E Enjte, 01.27.2022, 01:08pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJMI I FUNDIT
 
ALBIN KURTI: ANGAZHOHEM PËR BASHKIMIN E KOSOVËS ME SHQIPËRINË
E Mërkurë, 11.24.2010, 06:43pm (GMT+1)

Kthimi i Lëvizjes Vetëvendosje në parti politike dhe regjistrimi i saj për të marrë pjesë në zgjedhjet e 12 dhjetorit ka ngjallur interesimin e shtypit gjerman dhe të gazetarëve të njohur siç është Norbert Mappes-Niedieck

Ky i fundit ka zhvilluar një intervistë me liderin e Vetëvendosjes Albin Kurti, intervistë kjo që botohet në numrin e sotëm të gazetës gjermane ''''Merkishe Algemajne''''. Në këtë intervistë, Kurti fillimisht shpjegon se Lëvizja Vetëvendosje nuk është kundër pranisë ndërkombëtare në Kosovë ashtu siç thuhet, por kundër karakterit të saj. Kurti thotë se Bashkësia Ndërkombëtare nuk duhet të vendosë për fatin e Kosovës. "Nuk është e drejtë që zyrtarë ndërkombëtarë që nuk kanë legjitimitet demokratik të kenë fjalën e fundit për fatin e Kosovës, por këtë duhet ta bëjnë njerëzit që kanë mandatin e popullit.

Sipas Kurtit, Bashkësia Ndërkombëtare nuk është në Kosovë të ndihmojë zhvillimin ekonomik të saj por të ruajë stabilitetin. Sa i përket EULEX-it lideri i Vetëvendosjes thotë në gazetën gjermane Merkishe Algemajne, se këtij misioni nuk i bëhet vonë për drejtësinë në Kosovë, për të cilën trumbeton se ka ardhur. Ata po hezitojnë ti shkojnë deri në fund luftës kundër korrupsionit. Bashkimi Evropian në Kosovë duhet të dërgojë ekspertë kundër korrupsionit në Kosovë dhe ekspertë që do të ndihmojnë zhvillimin e bujqësisë dhe ekonomisë.

Në këtë intervistë, Albin Kurti shprehet publikisht se angazhohet për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë. "Shqiptarët në Ballkan janë një komb i vetëm, kufiri i ngritur midis Kosovës dhe Shqipërisë është kufi i padrejtë i ngritur me dhunë". Sipas Kurtit nëse do të organizohet një referendum në Shqipëri dhe Kosovë shumica e popullit do të votonte për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë. Ndalesa për tu bashkuar me Shqipërinë, e cila është në Kushtetutën e Kosovës është një kufizim për sovranitetin e saj. Kjo ka ndodhur për arsye se Kushtetuta e Kosovës nuk është shkruar nga shqiptarët. E drejta për tu bashkuar me një shtet tjetër është e drejtë sovrane e një vendi, thotë Kurti tutje. Ai thotë se bashkimi i Kosovës me Shqipërinë do të forconte edhe ekonomikisht shtetin e përbashkët shqiptar, ndërsa do të ulte edhe apetitet e Serbisë përballë një Shqipërie të bashkuar. Duke folur për Serbinë, Kurti ka thënë në intervistë për gazetën gjermane se ky vend synon të bashkojë në një kanton të vetëm të gjitha komunat e banuara me shumicë serbe, ndërsa ka shtuar se qëllim kryesor i Serbisë është që Kosovën ta bëjë shtet jofunksionalë për qeverisje ashtu siç ka ndodhur në Bosnjë me Republikën serbe.

(http://www.rtklive.com)

www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
"Reuters": I KËRKUARI NGA FBI JETON HAPUR NË KOSOVË (11.24.2010)
TËRMKOLLI: JANË SPEKULLIME ZËRAT PËR KOALICION ME PDK-në (11.24.2010)
HISEN MUSLIUT 8 DITË PARABURGIM (11.24.2010)
MESIQ MERR PENSION NGA SERBIA (11.24.2010)
KQZ: NË RAHOVEC LDK E AAK NË BALOTAZH (11.24.2010)
MË SHUMË POLICË NË VERI TË KOSOVËS PËR ZGJEDHJET (11.24.2010)
DEMOKRACIA NË VEPRIM I PUBLIKOI REZULTATET E RAHOVECIT: NË BALOTAZH LDK DHE AAK? (11.24.2010)
ZGJEDHJET NË KOSOVË ME ÇERTIFIKIM NDËRKOMBËTAR? (11.24.2010)
PRESIDENTI OBAMA MBETET PLOTËSISHT I ANGAZHUAR PËR TË MBROJTUR KORENË E JUGUT (11.23.2010)
ISA MUSTAFA: XHEMËN E VRANË ATA QË NUK E DURUAN DEMOKRACINË (11.23.2010) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Janar 2022  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
::| Hot News
KLIKONI NË WWW.VOAL.CH - ZËRIN E SHQIPTARËVE NË NJË DIZAJN TË RI - WWW.VOAL.CH  -  VOAL
80 TË RINJ AMERIKANË E MBAJTËN PARA KUVENDIT KONCERTIN ME KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
80 AMERIKANË KËNDOJNË SOT PARA KUVENDIT TË SHQIPËRISË KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
PROTESTA SOT NË SHKUP - TË DORËHIQET QEVERIA NË TËRËSI
NËNKRYETARI I PARLAMENTIT EVROPIAN KËRKON DORËHEQJEN E GRUEVSKIT
DEPARTAMENTI AMERIKAN I SHTETIT - NDJEKIM NGA AFËR SITUATËN NË MAQEDONI
MAQEDONIA NGRE TRIDHJETË AKUZA PËR TERRORIZËM
LUBOMIR FËRÇKOSKI - QEVERIA NË SHKUP PO NXIT TENSIONET NDËRETNIKEFërçkoski - Konflikti në Maqedoni s'ka të bëjë me “Shqipërinë e Madhe”
MANIFESTIM SPONTAN NË TIRANË 'KUMANOVË NUK JE VETËM'
MUSTAFA - 700 SHQIPTARË NGA MAQEDONIA JANË ZHVENDOSUR NË PRESHEVË

 
VOAL
[Shko lart]