E Djelë, 06.20.2021, 02:41pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJME NDËRKOMBËTARE
 
SHBA - BANKA QENDRORE REDUKTON PROGRAMIN STIMULUES

E Enjte, 03.20.2014, 09:25am (GMT+1)


Banka Qendrore amerikane po vazhdon të reduktojë ndihmat stimuluese për ekonominë amerikane. Vendimarrësit amerikanë thanë dje se muajin e ardhshëm, Rezerva Federale do të pakësojë sasinë e letrave me vlerë që blen me synimin për të mbajtur të ulëta normat e interesit dhe shtimin e vendeve të punës. Ata thonë se rreshjet e shumta të borës gjatë këtij dimri kanë ngadalësuar ritmet e rritjes ekonomike, por ekonomia ka një energji të mjaftueshme për të gjeneruar vende të reja të punës në muajt e ardhshëm.
 
Shefja e re e Rezervës Federale Janet Yellen tha se ritmet  papunësisë në 6.7% gjatë muajit shkurt janë ende tepër të larta krahasuar me standardet tradicionale në Shtetet e Bashkuara, por economistët e Bankës Qendrore parashikojnë se këto shifra do të vazhdojnë të ulen gjatë vitit, ndoshta deri në 6.1% dhe pritet të arrijnë nivele normale në 2016.

Banka Qendrore gjatë vitit të kaluar blinte letra me vlerë në shumë 85 miliardë dollarë në muaj, në përpjekje për të përshpejtuar ritmet e rimëkëmbjes pas krizës së 2009, periudha më e rëndë ekonomike që nga vitet 1930.

Pas një takimi dy ditësh në Uashington, Rezerva Federale tha se do t’i reduktojë blerjet në 55 miliardë dollarë në prill, një zbritje e mëtejshme nga shuma aktuale prej 65 miliardë dollarësh në muaj. Plani është që programi i blerjeve të përfundojë plotësisht brenda këtij viti. za

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SHBA TREGON MBËSHTETJEN PËR ALEATËT E SAJ NË EVROPË (03.19.2014)
JOHN BELLINGER - REFERENDUMI I KRIMESË ISHTE I PALIGJSHËM (03.19.2014)
VAZHDOJNË KËRKIMET PËR AVIONIN MALAJZIAN (03.18.2014)
PUTIN - KRIMEA ËSHTË PJESË E RUSISË (03.18.2014)
PRESIDENTI OBAMA DO TË NDEROJË SOT 24 VETERANË USHTARAKË (03.18.2014)
PUTIN FLET SOT PËR KRIMENË (03.18.2014)
NËNPRESIDENTI BIDEN SOT NË POLONI - PËR KRIZËN NË UKRAINË (03.18.2014)
KRIMEA KËRKON BASHKIM ME RUSINË (03.17.2014)
MALAJZIA KËRKON MBËSHTETJE NDËRKOMBËTARE PËR GJETJEN E AVIONIT (03.17.2014)
SHBA - REFERENDUMI NË KRIME I PALIGJSHËM (03.16.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2021  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 
::| Hot News
PRESIDENTI OBAMA NISI TURIN NË EUROPË - "SHBA DHE EVROPA TË BASHKUAR NË MBROJTJE TË UKRAINËS, PUTINI DUHET T'I KUPTOJË PASOJAT E VEPRIMEVE TË TIJ"
UNICEF: 300 fëmijë kanë humbur jetën në Rripin e Gazës

 
VOAL
[Shko lart]