VOAL - Online Zëri i Shqiptarëve

BAROMETRI DIPLOMATIK

KISHA ORTODOKSE SERBE, FATEKQËSIA SHEKULLORE E BALLKANIT!

Nga Prof. Dr. MEHDI HYSENI


E Shtunë, 11.05.2011, 12:53pm (GMT1)

*** Serbia po do, edhe Kosovën shqiptare, edhe BE-në, por kjo është politikë jo realiste dhe paranoide, që nuk përputhet me standardet dhe me kriteret integruese, demokratike dhe paqësore të Bashkimit Evropian.

Duke mbajtur parasysh një politikë të tillë destruktive dhe megalomane të Serbisë, që është krejtësisht jashtë kohe dhe jashtë realitetit të sotëm evropian, nuk do të duhej të kishte kurrfarë integrimi të saj në Evropë, derisa ajo të mos heqë dorë nga pretendimet territoriale dhe nga politika e saj e vjetër kolonialiste dhe neokolonialiste ndaj territoreve shqiptare, siç janë veriu i Kosovës, si dhe Presheva, Bujanoci dhe Medvegja. Ndryshe, do të jetë i pashmangshëm roli mbizotërues i Serbisë në Ballkan, pavarësisht nga tiradat dhe nga "paradat" e vetëkënaqësisë së "politikës faktorizuese" të Tiranës dhe të Prishtinës në rajon.

Kisha Ortodokse Serbe po e rrezikon edhe vetė Serbinė!!!

Sipas Prof.Dr. Vesna Peshiq (oponente e ashpėr e politikės sė regjimit tė Slobodan Milosheviqit): " Nė Serbi dominon njė kishė tejet retrograde, siē ėshė vetė Kisha Ortodokse Serbe. Ajo qe 600 vjet nuk e ka thėnė asnjė fjalė tė re. Prandaj, duhet ta forcojmė ateizmin nė shoqėri, m’u pėr shkak tė dominimit tė kishės, e cila ėshtė aq konservative sa qė nuk po na lejon tė marrim frymė." ( www.blic.rs/Vesti/Politika/272939/Vesna-Pesic-SPC-je-retrogradna-treba-da-pojacamo-ateizam-u-drustvu//23/08/2011//

-Absolutisht, nuk ka asnjė dilemė se Vesna Peshiq ka tė drejtė nė gjykimin e saj kritik tė qėndrueshėm, qė Kishėn Ortodokse Serbe (KOS) e ka cilėsuar "retrograde", "dominuese" dhe "konservatore", e cila, vėrtet 600 vjet rresht nuk ka pėsuar kurrfarė evoluimi progresiv, por e ka ngulfatur shoqėrinė serbe nė kuptimin regresiv, si dhe nė vijimėsi Ballkanin e ka mbajtur nėn ethe konfliktesh dhe luftrash tė pėrgjakshme, vetėm pėr vetėm qė Serbia e Madhe, tė dominojė si "superfuqi ballkanike" mbi popujt fqinjė nė rajon.

Nė saje tė gėnjeshtrave, tė falsifikatave dhe tė intrigave politike me pėrmbajtje ekspansioniste, kolonialiste, hegjemoniste dhe imperialiste tė Kishės Ortodokse Serbe nė kurriz tė shqiptarėve dhe tė territoreve tė tyre indigjene etnike, Serbia qė nga pavarėsimi i saj nė vitin 1878, dhe mė pas, qė nga vjeshta e vitit 1912 dhe, edhe sot, nuk e ka braktisur strategjinė gjeopoltike "Lebensraum" tė Fridrich Ratzel-it, qė nė fokus kishte mbėshtetjen e politikės agresive dhe pushtuese nazifashiste tė Adolf Hitlerit pėr pushtimin dhe zgjerimin e territorit tė Gjermnaisė nė llogari tė vendeve dhe tė popujve tė tjerė tė Evropės.

Fatkeqėsisht, kėtė strategji gjeopolitike serbomadhe, tė fabrikuar nga "kuzhina" e Kishės Ortodokse Serbe dhe nga Akademia e Shkencave dhe e Arteve Serbe, e provuan edhe tri luftrat pushtuese gjenocidale tė Serbisė kundėr Kroacisė, Bosnjės dhe Kosovės (1990-1999), si dhe sundimi kolonial i saj mbi Preshevėn, Bujanocin dhe Medvegjėn, qė historikisht i pėrkasin Shqipėrisė Etnike, jo Serbisė.

Se si shteti, ashtu edhe kisha serbe, ende nuk janė liruar nga paranoja pėr pushtimin e territoreve shqiptare, kėtė e shpreh edhe kjo deklaratė e kryeparlamentares sė Kuvendit tė Serbisė, Slavica Dejanoviq Gjukiq, ku thotė se: "Edhe pse pėr Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ēėshtja e e Kosovės, tanimė, ėshtė zgjedhur,ne duhet tė respektojmė realitetin ekzistues, sepse Kosova ėshtė krahina jonė jugore. Kėshtu qė, ne nuk heqim dorė as nga Kosova e as nga pėrpjekjet pėr tė hyrė nė BE. Kjo ėshtė politika jonė shtetėrore. Kėshtu qė, thjesht, nuk do besoja nėmundėsinė qė Serbia, tė mos e fitojė statusin e kandidatit pėr nė BE:" (www.danas.rs/31.10.2011).

Gjithashtu, edhe statusi 12-vjeēar i territorit verior tė Kosovės, duke prėfshirė edhe gjysmėn e qytetit tė Mitrovicės mbi lumin Ibėr, sheshit provon se Beogradi i karagjorgjeviqėve, i rankoviqėve, i milosheviqėve, i sheshelėve, i tadiqėve e jeremiqėve, sė bashku me Kishėn Otodokse Serbe dhe me Akadmeinė e Shkencave dhe tė Arteve tė Serbisė (tė bazuar jo vetėm nė Naēertanijen e Garashaninit, nė elaboratet famėkėqia antishqiptare tė Vasa Qubrilloviqit dhe tė Ivo Andriqit... etj., por edhe nė Memorandumin e vitit 1996 tė ASHA tė Serbisė), nuk kanė hequr dorė nga pretendimet dhe nga ambiciet territoriale ndaj territoreve shqiptare (Kosovės dhe Shqipėrisė).

Shikuar retrospektivėn historike tė Serbisė, del qartė se, Kisha Ortodokse Serbe ishte ajo qė e formoi Serbinė. Ky ėshtė shkaku kryesor pse KOS-i luan rolin kryesor politik nė organet dhe nė institucionet shtetėrore tė Serbisė, edhe pse kjo sipas statusit tė saj nuk ėshtė kurrfarė subjekti politik, por vetėm institucion fetar. Pavarėsisht nga ky fakt, Kisha Ortodokse Serbe (dikur dhe sot) njihet pėr rolin e saj kakofonik dhe simfonik nė bėrjen dhe nė marrjen e vendimeve politike tė shtetit tė Serbisė. Pikėrisht, kėtu qėndron fatkeqėsia, sepse politika shtetėrore serbe i ka "duart e lidhura" nė veprimet e saj qoftė nė kuptimin e brendshėm apo tė jashtėm. Mirėpo, derisa Kisha Ortodokse Serbe ta ketė fjalėn kryesore nė politikėbėrjen e Serbisė, ajo e as serbėt, nuk mund tė lirohen nga PARANOJA KOLEKTIVE pėr pushtimin e territoreve shqiptare.

Kėtė kosntatim tonin, e ilustron edhe ky konkluzion i ish-ambasadores serbe nė Meksikė, Vesna Peshiq, kur thotė se " gjendja e tanishme e vėshtirė, qė po mbretėron nė Serbi, po mbahet nė saje tė ndihmės sė Kishės Ortodokse Serbe. Mirėpo, Serbia nė kėtė nuk ka kurrfarė interesi real, sepse qytetarėt e saj po vdesin nga mjerimi. Fjala ėshtė pėr obsesionin e territoreve, qė ėshtė ngulitur nė Kishėn Ortodokse Serbe. Kėshtu qė, si rrjedhim, idetė nacionaliste janė njė sėmundje e vėshtirė pėr t’u shėruar."( www.blic.rs/Vesti/Politika/272939/Vesna-Pesic-SPC-je-retrogradna-treba-da-pojacamo-ateizam-u-drustvu//23/08/2011//.

BE-ja, NATO dhe Amerika, ta neutralizojnė rolin e politikės sė kishės serbe nė Ballkan!

Rolin negativ dhe tė rrezikshėm politik tė Kishės Ortodokse Serbe, qė kėrcėnon qetėsinė, paqen, stabilitetin dhe sigurinė e Ballkanit, atribute kėto, qė janė tė lidhura ngushtė me sigurinė dhe paqen e Evropės, Bashkimi Evropian (BE), NATO dhe Amerika demokratike, duhet ta mbajnė parasysh, nė mėnyrė qė tė parandalojnė ēdo veprim dhe sjellje ndėrhyrėse destruktive politike tė Kishės Ortodokse Serbe nė ēėshtjet e brendshme tė vendeve nė rajon.

Pėr tė shpėtuar veriun e Kosovės, sė kėndejmi edhe sigurinė dhe paqen nė Ballkan, ėshtė e domosdoshme qė BE-ja, ta kushėzojė Serbinė, qė ajo paraprakisht, ta njohė Republikėn e Kosovės si shtet tė pavarur dhe sovran, e pasataj tė fillojė procedurėn ligjore tė kandidimit tė saj pėr tė aderuar nė BE.

Pra, me gjithė pėrpjekjet, angazhimin dhe kontributin e deritashėm njėzetėvjeēar tė Bashkimit Evropian, tė Amerikės dhe tė NATO-s, qė t’i shpėtojnė popujt e Ballkanit nga armiqėsitė dhe nga recidivat e luftrave tė dikurshme tė prėgjakshme ballkanike (1912 dhe 1913), Serbia, edhe sot, pėr shkak tė ndėrhyrjes politike tė Kishės Ortodokse Serbe, gjendet shumė larg dyerėve integruese tė BE-sė ngase, edhe sipas vlerėsimit tė Vesna Peshiqit, " Serbia ende nuk e ka zgjidhur pėrfundimisht ēėshtjen e kufijve tė saj. Vetėm, kur Serbia ta ketė mbyllur ēėshtjen e kufijve, si dhe pasi tė triumfojė mbi nacionalizmin serb, atėherė mund tė llogaritė, qė tė hyjė nė BE." (Po aty, http://www.blic.rs/Vesti/Politika/272939/Vesna-Pesic-SPC-je-retrogradna-treba-da-pojacamo-ateizam-u-drustvu//23/08/2011).

Prof. Dr. MEHDI HYSENI


Copyright © 2005-2008 Nulled by [x-MoBiLe]. All rights reserved.