E Enjte, 05.13.2021, 08:16am (GMT+1)

Ballina Linqe Stafi Kontakt
 
 
::| Fjala:       [Advance Search]  
 
Gjithë lajmet  
LAJMI I FUNDIT
OPINONE-EDITORIALE
ZVICRA
INTERVISTË-PRESS
SHQIPTARËT
LAJME NDËRKOMBËTARE
POLITIKË
DIASPORA NË ZVICËR DHE BOTË
PERSONAZH
ART KULTURË
DOSSIER
KËNDI I SHKRIMTARIT
HOLLYWOOD
AFORIZMA
GOSSIPE
SPORT
::| Newsletter
Emri juaj:
Emaili juaj:
 
  
PERSONAZH
 
COCO CHANEL - AGJENTE E HITLERIT

E Mërkurë, 12.03.2014, 08:04am (GMT+1)Hulumtuesit francezë pretendojnë se kanë gjetur dëshmi të pakundërshtueshme se Coco Chanel, ka punuar si spiune për nazistët gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Dokumentari gjithashtu ngriti pyetje rreth rolit të luajtur nga të famshëm të tjerë francezë gjatë Luftës së Dytë Botërore, duke përfshirë edhe këngëtarë si Edith Piaf dhe Maurice Chevalier dhe dramaturgu Sacha Guitry.

Sipas dokumentarit të transmetuar të hënën, përfshirja e ikonës së modës Chanel me nazistët filloi rreth kohës së rënies së ushtrisë franceze në vitin 1940. Ajo u kthye në Paris menjëherë pas kësaj ngjarjeje dhe u vendos në hotelin Ritz, i cili u kthye në selinë franceze të aviatorëve militarë gjermanë të “Luftwaffe” në atë kohë.

Coco Chanel filloi shumë shpejt një marrëdhënie me një oficer të lartë të Gestapos, i njohur me emrin Baron Hans Gunther von Dincklage dhe u bë së tepërmi e njohur në rrethet e larta naziste. Chanel thuhet se u dërgua në vitin 1943 në Madrid për të shfrytëzuar njohjen e saj me Winston Churchill, për të arritur një armëpushim nga ushtarët britanikë të stacionuar atje.
www.voal-online.ch


Rating (Votes: )   
    Comments (0)        Dërgoja shokut        Printo


Other Articles:
ÇIFTI AMERIKAN ENDE I BLLOKUAR NË KATAR (12.02.2014)
RUSI - URDHËROHET ARRESTIMI I AVOKATIT QË SYNON AZIL NË SHBA (12.01.2014)
KËRKOHET SHKARKIMI I REPUBLIKANES QË KRITIKOI VESHJEN E VAJZAVE TË OBAMËS (12.01.2014)
PELE BËHET MË MIRË - HIQET NGA DIALIZA (11.30.2014)
ZONJA E PARË E AFGANISTANIT - NDRYSHE NGA TË TJERAT (11.30.2014)
HITLERI U NGJIT NË PUSHTET EDHE PËR SHKAK TË KËTYRE AKSIDENTEVE (11.30.2014)
6 MINUTA E 7 SEKONDA ZHURMË DHE HESHTJE PËR MANDELËN (11.29.2014)
PROTESTA KUNDËR VENDIMIT PËR MUBARAKUN (11.29.2014)
SOT VENDIMI PËR MUBARAKUN (11.29.2014)
LEGJENDA E FUTBOLLIT SHTROHET NË SPITAL (11.28.2014) 
::| Lajme të fundit
::| Kalendari
Maj 2021  
D H M M E P S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 
Lajme Aktuale

Poetesha që ka zgjedhur Obama

 
VOAL
[Shko lart]