E Djelë, 05.16.2021, 12:46am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
LAJMI I FUNDIT
 
LIGJI I RI PËR TURIZMIN - SHQIPËRIA ME TRE AEROPORTE TË REJA

E Martë, 05.05.2015, 09:44am (GMT+1)

Problemi i pronave në Shqipëri ka stopuar zhvillimin e turizmit. Shumë investitorë të huaj nuk kanë guxuar të ndërtojnë në bregdetin shqiptar, vetëm për shkak të konflikteve me tokat. Nga ana tjetër, Shqipëria ka edhe TVSH-në më të lartë në rajon, duke e bërë turizmin tepër të kushtueshëm. Shërbimet, ndotja, mungesa e turizmit gjithëvjetor, janë të tjera pengesa që nuk e kanë lejuar të shkojë aty ku duhet zhvillimi i turizmit shqiptar.

Pikërisht për t’i dhënë një hov të ri zhvillimit të këtij sektori në vendin tonë, duke synuar turizmin gjithëvjetor është prezantuar sot në Kuvend ligji i ri i turizmit. Vetë ministri Arben Ahmetaj ka folur gjatë për problemet dhe zgjidhjet që do vijnë përmes ligjit të ri duke theksuar se të ardhurat që sjell turizmi në Shqipëri kapin shifrën e 1.1 miliardë dollarëve por se potencialet janë shumë më tepër se kaq.

Ministri bëri të ditur para deputetëve të Komisionit Parlamentar të Veprimtarisë Prodhuese se brenda dy javësh do propozohet në Qeveri një paketë e re që parashikon uljen e TVSH-së, që sipas direktivave të BE-së nuk mund të jetë më e lartë se 15 %.

Një tjetër risi që do të ndikojë së tepërmi në rritjen e numrit të turistëve në vendin tonë do të jetë edhe ngritja e 3 aeroporteve të reja, duke i hequr kështu eksluzivitetin aeroportit aktual të Rinasit. "Nënë Tereza".

Por edhe turistët e huaj brenda pak viteve do ta kenë më të lehtë dhe më pak të kushtueshme ardhjen në Shqipëri, jo vetëm përmes aeroporteve të reja, por edhe përmes Autostradës Blu, apo 'Korridorit të Kaltër' siç quhet ndryshe projekti, i cili kalon përmes vendeve të rajonit; Kroaci, Mal i Zi, Greqi, Shqipëri.

WWW.VOAL-ONLINE.CH


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
MERRET VESH DATA E DHËNIES SË VENDIMIT PËR NDESHJEN SERBI-SHQIPËRI (05.05.2015)
DIASPORA SHQIPTARE NË AMERIKË KËRKON DORËHEQJEN E PETRIT SELIMIT (05.05.2015)
LULZIM BASHA I PUNËSUAR NË HOLANDË - FITON 26 MIJË EURO (05.05.2015)
TELEVIZIONI PUBLIK ZVICERAN - KORRUPSIONI PARALIZON EKONOMINË KOSOVARE (05.05.2015)
RADIO EVROPA E LIRË - INCIDENTE NË BASHKËSINË ISLAME NË MAQEDONI (05.05.2015)
PROKURORIA E FIERIT KËRKON DËNIM PËR 8 ZYRTARË TË BASHKISË (05.05.2015)
SHQIPËRI - MBI 2500 FËMIJË NË SITUATË RRUGE (05.04.2015)
AGK - GJENDJA E LIRISË SË SHPREHJES NË KOSOVË VLERËSOHET TË JETË ALARMANTE (05.04.2015)
KOSOVË - ËSHTË HAPUR RRUGA E DEBATIT PËR GJYKATËN SPECIALE (05.04.2015)
INCIDENTE NË BASHKËSINË ISLAME NË SHKUPDhjetra persona kanë hyrë me dhunë të hënën në Qendrën e Bashkësisë Islame (05.04.2015) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2021  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
::| Hot News
KLIKONI NË WWW.VOAL.CH - ZËRIN E SHQIPTARËVE NË NJË DIZAJN TË RI - WWW.VOAL.CH  -  VOAL
80 TË RINJ AMERIKANË E MBAJTËN PARA KUVENDIT KONCERTIN ME KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
80 AMERIKANË KËNDOJNË SOT PARA KUVENDIT TË SHQIPËRISË KËNGË PATRIOTIKE SHQIPTARE
PROTESTA SOT NË SHKUP - TË DORËHIQET QEVERIA NË TËRËSI
NËNKRYETARI I PARLAMENTIT EVROPIAN KËRKON DORËHEQJEN E GRUEVSKIT
DEPARTAMENTI AMERIKAN I SHTETIT - NDJEKIM NGA AFËR SITUATËN NË MAQEDONI
MAQEDONIA NGRE TRIDHJETË AKUZA PËR TERRORIZËM
LUBOMIR FËRÇKOSKI - QEVERIA NË SHKUP PO NXIT TENSIONET NDËRETNIKEFërçkoski - Konflikti në Maqedoni s'ka të bëjë me “Shqipërinë e Madhe”
MANIFESTIM SPONTAN NË TIRANË 'KUMANOVË NUK JE VETËM'
MUSTAFA - 700 SHQIPTARË NGA MAQEDONIA JANË ZHVENDOSUR NË PRESHEVË

 
VOAL
[Shko lart]