E Martë, 10.04.2022, 09:00pm (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
OPINONE-EDITORIALE
 
NUK MUND TË HIQET ROBËRIA DUKE I MËKUAR ARGATËT E SAJ...
Nga LEBIT MURTISHI

E Djelë, 10.20.2013, 10:44am (GMT+1)1.
Nuk mund të hiqet robëria duke vëzhguar e falënderuar politikanët e kastruar, tek hedhin valle nëpër sheshe përpara turmave të mashtruara, që një ditë, sot a nesër, do ta paguajnë edhe me gjak këtë fasadë vetëmashtruese dhe këtë,,liri" të përdhunuar, të sakatuar, të aranzhuar poshtërsisht; këtë,,liri", që çmimi as dinjiteti ( arbitrarisht), as sot as dje, nëpër libra nuk po i shkruhet...Le të bien daullet për ata që kanë veshë!..

2. Shqiptarët marrin 60 vjet burg!..

Ku e gjeti EULEX-i këtë kohë ,,të përshtatshme", këtë kohë prej ahengjesh, që të provokojë pulsin, në jemi a jo të gjallë...Nën tingujt e lodraxhinjëve, në Kosovën e,,pa varur", shqiptarët e shqiptarizmës, nga gjykatat e ,,pa varme"të parisë analfabete, dënohen për terrorizëm...Një grupim prej kryengritësish, që luftojnë e do luftojnë të përmbysin terrorizmin, dënohen si terroristë...
Aferim politikanë!..vazhdoni të hiqni valle,, ju që dreka u gjet`pa brekë, kurse darka milionerë"...( parafrazim i Ali Asllanit).

3. Përflitet ndikimi sërb!..

Ndikimi i një shteti a një personi mbi një tjetër ka hapin e kufizuar, ka kufijt gjer ku afrohet, gjer ku shkel... Prandaj gabojmë në vlerësime kur i vëmë në një kantar ndikimin edhe nënshtrimin...Sërbia s`ka pse ndikon, sërbia është këmbëkryq në majat e çdo pushteti në Kosovën e,,pa varur"...Sërbia dënon shqiptarët, serbia helmon shqiptarët, përqesh shqiptarët...sërbia mban peng Kosovën...,,Kalorësit" e sërbisë, sa herë u teket vrasin e presin, presin e vrasin, dhe prapë i ledhaton europa, prapë i finanson europa...Ndërsa shqiptari i Bujanocit, kur shpëton prej një shajkaçi e pret tjetri në Kosovë...Aferim edhe një herë...

4. S`ka rastësi në politikë!..

Jemi pjesë e çdo projekti të politikbërjes ndërkombëtare, dhe s`mund të presim trajtim tjetër (nëse vazhdojmë me lepe-peqe), pos atij që kemi patur. Politika s`njeh ,,lirizëm", as humanizëm, politika njeh interesa dhe ndërtohet mbi interesa. Pra, duhet të bëjmë dallimin kur jemi përballë një gjendjeje që i ka dy rrugë përpara: njëra është e integrimeve (kombëtare), pa përfillur kërcënimet, tjetra është e ( ç ) integrimeve që na preferon Bruxeli...Zgjedhjen e bëjmë vetë...


19.10.13
Bern
LEBIT MURTISHI


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
KUMARI - SI MARRËZI PËRTEJ EVAZIONIT FISKALNga MENTOR KIKIA (10.20.2013)
POEZIA - TOKA QË NA USHQEN BUKURINË E ARDHMËRIMITEsé nga ARTUR VREKAJ (10.20.2013)
DHJETË VJET LUMTURIM - NËNË TEREZANga FRANK SHKRELI (10.20.2013)
PËR AKADEMIK MARK KRASNIQIN Reagim i ELIDA BUÇPAPAJ (Marrë nga libri Akademik Mark Krasniqit – Kujtime e Përjetime – Shënime Biografike 1920-2012 -e ribotojmë me rastin e 93 vjetorit të lindjes) (10.19.2013)
S'I KA FAJET BRUMI, POR DORA QË GATUAN!..Nga LEBIT MURTISHI (10.16.2013)
AMANETI I ÇUAR NË VEND! - KATOVICA - ËSHTË ZBATUAR SI NJË SKENAR PA NDRYSHUAR PIKË E PRESJE Nga FRANK SHKRELI (10.15.2013)
NË METROPOLIN SHQIPTAR KURBAN BAJRAMI FESTOHET PRAPË NËN QIELL TË HAPUR Nga ELIDA BUÇPAPAJ (10.15.2013)
ÇËSHTJA ÇAME NË REND TË DITËSNga ARTUR VREKAJ, Worcester, MA SHBA (10.15.2013)
GJEOPOLITIKA TREGTARE E RUSISËNga SHABAN MURATI (10.14.2013)
GOJA TË RRJEDHTË MJALTË, PO PUNA ËSHTË BËRË BALTËNga RAMIZ LUSHAJ (10.14.2013) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Tetor 2022  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
::| Hot News
PËRMBYTJET NË SHQIPËRI - QEVERIA THOTË SE GJENDJA ËSHTË KRITIKE, KËRKON NDIHMË NGA BRUKSELI
ARVIZU - PRESIM QË DREJTËSIA SHQIPTARE TË DËNOJË TRAFIKANTËT E NJERËZVE
NATO NUK MUND TË NDIHMOJË NË KRIJIMIN E USHTRISË NË KOSOVË
GJERMANIA, FRANCA, BRITANIA E MADHE, HOLLANDA DHE DANIMARKA KUNDËR STATUSIT TË VENDIT KANDIDAT PËR SHQIPËRINË
THAÇI PARALAJMËRON ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT GJATË JAVËS SË ARDHSHME
MISIONI MISHELËNga MICHELLE OBAMA, Newsweek
BABAI E NJEH MË MIRËNga THOMAS L. FRIEDMAN, New York Times
NATO dhe BE borxhlinj ndaj Kosovës ?Nga Elida Buçpapaj

 
VOAL
[Shko lart]