am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJME NDËRKOMBËTARE
 
KRIMEA KËRKON BASHKIM ME RUSINË

E Hënë, 03.17.2014, 06:50pm (GMT+1)


Asambleja rajonale e Krimesë ka deklaruar pavarësinë nga Ukraina dhe ka kërkuar të bëhet pjesë e Rusisë, një ditë pasi referendumi në Krime mbështeti fuqishëm bashkimin me Federatën Ruse.
 
Pas votimit të së djelës, krimeasit pro-rusë festuan rezultatin e referendumit.
 
Udhëheqësi pro-rus i Krimesë, Sergei Aksyonov, njoftoi se qeveria e tij do të kërkojë zyrtarisht  sot për t’ju bashkuar Federatës Ruse.
 
Një delegacion i ligjvënësve nga Krimea shkon sot në Moskë për këtë qëllim, për të diskutuar mbi disa procedura të tjera që kërkohen, që vendi të bëhet pjesë e Rusisë.
 
Në Kiev,  kryeministri i përkohshëm i Ukrainës Arseniy Yatsenyuk e quajti referendumin e Krimesë të mbështetur nga Moska “një spektakël cirku” drejtuar nga armët e Rusisë.
 
Parlamenti i Ukrainës ka miratuar një mobilizim të pjesshëm të forcave rezerviste si përgjigje ndaj krizës.
 
Kryetari i Komisionit të Zgjedhjeve për referendumin e djeshëm tha se rreth 97 për qind e votuesve mbështetën shkëputjen nga Ukraina dhe bashkimin me Rusinë. Megjithatë, personat që ishin kundër këtij bashkimi,  ishin këshilluar që ta bojkotonin referendumin.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
MALAJZIA KËRKON MBËSHTETJE NDËRKOMBËTARE PËR GJETJEN E AVIONIT (03.17.2014)
SHBA - REFERENDUMI NË KRIME I PALIGJSHËM (03.16.2014)
KRIME - 93 PËR QIND SHPREHEN PËR BASHKIMIN ME RUSINË (03.16.2014)
BRUKSELI DËNON ZYRTARISHT REFERENDUMIN E KRIMESË (03.16.2014)
PRORUSËT SULMOJNË NDËRTESAT QEVERITARE NË DONETSK (03.16.2014)
NË KRIME MBAHET REFERENDUMI RUS (03.16.2014)
SHBA - AVIONI MALAJZIAN MUND TË JETË RRËZUAR NË OQEANIN INDIAN (03.15.2014)
SEKRETARI KERRY - REFERENDUMI NË KRIME, PËRPJEKJE E PALIGJSHME PËR ANEKSIM (03.15.2014)
RUSIA SHTON AKTIVITETIN USHTARAK PRANË UKRAINËS (03.14.2014)
BRAHIMI - ZGJEDHJET NË SIRI KËRCËNIM PËR DIALOGUN (03.14.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2021  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
::| Hot News
PRESIDENTI OBAMA NISI TURIN NË EUROPË - "SHBA DHE EVROPA TË BASHKUAR NË MBROJTJE TË UKRAINËS, PUTINI DUHET T'I KUPTOJË PASOJAT E VEPRIMEVE TË TIJ"
UNICEF: 300 fëmijë kanë humbur jetën në Rripin e Gazës

 
VOAL
[Shko lart]