E Mërkurë, 05.12.2021, 12:41am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJME NDËRKOMBËTARE
 
PRESIDENTI OBAMA I VENDOSUR TË TAKOHET ME KUBANËT NË PANAMA

E Premte, 04.10.2015, 02:44pm (GMT+1)
Presidenti Barack Obama arriti në Panama ku pritet të ketë edhe një takim historik me udhëheqësin kuban, Raul Castro.

Presidenti Obama arriti në kryeqytetin e Panamasë natën e së enjtes, për të marrë pjesë në takimin e Amerikave, ku për herë të parë përfshihet edhe Kuba komuniste.

Nuk ka ndonjë takim formal të planifikuar, por zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë thanë se presidenti Obama dhe presidenti kuban, Raul Castro, do të komunikojnë.

Sekretari i shtetit, John Kerry u takua me minsitrin e jashtëm kuban, Bruno Rodriguez, në prag të takimit rajonal, duke shënuar kësisoj takimin e nivelit më të lartë në disa dekada ndërmjet dy qeverive.

Një zyrtar i lartë i departamentit të shtetit tha se takimi ishte “shumë konstruktiv”, duke shtuar se të dyja palët “u pajtuan se kanë bërë përparim”.

Zyrtari nuk sqaroi se cfarë përparimi është shënuar, por nënvizoi se të dyja palët “do të vazhdojnë të punojnë për zgjidhjen e cështjeve të pazgjidhura”.

Më herët në Xhamajka, presidenti Obama publikoi vendimin e qeverisë amerikane për të hequr Kubën nga lista e vendeve që sponsorojnë terrorizmin, por vendimi ende nuk është miratuar nga Shtëpia  e Bardhë.

Takimi dy ditësh i udhëheqësve të Amerikës veriore dhe asaj jugore fillon të premten. za
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
SIRI - KRYHEN SULME TË REJA AJRORE KUNDËR IS-it (04.10.2015)
GJEORGJIANËT PËRKUJTOJNË SHTYPJEN SOVJETIKE TË VITIT 1989 (04.09.2015)
DËSHMITARI QË FILMOI VRASJEN NË SHBA KA FRIKË PËR SIGURINË E TIJ (04.09.2015)
HAKERËT E IS-it SULMOJNË TRANSMETUESIN FRANCEZ (04.09.2015)
IRANI DËRGON ANIJE PRANË JEMENIT (04.09.2015)
NJË POLIC I BARDHË NË SHBA AKUZOHET SE VRAU NJË QYTETAR ME NGJYRË (04.08.2015)
CNN - HAKERAT RUSË DEPËRTOJNË NË SISTEMIN KOMPJUTERIK TË SHTËPISË SË BARDHË (04.08.2015)
PRESIDENTI TURK VIZITON IRANIN (04.07.2015)
PRESIDENTI OBAMA - NJOHJA E IZRAELIT NGA IRANI S'MUND TË JETË PJESË E MARRËVESHJES BËRTHAMORE Presidenti Obama tha se marrëveshja kornizë me Iranin, është “marrëveshje e mirë” e arritur nëpërmjet “diplomacisë së rreptë e par (04.07.2015)
PRESIDENTI OBAMA - ME ALEATËT DO TA DISKUTOJMË ROLIN DESTABILIZUES TË IRANIT (04.07.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2021  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
::| Hot News
PRESIDENTI OBAMA NISI TURIN NË EUROPË - "SHBA DHE EVROPA TË BASHKUAR NË MBROJTJE TË UKRAINËS, PUTINI DUHET T'I KUPTOJË PASOJAT E VEPRIMEVE TË TIJ"
UNICEF: 300 fëmijë kanë humbur jetën në Rripin e Gazës

 
VOAL
[Shko lart]