E Mërkurë, 06.16.2021, 08:35am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJME NDËRKOMBËTARE
 
PRESIDENTI TURK VIZITON IRANIN

E Martë, 04.07.2015, 05:57pm (GMT+1)


Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka shkuar për një vizitë në Iran, për takime të nivelit të lartë, megjithë tensionet mes të dy vendeve që burojnë nga konfliktet në Siri dhe në Jemen.

Zoti Erdogan, i shoqëruar nga një delegacion i nivelit të lartë, zhvilloi sot bisedime me presidentin iranian Hassan Rouhani dhe më pas, me udhëheqësin suprem të Iranit, Ayatollah Ali Khamenei.

Sipas medias iraniane, zoti Rouhani tha se ai dhe zoti Erdogan ranë dakord se duhet një armëshpushim i menjëhershëm në Jemen.

Ai tha se Irani, Turqia dhe shtete të tjera rajonale duhte të ndihmojnë në lehtësimin e situatës që do ta stabilizojë Jemenin dhe do të sjellë në pushtet një qeveri gjithëpërfshirëse.

Disa ligjvënës iranianë kërkuan që vizita të anulohet, pasi zoti Erdogan mbështeti publikisht fushatën ajrore nën drejtimin saudit në jemen, kundër rebelëve shiitë huthi, që kanë mbështetjen e Iranit dhe që kanë marrë kontrollin e disa pjesëve të vendit.

Edhe Turqia është mbështetëse e fuqishme e rebelëve që luftojnë për përmbysjen e Presidentit sirian Bashar al-Assad.  Irani është përkrahësi kryesor rajonal i Sirisë. za
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
PRESIDENTI OBAMA - NJOHJA E IZRAELIT NGA IRANI S'MUND TË JETË PJESË E MARRËVESHJES BËRTHAMORE Presidenti Obama tha se marrëveshja kornizë me Iranin, është “marrëveshje e mirë” e arritur nëpërmjet “diplomacisë së rreptë e par (04.07.2015)
PRESIDENTI OBAMA - ME ALEATËT DO TA DISKUTOJMË ROLIN DESTABILIZUES TË IRANIT (04.07.2015)
PAPA FRANÇESKU LUTET PËR TË KRISHTERËT (04.06.2015)
PRESIDENTI OBAMA - MARRËVESHJA BËRTHAMORE ME IRANIN, NJË MUNDËSI JETËSORE Presidenti amerikan beson se marrëveshja bërthamore me Iranin është një mundësi për paqe në Lindjen e Mesme (04.06.2015)
KENIA NË ZI - NDERON 148 VIKTIMAT (04.06.2015)
PAPA FRANÇESKU - KURANI ËSHTË LIBËR I PAQES DHE ISLAMI ËSHTË FE PAQËSORE (04.06.2015)
NJË MYSLIMAN PO NDËRTON KARRIGEN E PAPËS (04.05.2015)
MESAZHI I PASHKËVE - DASHURIA MUNDI URREJTJEN, JETA E MUNDI VDEKJEN, DRITA E DËBOI ERRËSIRËN! (04.05.2015)
ERDOGANI NUK E ANULON VIZITËN NË IRAN (04.05.2015)
ZËRI I AMERIKËS - SHTËPIA E BARDHË DHE MARRËVESHJA ME IRANIN (04.03.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Qershor 2021  
D H M M E P S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 
::| Hot News
PRESIDENTI OBAMA NISI TURIN NË EUROPË - "SHBA DHE EVROPA TË BASHKUAR NË MBROJTJE TË UKRAINËS, PUTINI DUHET T'I KUPTOJË PASOJAT E VEPRIMEVE TË TIJ"
UNICEF: 300 fëmijë kanë humbur jetën në Rripin e Gazës

 
VOAL
[Shko lart]