E Hënë, 06.21.2021, 07:58pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJME NDËRKOMBËTARE
 
KENIA NË ZI - NDERON 148 VIKTIMAT

E Hënë, 04.06.2015, 08:46am (GMT+1)


Shteti i Kenias mban tre ditë zie kombëtare në nderim të 148 viktimave të shënuar nga masakra në universitetin Garisa nga militantët islamik të Al Shabab. Pjesa më e madhe e të vrarëve ishin studente. Ndërkohë qeveria në Kenia ka vendosur një shpërblim prej 200 mijë eurosh për kapjen e organizatorit të kësaj masakre, i cili dyshohet se është një ish mësues Mohamed Mohamud. Ky i fundit besohet se ka kaluar kufirin drejt Somalisë.

Me herët të mbijetuarit e kësaj masakre i janë bashkuar familjarëve të tyre. Presidenti i Kenias Uhru Kenjata i bëri thirrje myslimanëve në këtë shtet që të ndalojnë përshkallëzimin e kësaj situate, duke e kthyer Kenian në një vatër të re të përpjasjes për shkaqe fetare. Katë sulmuesit, të gjithë të mbetur të vrarë, në universitetin e Garisas kanë lënë të lirë studentët myslimanë dhe kanë vrarë ato të besimit të krishtere.

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
PAPA FRANÇESKU - KURANI ËSHTË LIBËR I PAQES DHE ISLAMI ËSHTË FE PAQËSORE (04.06.2015)
NJË MYSLIMAN PO NDËRTON KARRIGEN E PAPËS (04.05.2015)
MESAZHI I PASHKËVE - DASHURIA MUNDI URREJTJEN, JETA E MUNDI VDEKJEN, DRITA E DËBOI ERRËSIRËN! (04.05.2015)
ERDOGANI NUK E ANULON VIZITËN NË IRAN (04.05.2015)
ZËRI I AMERIKËS - SHTËPIA E BARDHË DHE MARRËVESHJA ME IRANIN (04.03.2015)
UDHËHEQËSI IRANIAN I LUTJEVE TË SË PREMTES PËRSHËNDET MARRËVESHJEN (04.03.2015)
PAPA - MESHTARËT TË KËRKOJNË HIRIN, TË JENË 'TË LODHUR E TË KËPUTUR' (04.03.2015)
'DASHURIA E JEZUSIT NUK KA KUFI' - KËSHTU IU THOTË PAPA TË BURGOSURVE TË REBBIBIAS (04.03.2015)
TURQIA ARRESTOI NËNTË BRITANIKË (04.02.2015)
SHESHEL DJEG FLAMURIN KROAT - PËRPLAS KROACINË ME SERBINË (04.02.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2021  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 
::| Hot News
PRESIDENTI OBAMA NISI TURIN NË EUROPË - "SHBA DHE EVROPA TË BASHKUAR NË MBROJTJE TË UKRAINËS, PUTINI DUHET T'I KUPTOJË PASOJAT E VEPRIMEVE TË TIJ"
UNICEF: 300 fëmijë kanë humbur jetën në Rripin e Gazës

 
VOAL
[Shko lart]